Nowe posty

Autor Wątek: Sterowniki karty graficznej i modemu  (Przeczytany 11472 razy)

kat666md

• Gość
Sterowniki karty graficznej i modemu
« dnia: 2009-12-05, 21:09:06 »
Witam wszystkich dzisiaj pobrałem mandrive 2010, jednak problem pojawił się od razu jak chciałem zainstalować sterowniki do karty graficznej (GeForce 8600gt) to samo podczas próby zainstalowania sterowników modemu ZXDSL 852. Poradników jak je zainstalować czytałem i po paru ładnych godzinach bez efektów uznałem że sam sobię nie poradzę. Dlatego prosiłbym kogoś kto posiada odpowiednią wiedzę o proste wytłumaczenie co gdzie jak bo jest to mój pierwszy kontakt z linuxem.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że ktoś chociaż spróbuje pomóc.

Offline ultr

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-05, 22:19:31 »
Co do grafiki, to czy nie ma w mandrivie jakiegoś narzędzia do tego? Ubuntu samo pobiera i instaluje takie rzeczy.

Ale możesz też zrobić to ręcznie.
Zainstaluj z repozytorium pakiety zawierające gcc oraz nagłówki lub źródła kernela.
Potem pobierz sterowniki z http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl, nadaj plikowi uprawnienia do wykonania ('chmod a+x nazwapliku.sh').
Instalacja oczywiście jako root i bez uruchomionego X'a, czyli spod konsoli:
Cltr+Alt+F1, login jako root, po czym wydajesz polecenie '/etc/init.d/gdm stop'.
Instalujesz sterownik i uruchamiasz ponownie X: '/etc/init.d/gdm start'.

flak

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-05, 22:54:36 »
Nie, nie, nie.

W Mandrivie musi być jakiś ichniejszy menadżer do własnościowych sterowników. Przynajmniej musi być sterownik nvidii gdzieś spaczkowany. Uruchom menadżer pakietów i poszukaj sterowników nvidii.

Co do modemu to inna historia. Zainstaluj sterownik od grafiki a później pomartwimy się modemem.

• Users
  • Prawie jak Guru
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-12-06, 00:02:59 »
Zestaw pakietów nvidii pod mandrivę znajduje się w repo plf non-free, jakby ktoś szukał. Ale w mandrivie aż tak wielkiej różnicy nie robi sposób instalacji tych sterowników :)

kat666md

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-12-06, 00:11:37 »
repo...?

managera pakietów i innych takich nie mogę znaleźć, jedyne na co trafiłem to w centrum sterowania serwer graficzny(chyba tak to się nazywało) i tam była możliwość wyboru modelu karty, ale żadnego pakietu do instalki nie ma.

kat666md

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-12-06, 15:00:37 »
Teraz zadam dość głupie pytania, mianowicie czy jest możliwe, że sterowniki miałem wgrane automatycznie razem z mandrivą? bo wszystko płynnie chodzi i nic nie ''szarpie''

moskito

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-12-06, 19:01:01 »
Jeżeli była to Mandriva 2010.0 ONE to tak. ONE zawiera zamknięte sterowniki, a w FREE trzeba ustawić repozytoria i wejść w centrum sterowania/sprzęt/konfiguracja serwera graficznego. Przy wyjściu poinformuje że istnieją zamknięte sterowniki dla twojej karty i zapyta czy je uruchomić. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić. :)

kat666md

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-12-06, 19:38:02 »
Dobra więc może ktoś jeszcze raz napisać krok po kroku jak je zainstalować z płytki lub z pakietów (przypominam, że dostępu do sieci z linuxa nie mam)

flak

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-12-06, 19:41:21 »
kat666md uruchom terminal i odsuń go z daleka od lewego górnego rogu ekranu. Wpisz w terminalu glxgears i czekaj przez chwilę. Jeśli liczba FPS jest większa niż 1000 to sterownik nvidii działa. Jeśli wynik to paręset (200-400 FPS) to sterownik nie działa a server graficzny działa na standardowym sterowniku nv bez akceleracji 3D.

moskito

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-12-06, 19:50:56 »
Skoro twierdzisz że wszystko działa to co co zmieniać. Zajmij się lepiej modemem a nie grafiką. Jak będziesz miał neta to grafika się sama zainstaluje. Instalacja tego modemu jest często opisywana więc chyba nie będziesz miał problemu.

kat666md

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-12-06, 20:00:37 »
FPS wypada 367-372

No właśnie modem próbowałem uruchomić tak jak to mają podana na instrukcji dołączonej do płytki z sterownikami, ale nic ani nie drgnie.

Aha i dziękuję za zainteresowanie.

edit:
W instrukcji neostrady pisze, że wymagane jest zainstalowanie pakietu kernel-source więc wyszukuję pakiet kernel-source próbuje zainstalować i wyskakuje:
''wystąpił błąd podczas instalacji rpm database is locked, process 13826 is already using it(/usr/bin/perl/usr/sbin/rpmdrake)