Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji  (Przeczytany 10989 razy)

mlsd

  • Gość
Planuje instalację Mandrivy 2010.
Aktualnie posiadam zainstalowaną wersję 2009.
Nie chcę aktualizować jej do wersji 2010, ponieważ słyszałem że najlepszą metodą jest czysta instalacja od nowa. Chciałbym zatem zainstalować wersję 2010 z wykorzystaniem istniejących partycji. I tutaj moje pytanie: Czy druid zachowa istniejące partycję, ale je sformatuje? (chodzi mi głównie o /home i dane tam zawarte)

Z góry dziękuje za pomoc.

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-14, 17:18:21 »
Pozdział i formatowanie partycji zależą tylko od Ciebie. Druid dopuszcza możliwość, że nie tyka niczego. Możesz go tak ustawić, że nawet ŻADNYCH danych nie ruszy, i po prostu się wgra na istniejący system. W niektórych sytuacjach może to być niepożądane, ale w niektórych bardzo wygodne. Wszystko zależy od Ciebie.

mlsd

  • Gość
Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-14, 18:09:33 »
Chciałbym raczej spróbować dokonać "czystej instalacji" (nie nadgrywać), a więc z wykasowaniem poprzedniej wersji. Zachować chciałbym tylko zawartość partycji /home, a z tego co pamiętam w druidzie (przynajmniej w poprzednich wersjach) była opcja z formatowaniem albo bez. W przypadku wyboru opcji z formatowaniem, formatował wszystkie partycje przeznaczone pod instalację.

A jeśli chodzi o "niepożądane" efekty nadgrywania jednej wersji na drugą, to masz jakieś doświadczenie w tym zakresie ?

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-12-14, 20:53:20 »
Zdarza się, że zostają programy i biblioteki z poprzedniej instalacji, z których sprzątnięciem jest problem, ponieważ nie znajdują się już w bazie RPM. O ile ja pamiętam, to tę opcję o formatowanie zaznaczało się dla każdej partycji z osobna, tylko najpierw trzeba było sprawdzić sugestię druida, czy prawidłowo oznaczył przeznaczenie partycji (główna /, home, etc.). Czasami się mylił. A tak poza tym, nie ma problemów. Nie widzę więc przeszkód, abyś wysprzątał system, oszczędzając home :)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-12-15, 00:32:41 »
Instalator Mandrivy jest na tyle inteligentny , że spyta się Ciebie o możliwość wykorzystania istniejących partycji.
Fakt, czasem się zdarzało, że sprawa się rypała z kilku przyczyn, których nie chce mi się teraz przytaczać z tzw. od A do Z.

1.Możesz kombinować z uaktualnieniem.
2. Instalacja z wykorzystaniem istniejących partycji.
3. Wykasowanie istniejących partycji i instalacja "na czyściocha" .

Ja zawsze dokonuję aktualizacji i jak coś nie pasi po starcie, to bawię się kilka chwil w celu przywrócenia wymaganej funkconalności ;)

Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

mlsd

  • Gość
Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-12-15, 09:54:46 »
Dzięki za info,
Zainstalowałem poprzez aktualizację. Jednak stabilność i płynność działania pozostawiała wiele do życzenia, tak więc pokusiłem się jednak o czystą instalkę.

Po takim manewrze śmiga z małymi zonkami (plasma nie startuje przy pierwszym odpaleniu wywalając błąd, dopiero po wylogowaniu i ponownym zalogowaniu...)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-12-15, 13:09:49 »
No to chyba stery karty graf musisz ściągnąć.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

mlsd

  • Gość
Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-12-15, 15:25:10 »
Stery karty graficznej ściągnęły się przy instalacji (NVidia). Ściągnęłem stery zamknięte (nie wiem czy dobrze, podobno mogą "oferować większe możliwości" - nie zgłębiałem tego tematu jeszcze...) i działają bez zarzutu (tak mi się wydaję), myślę że to inna kwestia. Jeśli problem będzie się powtarzał, to założę inny wątek ze wskazaniem dokładnej treści komunikatu, który pojawia się podczas błędu.

fantattoo

  • Gość
Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-12-30, 12:44:43 »
Podłączę się pod istniejący temat, żeby nie zaśmiecać forum. Mam wersję 2008, chciałem zainstalować od nowa wersję 2010, ale pojawił się dziwny problem. System instaluje się bez problemu, jednak po restarcie wywala mi błąd boot loadera. Próbowałem "ratowania systemu" i ponownej instalacji boota, ale bez rezultatu. Wywala tekst, że "boot loader not found". Nie ma znaczenia czy robię aktualizację systemu z płyty, czy wgrywam od nowa na istniejące partycje bądź tworzone od nowa. Boot loader nie działa. Zmieniałem gruba na tekstowego, później na lilo tekstowe i lipa. Postanowiłem ponownie zainstalować 2008 i poszło bez problemu. W czym może być problem?

P.S.
Jestem raczkujący, więc proszę o wyrozumiałość :)

Offline

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 432
    • Zobacz profil
Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-12-31, 03:13:51 »
Cześć.
Trzeba jednak było założyć nowy wątek - od tego są fora ;)

Czy to jest jedyny komunikat ten błąd? Instalacja od początku do końca przebiegła bez żadnych problemów? Jeśli masz gruba, zarzuć wpisem do pozycji, z której startuje. Używasz 2008.0? Może problem tyczy się w pewien sposób "widzialności" Twojego dysku (przez nowsze Mandrivy)?

Przy zupełnie czystej instalacji powinien przecież normalnie identyfikować dysk... Podaj jeszcze konfigurację sprzętową (w tym markę/model dysku).

Poczekam jeszcze na opinię kolegi Lorda Dariusa.

fantattoo

  • Gość
Instalacja MDV 2010 z użyciem istniejących partycji
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-01-05, 13:36:40 »
Przeszedłem przez kolejne etapy walki z systemem i chyba się poddam.
Przy instalacji 2010 z płyty po odpaleniu kompa wywala mi informację Error17: Cannot mount selected partition lub Grub loading, please wait  Error 2. Podczas instalacji nie było żadnego błędu, wszystko szło sprawnie i szybko. Zainstalowałem więc ponownie 2008 i poprzez konsole dokonywałem aktualizacji do kolejnych wersji. Poszło 2008.1, 2009 i 2010. Po restarcie znów to samo. Zaznaczam, że w konsoli na zakończenie aktualizacji wyświetliło informację, że wszystkie pakiety zostały poprawnie zainstalowane.
Więc od nowa instalka 2008 i wszystko działa. Kolejny update -- auto-select do wersji 2009 i wszystko śmiga. Robię więc update do wersji 2009.1, bo pomyślałem, że może z 2009 na 2010 to od razu za duży skok. Wszystko poprawnie się zainstalowało jednak.....po uruchomieniu kompa pokazuje mi pasek postępu i za chwilę czarny ekran. Pulpit się nie ładuje kompletnie. Już mi ręce opadają :( Chyba skazany jestem na wersję 2009.

P.S.
Zauważyłem również dziwną sytuację. Przy próbie instalacji wersji 2010 przestaje mi działać bezprzewodowa klawiatura Logitech. Kupiłem ją niedawno i kompletnie nie współpracuje z nową dystrybucją :( Kiedy wyświetla się ekran startowy z płyty z opcjami i wybieram instalacja linuxa, to wszystko jest ok. Ale jak rusza instalator to klawiatura i myszka już nie reagują. Przy 2008 tego problemu nie ma.

Mój sprzęt:

Procesor: Intel Core Duo 2.53Ghz
Ram: 2 GB
Dysk: Quantum Fireball
Grafika i dźwięk: Zintegrowane

Z najnowszych obserwacji wynika, że 2010.0 nie montuje mi partycji root
Przy próbie użycia opcji ratowania systemu wywala mi info "Could not find your root device".