Nowe posty

Autor Wątek: Jaka dystrybucja i problemy z windowsem  (Przeczytany 3537 razy)

SkoczeQQ

  • Gość
Jaka dystrybucja i problemy z windowsem
« dnia: 2009-12-14, 17:07:09 »
Witam
Mam do was kilka pytań:
Po pierwsze czy jest w ogóle możliwość zainstalowania na 1 komputerze 2 Windows'ów i Linux'a? Mam zainstalowane 2 systemy windows (seven i XP) z których niestety zrezygnować nie mogę. Zauważyłem jak dużo czasu spędzam przed komputerem nie robiąc nic twórczego i chciałbym to zmienić. Trochę czytałem odnośnie ogólnie partycjonowania i zastanawiam się czy nie będzie żadnych problemów z takim zestawieniem systemów.
Jaką dystrybucje polecacie dla początkującego Linuxiarza ale mającego ambicje na zrobienie czegoś więcej niż tylko przeglądanie internetu, używanie komunikatorów itp.?

ra-v

  • Gość
Jaka dystrybucja i problemy z windowsem
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-14, 18:31:30 »
Na 1 komputerze możesz zainstalować tyle nawet dużo więcej niż 3 systemy:)
Jeśli chcesz podzielić partycje i jesteś ambitny, a raczej zmienić ich rozmiar i przygotować miejsce na Linuxa to zainteresuj się LiveCD Gparted - narzędziem do partycjonowania dysków.

CO do dystrybucji to poszukaj tu na forum tematów w stylu "Linux dla początkującego". Ja polecę standardowo Madrive, Ubuntu lub moją Fedorę.

A co konkretnie chcesz robić więcej niż "tylko przeglądanie internetu, używanie komunikatorów"?

SkoczeQQ

  • Gość
Jaka dystrybucja i problemy z windowsem
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-14, 19:22:44 »
Dzięki za tak szybką odpowiedź, nie spodziewałem się :)
Na początku na pewno trzeba będzie zapoznać się z interfejsem i ogólnie jak to wszystko wygląda bo nigdy nie miałem styczności z systemami linuxowymi. Choć bardzo doceniam to, że są dostępne na darmowej licencji i, że jest aż tylu pasjonatów tego systemu. Programować też lubię więc kto wie może zagłębie się bardziej w ten temat ale to jeszcze bardzo daleka przyszłość. A wracając do partycji to już wyszperałem i chyba zarys mam przed oczami jak to  ma wyglądać bo partycje w linuxie nie są tak proste jak pod windą :)

Krzysiek1990

  • Gość
Jaka dystrybucja i problemy z windowsem
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-12-14, 19:56:28 »
Cytat: SkoczeQQ
A wracając do partycji to już wyszperałem i chyba zarys mam przed oczami jak to ma wyglądać bo partycje w linuxie nie są tak proste jak pod windą :)
To zależy. Tutaj wiadomo z której partycji bądź nawet dysku kożystamy. No i w linuxie atutem jest to iż dobrze się zna swój słasny sprzeŧ a nawet wie jak działa komputer :).

ra-v

  • Gość
Jaka dystrybucja i problemy z windowsem
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-12-15, 00:10:53 »
Partycje linuksowe
1) partcja swap tyle co RAM lub więcej
2) partycja boot (/boot) - łądowanie systemu 50-200MB chyba starczy
3) / czyli root (korzeń) - na system, programy
4) można wydzielić osobną partcję dla /home, czyli katalogów użytkowników z osobistymi danymi

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja i problemy z windowsem
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-12-15, 00:21:09 »
Cytat: SkoczeQQ
A No i w linuxie atutem jest to iż dobrze się zna swój słasny sprzeŧ a nawet wie jak działa komputer :).
Może się czepiam, ale....
W Linuksie ; Linuksa; linuksowe, Linuksy itd ;)
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version