Nowe posty

xx Warning (4)
2023-03-19, 14:06:50
xx Problem z instalacją z pendrive (18)
2023-03-19, 03:31:33
xx Fizyczny przycisk POWER nie wyłącza komputera (5)
2023-03-17, 19:09:16
xx Adapter Bluetooth USB a LINUX MINT (2)
2023-03-15, 23:39:28
xx Sprzet z Linuxem (3)
2023-03-09, 17:12:28
xx Potrzebna pomoc w pracy domowej (10)
2023-03-09, 16:11:41
clip Bład aktualizacji w peppermint os (4)
2023-03-08, 10:19:05
xx Ekran logowania (11)
2023-03-07, 23:46:22
xx Lenovo Legion 5 i Ubuntu (6)
2023-03-07, 12:34:30
xx instalacja pycharm comunity -komunikaty (4)
2023-03-07, 09:24:13

Autor Wątek: Wolne gry na Linuxa  (Przeczytany 45444 razy)

zwodnik.pl

 • Gość
Wolne gry na Linuxa
« dnia: 2009-12-27, 16:26:15 »
Witam
Jako że wiele osób uważa że na Linuxa nie ma gier przedstawiam spis wolnych/darmowych gier na Linuxa
W tytułach linki do strony(mojej:-)) gdzie można pobrać

Strategie/RTS
Frozen Bubble
Frozen Bubble to gra zręcznościowa dostępna na komputery osobiste dla jednej lub dwóch osób, typu Puzzle Bobble (z regułami podobnymi do Tetrisa). Polega na celowaniu kolorowymi kulkami tak, aby łączyły się w grupy - gdy obok siebie zbierze się 3 lub więcej kulek danego koloru, spadają.

Pingus
Pingus to tytuł open sourceowej gry komputerowej zainspirowanej przez grę Lemmings i stworzonej przez Ingo Ruhnke. Gra polega na przeprowadzeniu pingwinów podobnych do Tuksa (Linuksowej maskotki), przez całą planszę do wyjścia, gracz może wykorzystywać przy tym różne rzeczy, jak np spadochron czy młot pneumatyczny.

Battle for Wesnoth
Battle for Wesnoth to gra komputerowa, turowa strategia fantasy z elementami RPG. Cele gry zmieniają się zależnie od typu rozgrywki i scenariusza: od wyeliminowania wszystkich nieprzyjacielskich dowódców, przez osiągnięcie konkretnego celu na mapie po utrzymanie się przez określony czas.

Freeciv
Freeciv to wzorowana na Civilization strategiczna gra komputerowa, rozgrywana w turach.Podstawowym celem gry Freeciv jest budowa od podstaw, złożonego z wielu miast, własnego imperium.

Wormux
Wormux to dwuwymiarowa gra komputerowa wzorowana na popularnej grze Worms. W grze bierze udział co najmniej dwóch graczy, którzy kontrolują swoją drużynę Jej celem jest zabicie graczy przeciwnika za pomocą przeróżnej broni (wyrzutni rakiet, dynamitu, kija bejsbolowego, miotacza płomieni, itd).

Widelands
Widelands jest grą strategiczną i ekonomiczną wzorowaną na The Settlers II, rozpowszechnianą na licencji GNU/GPL i dostępną na różne systemy operacyjne, w tym Linux, Mac OS X i Microsoft Windows. Zawiera szereg elementów niedostępnych w produkcie BlueByte.

Warzone 2100
Warzone 2100 to trójwymiarowa strategia czasu rzeczywistego (RTS) wyprodukowana przez Pumpkin Studios a wydawana przez Eidos Interactive. Wyróżnia się spośród gier tego typu możliwością samodzielnego projektowania pojazdów z dostępnych elementów, rzadko spotykanym przebiegiem kolejnych misji w kampanii, różnymi typami radarów, zwiększonym naciskiem na artylerię.

Hedgewars
Hedgewars to dwuwymiarowa gra komputerowa wzorowana na popularnej grze Worms (robaki zostały zastąpione przez jeże).

Simutrans
Simutrans to gra komputerowa transportowo-ekonomiczna, będąca symulatorem rozwoju sieci transportowej, połączonej z rozwojem przedsiębiorstw (elementy gry Transport Tycoon, Locomotion i Transport Giant).Celem gry jest budowa dochodowych połączeń drogowych, kolejowych (w tym tramwajów i kolei jednoszynowych), lotniczych i morskich.

Savage 2
Savage 2 to sieciowe połączenie gry RTS i FPP. W grze gracze podzieleni na dwie drużyny (Legion of Man lub Beast Horde) stają do wielkiej bitwy osadzonej w świecie fantasy.

Aevum Obscurum
Aevum Obscurum jest sieciową strategią turową, w której gracz wciela śię w role jednego z monarchów Europejskich i rozpoczyna walke o dominacje w Europie.

Glest
Glest to trójwymiarowa strategiczna gra czasu rzeczywistego (RTS), rozprowadzana na licencji GPL. W grze do wyboru mamy dwie frakcje: Technologiczną, która składa się głównie z wojowników i urządzeń mechanicznych oraz Magiczną, preferująca magów i przyzywanie stworzeń na pole bitwy

MMORPG

PlaneShift
Gra typu MMORPG stworzona przez zespół Atomic Blue na silniku 3D Crystal Space. Akcja gry PlaneShift rozgrywa się wewnątrz gigantycznego stalaktytu o nazwie Yliakum podzielonego na osiem poziomów, z czego najniższe dwa są zatopione (obecnie dostępnych do grania 12 ras z których każda ma swój własny rodzinny ląd i charakterystykę).

Eternal Lands
Eternal Lands to 3D gra MMORPG, osadzona w świecie fantasy.

Dofus
Dofus to świetna gra typu MMORPG stworzona w technologii Flash, charakteryzująca się bajkową grafiką. Wszystkie walki w grze rozgrywają się w systemie turowym.

Regnum Online
Regnum Online to darmowy fantasy MMORPG, produkcji argentyńskiej. Dostępny swiat podzielony jest na 4 czesci(po 1 dla trzech wrogich frakcji elfy/ludzie+krasnoludy/dark elfy oraz strefa bitewna), mamy do wyboru 3 klasy postaci (wojownik, mag, łucznik), oraz pokaźną ilość zadań do wykonania.

Mana World
Mana World to dwuwymiarowa, darmowa gra MMORPG, zainspirowana grami RPG z lat 90 wydawanymi na konsole SNES/Super Famicom.

Symulatory/Sportowe

FlightGear
FlightGear to projekt wolnego (licencja GPL) symulatora lotniczego. FlightGear wyróżnia się bardzo realistycznym odwzorowaniu nie tylko dynamiki lotu, ale także takich szczegółów jak zgodne z rzeczywistą datą i czasem rozmieszczenie ciał niebieskich.

FooBillard
FooBillard to gra komputerowa w bilard .Realistyczne (zgodne z zasadami fizyki) zachowanie bil, dopracowane AI komputera i grafika pozwalają na określanie jej mianem symulatora Do wyboru mamy kilka odmian bilarda (ósemka, dziewiątka, snooker oraz karambol).

Racer
Racer jest świetnym, w pełni realistycznym trójwymiarowym symulatorem jazdy samochodem.

VDrift
VDrift to realistyczny trójwymiarowy symulator jazdy samochodem. Gra oferuje ponad 20 tras i prawie 30 samochodów.

TORCS
TORCS jest świetnym trójwymiarowy symulatorem wyścigów samochodowych. W grze mamy do wyboru pięć rodzajów wyścigów, ponad 20 samochodów i mnóstwo tras, dodatkowo możemy ściągnąć z internetu tworzone przez fanów nowe trasy i samochody.

Open Ski Jumping
Open Ski Jumping - gra komputerowa, symulator skoków narciarskich będący wolnym oprogramowaniem. W założeniu ma być wolnym zamiennikiem dla Deluxe Ski Jump.

Tux Racer
W grze będziemy kierować sympatycznym pingwinem, którego zadaniem jest zjedzenie jak największej liczby ryb podczas zjazdu ze stoku na własnym brzuchu.Dostępne są dwa tryby gry: trening - tu są dostępne wszystkie mapy i możemy na nich jeździć do woli, i turniej - tu zaś na każdej mapie trzeba osiągnąć minimum, aby dostać "przepustkę" do następnej planszy..

SuperTuxKart
SuperTuxKart to wyścigi gokartów w 3D.

Zręcznościowe

Frets on Fire
Frets On Fire - komputerowa gra muzyczna będąca klonem Guitar Hero, stworzona przez fińską grupę Unreal Voodoo pod wodzą Samiego Kyöstili, w której gracz używa klawiatury do grania sunących z góry ekranu nut, by ukończyć piosenkę. Gra ma strukturę otwartą, przez co można dodawać do niej własne utwory muzyczne (po uprzednim dodaniu do pliku z piosenką zapisu nutowego).

StepMania
Stepmania jest komputerowym symulatorem gier muzycznych, obecnie obejmującym gry Dance Dance Revolution, Para Para Paradise, Pump It Up, Ez2Dancer, Beatmania, Pop'n Music i DanceManiaX.

Neverball
Neverball to gra polegająca na odpowiednim regulowaniu kątów nachylenia stołu czy też boiska, aby doprowadzić kulkę do celu w określonym czasie.
OpenMortal
Open Mortal jest parodią popularnej bijatyki Mortal Kombat. Gra posiada 16 grywalnych postaci.

Battle Zone Flag
Battle Zone Flag to trójwymiarowa sieciowa bitwa czołgów.

X-Moto
X-Moto to wzorowana na grze Elasto Mania dwuwymiarowa symulacja motocrossu, w której ważną rolę pełni fizyka.Secret Maryo Chronicles
Secret Maryo Chronicles to odświeżona wersja klasycznej platformówki Super Mario. Gra posiada: możliwość zapisu stanu rozgrywki, wysokiej jakości oprawe muzyczną oraz ogromną ilość poziomów.

Strzelanki
Tremulous
Tremulous - darmowa, otwarta, wieloosobowa gra komputerowa FPS z elementami RTS, oparta na walce obcych i ludzi. Obie frakcje są bardzo zróżnicowane pod względem rozgrywki, posiadające możliwość budowy.

OpenArena
OpenArena to darmowa gra komputerowa oparta o licencje open source posiadająca grafikę 3D oraz należąca do gatunku "first-person shooter".OpenArena jest oparta na silniku i podobnych zasadach gry Quake III Arena, tryby gry to Deathmatch, Team Deathmatch, Tournament, oraz Capture The Flag (takie jak w pierwowzorze).

Nexuiz
Nexuiz to sieciowa gra FPS oparta na zmodyfikowanym silniku graficznym Quake I oferująca piętnaście różnych postaci i siedemnaście map oraz mapy stworzone przez graczy za pomocą edytora. Pozycja przeznaczona do gry głównie w sieci choć gracz znajdzie w niej również tryb kampanii.Cube 2: Sauerbraten
Cube jest grą typu FPS, z nietypowym silnikiem mającym w założeniach jak najmniej obciążać komputer, a w szczególności zajmować niewiele miejsca na dysku twardym. Aktualnie silnik Cube obsługuje 12 trybów gry multiplayer i 2 singleplayer (deathmatch/misje), z opcją zapisywania stanu gry i nagrywania przebiegu rozgrywki.AssaultCube
AssaultCube to lekki i szybki FPS (First-Person-Shooter) oparty na grze Cube. Założeniem twórców było stworzenie lekkiej, wieloplatformowej i łatwo edytowalnej gry zajmującej niewiele pamięci- aby grać, wystarczy pobrać z internetu około 40MB plików (do poprawnego działania wystarczy standardowy modem o maksymalnej przepustowości 56kb/s).

Paintball 2
Darmowy shooter przeznaczony do gry w sieci, w którym zamiast amunicji strzelamy farbą.

World of Padman
World of Padman (w skrócie WoP) to darmowa, open-sourcowa gra typu first-person shooter stworzona na silniku ioquake3 bazującym na engine Quake III Arena. WoP to klasyczna strzelanka w której mamy do dyspozycji 9 broni oraz moce takie jak: padpower dający potężną moc strzału, visiones niewidzialność, revivalt podwójne życie, speedy super szybkość i juper wysokie skoki.

Warsow
Warsow to dynamiczny i kreskówkowy FPS w 3D, oparta na zmodyfikowanym silniku Quake 2.

Smokin Guns
Smokin Guns to FPS zrealizowany w realiach dzikiego zachodu. Gra zbudowana została na darmowej wersji silnika Q3.

Urban Terror
Urban Terror to dynamiczny FPS będący początkowo modyfikacja gry Quake III: Arena (obecnie w pełni samodzielna/darmowa gra), stawiający nacisk na realistyke.

Alien Arena
Alien Arena to bardzo szybki FPS, w którym gracz ma do wyboru mnóstwo map, broni, typów rozgrywki i konfiguracji obrazu.shaman32

 • Gość
Wolne gry na Linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-27, 20:27:10 »
Cześć!
Wolałbym gdybyś dodał te gry do strony http://gry.linux.pl/, a nie robił własną alternatywę. Jako społeczność linuksowska powinniśmy się wspierać, a po zatym wygodnie by było mieć wszystkie "rzeczy" do i o linuksie w jednym miejscu.
Pozdrawiam.

Offline Arkadiusz Bednarczyk

 • Linux.pl
 • Administrator
 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 654
  • Zobacz profil
  • Linux.pl
Wolne gry na Linuxa
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-27, 23:29:19 »
Część gier jest już w katalogu gier: http://gry.linux.pl/?id=katalog , resztę warto dodać do katalogu.
Zachęcam również do szerszej współpracy przy gry.linux.pl :)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

zwodnik.pl

 • Gość
Wolne gry na Linuxa
« Odpowiedź #3 dnia: 2010-02-13, 10:01:04 »
Jeśli ktoś ma czas/chęci dopracować opisy/instalacje/wymagania tych gier może je dodać na gry.linux.pl
+na zwodnik.pl mam jeszcze parę gierek więc można skorzystać
+przydałby się na gry.linux.pl prosty podział/filtr na darmowe/wolne i komercyjne gry.

Offline Lord Darius

 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 1162
  • Zobacz profil
Wolne gry na Linuxa
« Odpowiedź #4 dnia: 2010-02-13, 11:52:02 »
Sam nie wiem co o grach na Linuksie myśleć : /
Z wielu które widziałem to na uwagę zasługuje kilka ( oczywiście dla starszego osobnika : )
Mnie pasuje np OpenArena i Cube.
Reszta pod i dla dzieciaków jest idealna - ale nie dla mnie : /

I tu jest porażka, bo z tego powodu trzymam jeszcze Windowsa na twardym dla takich gier jak Alien versus Predator2 :) i w niedługiej przyszłości dla AvP3.

Tak, tak, tak wiem dla gier są konsole.
Ale dlaczego nie PC?

Dzięki Wine odpaliłem Wolfenstein 2009 na Mandrivie i chodzi giera pięknie.
To cieszy.
Myślę, że oprócz gier samych w sobie środowisko powinno skoncentrować się nad pracami ulepszającymi emulator / y.
Jeszcze długo doskonałe tytuły będą produkowane NIESTETY stricte pod Windowsa i równie długo nic nie zmieni się w temacie.

Choć jak uda się mi odpalić AvP3 pod Linem bez niespodzianek i większego grzebania w ustawieniach Wine to będzie to satysfakcjonujące.

Myślę i raz jeszcze to przytoczę: Rozwój emulatorów i jakaś współpraca z producentami gier by się przydała.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Małolat

 • Gość
Wolne gry na Linuxa
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-02-13, 15:31:14 »
Mógłbyś chociaż nie spamować...

zwodnik.pl

 • Gość
Wolne gry na Linuxa
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-02-13, 17:14:42 »
Cytat: Lord Darius
Myślę i raz jeszcze to przytoczę: Rozwój emulatorów i jakaś współpraca z producentami gier by się przydała.

Pozdrawiam
nie do końca

To właśnie emulatory (wiem Wine is not an emulator) powodują że na Linuxa brakuje gier. Uruchamiając gry pod Wine wspierasz gry pod Windows, na czym cierpią natywne produkcje dla Linuxa. Dopóki natywne gry dla Linuxa nie będą przynosić zysków nikt gier na Linuxa nie będzie wydawał.

Offline Lord Darius

 • Guru
 • *****
 • Wiadomości: 1162
  • Zobacz profil
Wolne gry na Linuxa
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-02-13, 18:47:18 »
Cytat: zwodnik.pl
Cytat: Lord Darius
Myślę i raz jeszcze to przytoczę: Rozwój emulatorów i jakaś współpraca z producentami gier by się przydała.

Pozdrawiam
nie do końca

To właśnie emulatory (wiem Wine is not an emulator) powodują że na Linuxa brakuje gier. Uruchamiając gry pod Wine wspierasz gry pod Windows, na czym cierpią natywne produkcje dla Linuxa. Dopóki natywne gry dla Linuxa nie będą przynosić zysków nikt gier na Linuxa nie będzie wydawał.
I tu powstaje błędne koło :)
Natywne gry?
Opisałem wyżej, że zaledwie kilka tytułów jest warte uwagi.
Korzystanie z wine to nie jest wspieranie gier pod Windows - nie przesadzaj.
To tylko pewne wyjście z sytuacj.
To tak jakby emulacja gry pod konsolę w PC wspierała produkcję gier na konsole ;)
Gry były i  będą produkowane na różne platformy.
Moim zdaniem powinno się nagłaśniać sprawę do producentów gier z "petycjami" o nie zapominaniu o użytkownikach Linuksa.

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

LX

 • Gość
Wolne gry na Linuxa
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-02-17, 18:21:46 »
Cytat: Lord Darius
Korzystanie z wine to nie jest wspieranie gier pod Windows - nie przesadzaj.
To tylko pewne wyjście z sytuacj.
Producenta/wydawce nie obchodzi co zrobisz z grą zakupioną na Windows nie ważne czy będziesz ją uruchamiać pod wine czy dla zabawy zniszczysz płytę. Dla nich to jest kolejna sprzedana gra na Windows co tylko utrwala ich w przekonaniu, że nie ma sensu tworzyć wersji na inne systemy. Jeśli nie kupisz gry dla Windows wtedy producent będzie miał mniejszą sprzedaż, a zarazem zyski i  będzie bardziej chętny do wydania gry na inny system.
To tak jakby ktoś chciał dać ci cukierka, a ty mówisz nie dziękuję wole polizać zdjęcie z cukierkiem.

Cytat: Lord Darius
To tak jakby emulacja gry pod konsolę w PC wspierała produkcję gier na konsole ;)
Każda gra na konsole w swojej cenie zawiera opłatę licencyjną dla producenta konsoli, dzięki czemu producent konsoli może sobie pozwolić na zaniżanie cen sprzętu. Czyli ma z tego ewidentną korzyść i w jego interesie jest powstanie jak największej liczby gier na własną konsolę

Cytat: Lord Darius
Gry były i  będą produkowane na różne platformy.
Tylko, że piractwo powoli dobija gry na komputery, dlatego niektórzy producenci są bardziej zainteresowani konsolami. Co z tego, że komputerów jest dużo więcej od konsol skoro skala piractwa na konsolach jest śladowa.

Cytat: Lord Darius
Moim zdaniem powinno się nagłaśniać sprawę do producentów gier z "petycjami" o nie zapominaniu o użytkownikach Linuksa.
Wydawcy gier nie traktują poważnie petycji, więc jest to stratą czasu. Dla nich liczy się tylko zysk, czasami dochodzą kwestie ideologiczne np. Microsoft nigdy nie wyda gry na Linuksa. Więc jedyną skuteczną formą głosowania/petycji jest kupowanie natywnych gier dla Linuksa.