Nowe posty

Autor Wątek: linux na router  (Przeczytany 3102 razy)

kris1978

  • Gość
linux na router
« dnia: 2009-11-21, 21:27:26 »
Witam mam takie pytanie a mianowicie chciałbym sie pozbyc zwykłego routera i chciałbym postawic komputer z linuxem aby pracowal jako router na wypasie skonfigurowac go i zaczac zabawe ale niewiem jaka dystrybucje do takiej zabawy wybrac.
dzieki za odpowiedz

WizardNumberNext

  • Gość
linux na router
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-11-21, 22:52:13 »
Proponuje Debian. Bezpieczny, stabilny i ma wszystko.
Jak znam życie to będziesz przeżywał piekło - pewnie będziesz musiał postawić MASQUERADE (maskarade).
Proponuje postawić na nim również bind - DNS i SQUID3 - proxy.
Na prawdę warto sam miałem router na Debian 4.0 Etch i bardzo sobie chwaliłem.
Przykład działania: podczas początków nasza-klasa ładowała się u wszystkich nawet 3 minuty - u mnie nie przekraczało 15 sekund.

kris1978

  • Gość
linux na router
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-11-21, 23:09:41 »
to fajnie dzieki za informacje tak sobie myslałem ale wole sie spytac bo kto pyta nie bładzi dzieki jeszcze raz

adamziaja

  • Gość
linux na router
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-11-22, 21:57:03 »
Cytat: WizardNumberNext
Proponuje Debian. Bezpieczny, stabilny i ma wszystko.
Jak znam życie to będziesz przeżywał piekło - pewnie będziesz musiał postawić MASQUERADE (maskarade).
Proponuje postawić na nim również bind - DNS i SQUID3 - proxy.
Na prawdę warto sam miałem router na Debian 4.0 Etch i bardzo sobie chwaliłem.
Przykład działania: podczas początków nasza-klasa ładowała się u wszystkich nawet 3 minuty - u mnie nie przekraczało 15 sekund.
Dokladnie, polecam Debiana, osobiscie stracilem tylko czas na Ubuntu, tak wiec nie polecam zdecydowanie Ubuntu, ani zadnych podobnych dystrybucji gdzie wszystko jest zainstalowane, bo to po prostu smietniki, potem pelno komplikacji jest, wiec nie wiem po co sie meczyc, skoro w ubuntu jest jakis pakiet zainstalowany od poczatku, a jak go chcesz w Debian to piszesz apt-get install pakiet i masz go rowniez... tym bardziej skoro chcesz sie nauczyc Linuksa to Debian jest zdecydowanie lepsza propozycja :).

Duzo informacji o konfiguracji masz na http://newbie.linux.pl , w tym moje artykuly ;).

Sam mam serwer pod kontrola Debiana, od kiego w sumie zaczalem sie powazniej Linuksem interesowac, a tym bardziej na serwer nie polecam Ci zadnej innej dystrybucji, a juz na pewno nie Ubuntu w wersji serwerowej.. sciagnij Debiana, wersje netinstall (czysty system, instalujsz co chcesz), Debiana w wersji 6, czyli squeeze (testing), no chyba ze ekstremalnie zalezy Ci na stabilnosci systemu, to wtedy wersja 5 czyli lenny (stable)