Nowe posty

Autor Wątek: Bluetooth się nie uruchamia [compal IFL92]  (Przeczytany 5410 razy)

estell

  • Gość
Bluetooth się nie uruchamia [compal IFL92]
« dnia: 2009-12-20, 14:48:19 »
Witam.
Problem polega na tym, że skrót klawiszowy na laptopie (fioletowy Fn + fioletowy znaczek komunikacji bezprzewodowej przypisany do klawisza F2) nie działa w opensuse i nie mogę wł/wył bluetootha z poziomu linuxa.
Ten sam wątek rozpocząłem na forum opensusa, tworzę go również tutaj bo temat jest chyba bardziej ogólny. Moja wiedza i wątek na wymienionym forum pozwala mi przypuszczać, że problem dotyczy wyłącznie uruchomienia sprzętu, a nie modułów odpowiadających za pracę bluetootha. Oczywiście mogę się mylić ale to nie zmienia faktu że nie wiem jak się do tego zabrać. Strona google nic mi nie chce powiedzieć.
Podaję linka do tego forum i proszę o pomoc jeśli ktoś ma jakieś pomysły.

http://forum.suse.pl/index.php/topic,22234.msg149173.html#msg149173

pozdrawiam

benyo

  • Gość
Bluetooth się nie uruchamia [compal IFL92]
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-12-20, 20:35:42 »
Wszystko zalezy od tego jakiej firmy jest to laptop, poniewaz do roznych laptopow sa rozne programy obslugujace klawisze funkcyjne.

Ale zeby sterowac bluetoothem wystarczy zainstalowac jakas aplikacje np. blueman.

mariuszadamski

  • Gość
Bluetooth się nie uruchamia [compal IFL92]
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-12-21, 15:40:44 »
Powodem może być wiele rzeczy. Możliwe, że nie masz odpowiednich modułów jądra. Możliwe, że w dystrybucji nie ma odpowiednich reguł dla acpid. Poniższego sposobu używam u siebie i działa. Tego typu urządzenia włącza się za pomocą interfejsu rfkill. Spróbuj w konsoli
find /sys/devices/platform -name rfkill
Powinieneś znaleźć jeden lub więcej katalogów o nazwach rfkill[numerek]. (Jeśli nic nie znalazłeś, spróbuj poszukać w /proc/acpi/ pliku o nazwie bluetooth i sprawdź cat'em, co można z nim zrobić.) Sprawdź, który z nich odpowiada za bluetooth (tu pewnie trzeba mieć prawa roota):
cat [katalog]/type
Jeśli odpowiedzią jest "bluetooth", to znalazłeś właściwy interfejs. Teraz możesz włączyć bluetooth poprzez
echo 1 > [katalog]/state
Jeśli działa, to możesz teraz napisać odpowiednią regułę dla acpid, aby móc włączać i wyłączać bluetooth przy pomocy Fn+[costam]. Najpierw musisz dowiedzieć się, jaki kod ma dana kombinacja. Uruchom
acpi_listen
i naciśnij kobinację. acpi_listen powinien wypluć jej kod.
Teraz utwórz plik w /etc/acpi/events, powiedzmy "bluetooth_radio", o następującej zawartości:
event=[kod kombinacji]
action=/etc/acpi/actions/bluetooth.sh
oraz plik /etc/acpi/actions/bluetooth.sh:
#!/bin/sh

SYSFS="[katalog]/state"
case "$(cat "$SYSFS")" in
  0)
    echo 1 > "$SYSFS"
    ;;
  1)
    echo 0 > "$SYSFS"
    ;;
esac
Nadaj mu flagę wykonywalności
chmod +x /etc/acpi/actions/bluetooth.sh
Pozostaje tylko zrestartować demona acpid:
/etc/init.d/acpid restart

estell

  • Gość
Bluetooth się nie uruchamia [compal IFL92]
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-12-23, 09:48:49 »
Dzięki za informację. Nie mogę tego jeszcze sprawdzić - zmieniałem wielkości partycji i coś namieszałem. Chyba postawię system od nowa.
pozdrawiam.