Nowe posty

Autor Wątek: Prawdopodbny brak "aktualizacji"  (Przeczytany 6522 razy)

Sloma

  • Gość
Prawdopodbny brak "aktualizacji"
« dnia: 2009-11-21, 20:00:53 »
Witam

Moja przygoda z linuxem zaczeła sie bardzo bardzo dawno temu lecz po zainstalowaniu i skonfigurowaniu internetu znudził mi sie. Teraz w końcu zaprłem sie i chce pracować tylko i wyłącznie na linuxie. Wybrałem openSUSE kierując sie wyłącznie intuicja.

Przechodząc do rzeczy. Mam problem przy uruchamianiu komend- nie działaja. Komenda: ./configure , make, takie podstawowe do instalowania. po wpisaniu ./configure wyskakuje " no such file or directory" . Szukalem w google ale nie znalalzłem zadnego rozwiazania które by mi pomoglo.

Prosze o pomoc .
System przypadł mi do gustu.

Edit

Uruchomilem YaST aby zainstalowac pythona i udało sie lecz nie moge go znalesc.Ma ktos jakis pomysł jak uruchomic? Odrazu mowie $ python 3.0 nie dziala ani $ Idle 3.0

z gory dzieki

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Prawdopodbny brak "aktualizacji"
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-11-21, 20:24:32 »
Cytat: Sloma
po wpisaniu ./configure wyskakuje " no such file or directory" .
Bo albo nie ma pliku configure jak pisze system ale nie jesteś w katalogu, gdzie ten plik jest lub nie podałeś do niego pełnej ścieżki. Czasami w źródłach nie ma skryptu configure, w takim wypadku pomija się ./configure. Przede wszystkie należy czytać pliki README bądź INSTALL, które znajdują się w źródłach, ponieważ najczęściej tam znajdziesz pełny opis jak poprawnie przeprowadzić kompilację bądź instalację programu.

Poza tym większość oprogramowania jest już skompilowana i na pewno znajduje się w repozytoriach Suse i wystarczy je tylko zainstalować bez potrzeby kompilowania.

Pozdrawiam!

Sloma

  • Gość
Prawdopodbny brak "aktualizacji"
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-11-22, 00:06:51 »
Dzieki za odp.

Jestem na 100% pewien iz jestem w dobrym katalogu.
Plik Readme.txt tez przeczytalem ^^ wiec to nie ten i bylo napisane aby wykonac ta funkcje ./configure

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Prawdopodbny brak "aktualizacji"
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-11-22, 00:19:37 »
A plik configure w ogóle jest w tym katalogu?

Pozdrawiam!

Sloma

  • Gość
Prawdopodbny brak "aktualizacji"
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-11-22, 09:07:26 »
Wlasnie zauważyłem ze nie .Jedyne co ma to config.h

ale make tez nie działa zwraca :make: *** No targets specified and no makefile found.  Stop.

arctgx

  • Gość
Prawdopodbny brak "aktualizacji"
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-11-22, 14:13:00 »
Make raczej nie zadziała, bo nie ma pliku reguł Makefile, który zazwyczaj tworzony jest przez skrypt configure. Jeśli nawet configure nie istnieje, to może istnieje autogen.sh lub coś podobnego do wygenerowania jego z kolei. Na ogół o takich rzeczach można dowiedzieć się we wspomnianych przez roobala plikach.

Sloma

  • Gość
Prawdopodbny brak "aktualizacji"
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-11-23, 10:15:27 »
Tak,rzeczywiscie jest ok.

Ale wciąż nie mogę odpalic pythona i jak szybko przewijam stronę internetową strasznie przycina.  Jak temu zaradzic?