Nowe posty

Autor Wątek: Linux dla smallbiznesu z bardzo sprecyzowanymi wymaganiami.  (Przeczytany 5543 razy)

-Stefan

  • Gość
Cześć.

Prowadzę od jakiegoś czasu własny biznesik i nabyłem właśnie netbooczka (Sony VAIO VPC-W12S1E/T).

Nie chce kupować kolejnej licencji Windows więc szukam darmowego, dobrego Linuxa pod moje potrzeby, które wymieniam poniżej.

Zaznaczam też, że z systemu Windows XP jestem bardzo zadowolony - nigdy w ważnych momentach mnie nie zawiódł, wszystko chodziło płynnie i programy są bardzo w porządku.

Natomiast moje pojecie o Linuxie jest całkowicie zerowe :)

Komputer z Linuxem będzie jako trzeci - w biurze i w domu zawsze czeka jakby co komputer z Windowsem.

Zrobiłem już quiz na stronie jakilinux.org ale nie ufam wynikom. Powód prosty - linki do artykułów na stronie są datowane na lata 2004-2008.... Tam najlepsze do moich potrzeb były: Mandriva i OpenSuse.

Proszę więc serdecznie o pomoc w wyborze najlepszego systemu. Moje wymagania:

1) System jak najprostszy w obsłudze i w instalowaniu (z pendrive, bo komp nie ma napędu CD). Nie chce mieć do czynienia z konsolą - nie będę miał czasu na naukę niestety. Wyczytałem że instalując niektóre klony Linuxa można mieć od razu wszystko zainstalowane (Mozilla, OpenOffice itd.). Warto, żeby łatwo dało się instalować nowe oprogramowanie - głównie biurowa.

2) Oczywiście ważne jest istnienie sterników do mojego komputera - nie chce ich emulować bo nie umiem i nie mam czasu.

3) Współpraca z programem ESET (mam długoterminową licencję) - choć nie wiem czy to koniecznie (podobno na Linux nie trzeba wyszukanych Antyvirów) oraz możliwe (nie wiem czy ESET ma wersje na Linux). Oczywiście pod tym punktem ważne jest bezpieczeństwo systemu - żeby ikt mi sie nie władował do moich plików w jakikolwiek sposób :D

4) Łatwość instalowania nowych sprzętów - rzutniki, pendrive'y, dyski zewnętrzne, drukarki, skanery, faksy (kablowe oraz WiFi) - głównie sprzęt HP.

5) Łatwość łączenia się z internetem w dowolnym miejscu, gdzie dostępny jest kabelek lub WiFi. Do tego łatwość konfiguracji z Livebox i modemami TP.

6) Konieczność sprawnego komunikowania z Blackberry przez Bluetooth i kabelek - przesyłanie plików oraz łączenie z internetem jako modem.

7) Możliwość zainstalowania jakichś sprawnych programów P2P, Torrent oraz P2M (nie, nie chodzi o piractwo - wszystko full legal - chodzi o oferty dla klientów).

8) Konieczność zainstalowania Javy w przeglądarce.

9) Muszą działać Google Docs i to perfekcyjnie :)

10) Chciałbym też, żeby system był mało wymagający ponieważ komputer jest słaby - wolny, mało prądożerny procesor oraz 1gb pamięci. Windows 7 zainstalowany fabrycznie strasznie wolno się ładuje i zamyka.

Pozdrawiam serdecznie i liczę na rzeczową pomoc.

Kuba

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Linux dla smallbiznesu z bardzo sprecyzowanymi wymaganiami.
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-14, 12:18:21 »
W skrócie... Jeżeli z XP jesteś zadowolony, a jak piszesz nie masz czasu na naukę nowego systemu to chyba oczywiste jest, że instalacja Linuksa mija się w Twoim przypadku z celem.
Nie sądzę, żeby był system, który bez zająknięcia, w prosty sposób podoła Twoim wymaganiom - kombajn obsługujący wszystko, a zarazem lekki i szybki.
Masz dwie opcje:
1. zostać przy win7 i znosić powolne działanie, ale mieć z górki przy typowych programach, do których się przyzwyczaiłeś
2. zainstalować Linuksa i mieć wydajniejszy system, co będzie okupione nauką nowego systemu oraz koniecznością zmiany niektórych programów.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

-Stefan

  • Gość
Linux dla smallbiznesu z bardzo sprecyzowanymi wymaganiami.
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-14, 12:28:44 »
Dziękuje za odpowiedź.

Niestety z Windows 7 nie bedę mógł korzystac w działalności komercyjnej - więc konieczne byłoby kupno licencji biznesowej co jeszcze bardziej mija się z celem...

Wymagania które podałem to zadania typowo biurowe - zero multimediów. Mówisz o tym, że wymagam kombajnu... Wcale nie - sądzę, że moje wymagania sa raczej ograniczone. Moje użytkowanie tego komputera będzie się ograniczać do OpenOffice oraz do łączenia z rożnymi peryferiami, co starałem się jak najbardziej szczegółowo opisać. Oczekuje tylko prostoty w tych funkcjach o których napisałem.

Nauka systemu - jest to okej, ale nie chce grzebać w konsoli, programowaniu i emulacji. Zmiana programów - dla mnie to żaden problem - nie przywiązuje się. Napisałem po prostu, że z Win jestem bardzo zadowolony.

Punkt dotyczący szybkości działania - sądze, że kazdy linux będzie szybszy niż Windows7....

Cały czas czekam na jakąś radę :)

Pozdrawiam

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Linux dla smallbiznesu z bardzo sprecyzowanymi wymaganiami.
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-12-14, 12:58:16 »
Przysłowiowe "grzebanie w konsoli" w większości nowych dystrybucji nie będzie konieczne - przyda się jednak wiedzieć jak odpalić konsolę i wpisać jakąś komendę, w przypadku gdybyś np. na forum otrzymał odpowiedź na dany problem i wymagałoby to użycia jakiejś komendy w konsoli. Rozwiązania na większość problemów są dostępne w sieci, więc uczenie się na pamięć poleceń konsolowych nie jest konieczne.

Z doświadczenia (sam korzystam do prowadzenia swojej firmy Linuksa od 7 lat) wiem, że większość typowego sprzętu zadziała bez problemu, zdarzyć się jednak może, że dane urządzenie będzie sprawiać problemy - jednak od tego są takie fora jak to oraz google żeby sobie z nimi poradzić :)

Jeżeli to netbook na początek proponuję zainstalować Ubuntu Netbook Remix - http://www.canonical.com/projects/ubuntu/unr
Będziesz wtedy mógł sam się przekonać, czy Linux się sprawdzi w Twoim przypadku.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

-Stefan

  • Gość
Linux dla smallbiznesu z bardzo sprecyzowanymi wymaganiami.
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-12-14, 13:21:03 »
Super - o to mi chodziło. Jak dostane na forum info co zrobić, to wpisanie nie jest dla mnie problemem. Po prostu nie chcę zmienić się w informatyka przez Linuxa :)

Chętnie sprawdzę system który podałes- Wyczytałem tez że Suse jest w porzadku - sprawdzę obydwa :)

Dziekuje i pozdrawiam!

sdsi

  • Gość
Linux dla smallbiznesu z bardzo sprecyzowanymi wymaganiami.
« Odpowiedź #5 dnia: 2010-03-03, 21:33:07 »
Mam dokłądnie ten sam model netbooka - Sony VAIO VPC-W12S1E/T

Pod Ubuntu 9.1 dziala wszystko  - za wyjątkiem Bluetooth.

Jak sobie z tym poradzic?

Dziekuje i prosze o pomoc,

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Linux dla smallbiznesu z bardzo sprecyzowanymi wymaganiami.
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-03-03, 23:00:18 »
Cytat: sdsi
Mam dokłądnie ten sam model netbooka - Sony VAIO VPC-W12S1E/T

Pod Ubuntu 9.1 dziala wszystko  - za wyjątkiem Bluetooth.

Jak sobie z tym poradzic?

Dziekuje i prosze o pomoc,
Proszę nie wskakiwać w założony wątek z nowym wątkiem.
Proszę ew. założyć nowy, osobny temat na forum.
Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Linux dla smallbiznesu z bardzo sprecyzowanymi wymaganiami.
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-03-05, 19:30:18 »
Wczoraj sprawdzałem z livacd gos -możesz sprawdzić ten system(bazuje na ubuntu, nieźle wygląda,polska wersja przy instalacji,pakiet biurowy i niewygórowane wymagania sprzętowe.Pozdrawiam