Nowe posty

Autor Wątek: JAki linux, do internetu na stary komputer?  (Przeczytany 10260 razy)

ork10

  • Gość
JAki linux, do internetu na stary komputer?
« dnia: 2009-12-21, 17:25:07 »
Witam
Moje doświadczenie z linuxem jest zerowe, choć z komputerami mam do czynienia od czasów ZX Spectrum :)
Dostałem w spadku dość stary komputer proc: AMD Barton 2500+, karta chyba GeForce FX200 czy jakoś tak, 500MB pamięci.
Na komputerze powolutku pracuje Windows XP i chciałbym, żeby na razie tam został. Chce ten komputer podłączyć do jakiegoś rutera
i potem do internetu. Na komputerze pod Linuxem ma działać tylko przeglądarka, poczta, komunikatory i wszystko. Chciałbym, żeby
obsługa była prosta, bo ma przy nim siedzieć kompletny laik komputerowy (moja żona:))

Pozdrawiam

ra-v

  • Gość
JAki linux, do internetu na stary komputer?
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-21, 17:56:39 »
No to ja bym polecił którąkolwiek z popularnych - Mandriva, Ubuntu, SUSE czy Fedora. Chyba nie ma dystrybucji, której na tym sprzęcie by nie działała w miarę sprawnie.

Grafika - jeśli FX200 to spokojnie odpalisz wszystkie "efekty specjalne", jeśli to przejęzyczenie i to MX200 to z efektów raczej nie ma sensu włączać. W każdym razie z nVidią nie powinno być problemu.
Dźwięk - nie wiem jaką masz kartę dźwiękową. Ale pewnie da radę.
Łatwość obsługi systemu - chyba każdy z powyższych ma w miarę dobrą bazę poradników, łatwo się aktualizuje.
Oprogramowanie - z tego co piszesz pogrupowane przykłady: Firefox/Opera/Chrome/Flock/Epiphany, Thunderbird/Kmail/Evolution, Tlen(+GG)/Skype/Pidgin/niedługo GG10 - jak ich nie ma to można doinstalować.

Może warto żebyś ściągnął LiveCD i wypróbował 1-2 dystrybucji z powyższych. Nic nie instalujesz tylko przestawiasz boot-owanie komputera na CD, poczekasz aż się załaduje i już możesz przetestować.

ork10

  • Gość
JAki linux, do internetu na stary komputer?
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-21, 18:08:36 »
Tak przejęzyczenie, karta to MX200, karta dźwiękowa zintegrowana z płytą,  Dziękuję za szybką odpowiedź.

BlueComb

  • Gość
JAki linux, do internetu na stary komputer?
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-12-22, 16:51:10 »
Cytat: ork10
(...)
Dostałem w spadku dość stary komputer proc: AMD Barton 2500+, karta chyba GeForce FX200 czy jakoś tak, 500MB pamięci. (...)
no nie jest taki stary, ja mam na Celeronie 466 z 256 MB pamięci i działam sobie spokojnie i niespiesznie na Xubuntu 9.04, zastanawiam się jeszcze nad instalacją Gentoo

ork10

  • Gość
JAki linux, do internetu na stary komputer?
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-12-22, 21:22:32 »
Po nieudanych doświadczeniach z Mandriv'em, i Suse, udało mi się uruchomić z płyty Xubuntu9.04. Hm.. ten Suse ładniej wyglądał, ale łatwiej mi bedzie z wersją PL, a do internetu wodotryski nie są potrzebne.

Dysk ma 100GB, ale do dyspozycji mam 30GB, czy na poprawne działenie Xubuntu do moich celów wystarczy 20GB?
Czy tą partycje "linux'ową" będę mógł kiedyś zmienić na NTFS? Czy jeśli na tę partycję ściągnę pliki spakowane rar'em, będę mógł coś z nimi zrobić, jeśli są one pakowane Winrarem?

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
JAki linux, do internetu na stary komputer?
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-12-23, 01:00:36 »
Partycję linuksową na NTFS? Szaleniec :D Życzę powodzenia.

Rar to rar, pewna zamknięta specyfikacja kompresji plików. I nawet WinRAR musi tej specyfikacji przestrzegać. Także nie martw się, da się w miarę normalnie otwierać/edytować/tworzyć tzw. "rar-y" pod Linuksem.

ork10

  • Gość
JAki linux, do internetu na stary komputer?
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-12-23, 01:23:44 »
Szaleniec, nie szaleniec tylko dyletant. Skoro mam cały dysk i jest to NTFS, teraz chce wydzielić go kawałek na linuxa i sformatować go na potrzeby linuxa, więc zapytałem czy da się tę operację odwrócić. Czy jest to szalone pytanie?


Właśnie znalazłem odpowiedź na moje "szalone" pytanie http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=14300

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
JAki linux, do internetu na stary komputer?
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-12-23, 11:23:41 »
Na potrzeby linuxa(xubuntu) w zupełności wystarczy ci 20Gb, a nawet 10Gb (W pracy mam zainstalowanego wraz z xp Debiana lenny kde i w zupełności 8Gb mi wystarcza). Zawsze możesz wykorzystać partycję ntfs ( instalujesz w xubuntu ntfs-3g) i masz obsługę dysków z ntfs.Pozdrawiam

Młodszy

  • Gość
JAki linux, do internetu na stary komputer?
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-12-23, 13:14:29 »
Jeśli chcesz miec Xubuntu, to zainstaluj je pod Windowsem przez Wubi. Instaluje się go tak samo jak wszystkie aplikacje windowsowe, a nie musisz wydzielać partycji. Ustalasz w instalatorze tylko ile przestrzeni chcesz poświęcić na Xubuntu, a system sam zrobi sobie wirtualną partycję ext4. Znacznie bardziej bezstresowe przejście z Windowsa niż normalna instalacja, a wydajność tak zainstalowanego systemu jest porównywalna z normalną.

ork10

  • Gość
JAki linux, do internetu na stary komputer?
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-12-24, 12:22:49 »
Próbowałem zainstalować pod Wubi, ala zawsze pod koniec instalacji wywalał błąd. Wydzieliłem 10GB dysku i tam zainstalowąłem xbuntu. Niestety jestem rozczarowany. Nie znajduje tam czegoś takiego jak menadżer urządzeń nie wiem nawet czy on "widzi" kartę sieciową, obraz jakoś przestawiony w prawo i do góry, jak tam ustawić połączenia sieciowe, żeby połączyć się z internetem? Do tego jedne okienka są po polsku inne po angielsku.