Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Xubuntu 9.10 - Plustek OpticPro S24 i Lexmark Z640  (Przeczytany 5634 razy)

Pisarz

  • Gość
Xubuntu 9.10 - Plustek OpticPro S24 i Lexmark Z640
« dnia: 2009-12-17, 18:26:33 »
Witam!
Po wymianie drugiego komputera, okazało się, że wersja Xubuntu, z której wcześniej korzystałem, nie działała tam. Nie wykrywało dysku. Gdy wyszedł Xubuntu 9.10, postanowiłem spróbować jeszcze raz (skłoniła mnie do tego jedna rzecz - trzeci raz w tym miesiącu musiałbym reinstalować Windowsa). Wszystko działa, lecz pojawia się nowy problem...
Podłączyłem swój skaner do komputera, załączyłem XSane. Zaczął szukać urządzeń, znalazł, załączał sterowniki i... błąd. Nie pamiętam dokładnie jaki, jutro postaram się zrobić screena. Wiem, że próbowałem kompilować samemu sterowniki i był ten sam problem.

Postanowiłem znaleźć sterowniki do drukarki. Pobrałem te same, które miałem wcześniej, w .deb, znalezione na jakimś blogu. Niestety... pewien pakiet był za nowy, nie mogłem ich zainstalować.

Potrzebuję znaleźć rozwiązanie, by uruchomić oba urządzenia pod Linuksem, by mnie siostra nie męczyła, sama mogła sobie skanować i drukować.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Xubuntu 9.10 - Plustek OpticPro S24 i Lexmark Z640
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-17, 20:54:29 »
Spróbuj uruchomić xsane pod rootem.
Z plustkami tak bywało - trochę to poryte, ale... zawsze coś dla niechcącego grzebać więcej w bebechach systemu.
Jeśli pójdzie oczywiście.

Pamiętam, że swego czasu też miałem podobne problemy z Plustkiem OpticPro P12 i Lexmarkiem Z31, które rozwiązałem z pomocą informacji z tej strony:

http://www.sane-project.org/

Wiązało się to z dopisywaniem chyba nazwy skanera i określenia jego połączenia z kompem - do jakiegoś pliku.
Wszystko będziesz mieć  tam opisane co i jak.

Mniemam, ze drukara podłączona jest pod Plustka, a Plustek pod kompa?
Tak?
Mógłbyś bardziej precyzyjnie opisywać problem, wtedy będziemy wiedzieć konkrety, a nie będziemy domniemywać.

Jak pod rootem nie pójdzie to zastosuj się do wskazówek z w/w strony.
Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Pisarz

  • Gość
Xubuntu 9.10 - Plustek OpticPro S24 i Lexmark Z640
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-18, 16:38:17 »
Skaner jak i drukarka podłączone są do portów USB w komputerze. Do mojego skanera raczej drukarki nie da się podłączyć, nie widzę odpowiedniego portu.

Wpisałem komendę sudo xsane w terminalu. Wygląda na to, że brakuje firmware. Gdy je zdobędę, sprawdzę jeszcze raz.

Tymczasem, chciałbym prosić o pomoc z zainstalowaniem tej drukarki.

//Edit:
Udało mi się skonfigurować skaner. Obeszło się bez żadnych modyfikacji, poza skopiowaniem firmware z mojego komputera, z Windowsem. Gdybym wcześniej uruchomił xsane z linii komend i przeczytał błąd, pewno bym nie siedział i nie dłubał cały dzień, a co dopiero rekompilował sterowniki...

Co do drukarki... rzecz w tym, że nie mogę znaleźć działających sterowników. Słyszałem, że uruchomienie tego sprzętu na Linuksie jest całkiem trudne. Tych sterowników, których używałem... chyba rok temu, na Xubuntu 8.04, nie mogę zainstalować tutaj. Przy próbie instalacji, GDebi wyświetla mi:
"Błąd: Niemożliwe spełnienie zależności: libstdc++5 (>= 1:3.3.4-1)". Przypuszczam, że to konflikt wersji.

//Edit2:
Dziękuję za wszelką pomoc. Po kilku dniach bezowocnego poszukiwania sterowników, poddaję się. W takim wypadku, będę drukował ze swojego komputera z Windowsem.