Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: linux zamarza zasypia compal  (Przeczytany 7789 razy)

chcemieclinuxa

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« dnia: 2009-11-18, 22:03:45 »
mam problem z linuksami na swoim laptopie Compal JFL92. próbowałem instalować prawie wszystkie możliwe dystrybucje (Fedora, Ubuntu, Mandriva, Debian, Suse ... ) na wszystkich powłokach (Xfce, KDE, Gnome). Problem polega na tym, że podczas instalacji, komputer zasypia / zamarza i w tym momencie zostaje zatrzmana instalacja. wystarczy poruszać myszą, wcisnąć jakiś klawisz, a wszystko wraca do normy. Po zainstalowaniu próbowałem już wszystkiego związanego z zarządzaniem energią, ahci, acpi, sterownikami od CD, najnowszy bios 1.8 i nadal komputer ma takie objawy. wydaje się że mało denerwująca przypadłość, ale po ok. 15s komputer zasypia / zamarza i wszystkie aktualizacje, pobieranie plików, czy nawet obróbka grafiki czy cokolwiek wymaga mojego ustawicznego ruszania myszą... Dodam że wifi cały czas podczas instalacji było wyłączone mechanicznie. proszę o pomoc.
Specyfikacja kompa:
gf8600m gt
t8100
ddr2 4gb
wifi abgn
LiteOn Slimtype DS8A1P
brak blutucha

KsiTau

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-11-19, 10:40:45 »
Mam dokładnie identyczny problem z identycznym laptopem.
Mój procesor to T9300

Ja czynię te obserwacje od ponad roku. I wygląda to tak:
Problem już kiedyś na inym forum opisywałem. Doradzali mi sprawdzić czy procek się nie przegrzewa. Prześledziłem to i na pewno nie ma problemu z temperaturą procka.

Czasami podczas pracy zapiszczy - zdaje się napęd DVD, albo gdzieś z okolic. Na pewno nie z głośniczków. Zdarzało się że potrafił się sam mimowolnie otworzyć. (albo dostaje jakieś śmieci z kontrolera, albo sam jest walnięty)

Jak dotykam palcem touchpada podczas startu (ubuntu 9.04) to startuje szybciek, a lampka od hdd zamiast wyraźnie migotać podczas wczytywania, zaczyna świecić w trybie niemal ciągłym (albo z migotaniem niezauważalnym dla oka).

Do tych informacji dodam jeszcze że napęd DVD jest na kontrolerze IDE a HDD jest na SATA.

Po migracji na Ubuntu 9.10 jest nieco lepiej. Ale nawet podczas samej instalacji pojawił się ten problem.

Mam duży problem z nagrywaniem płyt, od nowości udało mi się nagrać zaledwie kilka płyt. Od jakiegoś czasu podejrzewałem że problem powodować może nagrywarka. Nie wyjmowałem jej, by sprawdzić, więc nie wiem.

Po instalacji sterowników do nvidii 190.45 zdaje się być lepiej, więc teraz zastanawiam się czy może grafika coś na magistrali "nie miesza"? Nie mam pojęcia.

Natomiast fakt z touchpadem interpretuję tak, że komputer przysypia do momentu kiedy nie procek nie dostanie przerwania z jakiegoś urządzenia zewnętrznego - w tym miejscu touch. Teoretycznie jeszcze w rachubę może wchodzić problem z potencjałami masy, jakieś urządzenie nie ma wspólnej podpiętej masy przez co pozostałe nie są w stanie poprawnie rozróżniać stanów 0 i 1, dopiero po dotknięciu toucha jest "uziemienie - czyli wspólna masa. Żeby to mogło mieć miejsce to musiałby być problem z zasilaniem z sieci i z baterii. Chociaż wątpliwe.


Pytanie brzmi: gdzie i jak w jakiś logach znaleźć informacje o tym na jakim momencie komp "przyspał" na dłużej? Albo gdzie można zasięgnąć pomocy w temacie?

tyle moich przemysleń w poszukiwaniu rozwiązania dla tego problemu.

Pozdrawiam!

chcemieclinuxa

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-11-19, 13:31:49 »
czyli jednym słowem compal jest "linux unfriendly" ?? nic się nie da z tym zrobić? próbowałem zmieniać jądro ale nic to nie daje... bez sensu że na windowsie wszystko jest ok, a na linuxie nie. w czym jest lepszy/gorszy linux w takim razie od windowsa ??

rysban

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-11-20, 07:07:45 »
Witam .
Problem może tkwić w ustawieniach biosa - powermenagement . Startuje zbyt wcześnie przełączanie w stan hibernacji lub oszczędzania baterii mimo podłączenia do zasilacza .
Pozdrawiam Ryszard

radek.wisniewski

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-11-21, 21:22:41 »
witam,
Mam bardzo podobny problem - mam nadzieje, ze nie jest to off-topic. Różnica polega na tym, że mam komputer stacjonarny (Athlon 2-rdzeniowy 64-bitowy) oraz na tym, że mi zamarza i się nie odmarza, czyli jednym słowem zawiesza się, obraz zostaje unieruchomiony. Również próbowałem różnych dystrybucji i ciągle to samo :( Kurcze jestem juz bezradny, nie mam pojecia co zrobic, a potrzebuje linuxa do pracy :/
Naprawde nikt z Was nie spotkal sie z takim przypadkiem?

pozdrawiam ..
Radek

KsiTau

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-11-22, 21:00:55 »
Hmmm... mogę się podzielic poobnymi spostrzeżeniami jak chodzi o P4 HT, ale to było ze cztery lata temu zdaje się na gentoo. Jak włączyłem startowanie usług równolegle na 2 "procesorach" (żeby komp startował szybciej) to miewał momenty, że podobnie trzeba było go "pchnąć" bo się "niby zacinał".

To nie musi być to samo, ale być może... :-)



--- W czym jest lepszy linux/windows? ---
To temat na zupełnie nowy wątek. Jeśli ktokolwiek będzie go chciał pociągnąć, to pls o nowy wątek i wklejenie cytatu...

Windows w tym że ma miażdżącą większość użytkowników jak chodzi o komputery biurkowe, wobec czego producenci sprzętu muszą się liczyć z tym że zostaną wykluczeni z rynku jeśli najpierw nie zadbają o "większość"

Ale jest nadzieja, moja żona zaczęła używać tylko ubuntu, ja od dawna używam tylko linux. :-) I nawet na Compal się da, nie jest tak źle, choć czasem denerwujące jest to że to użytkownik musi sie przystosować do rytmu komputera/systemu a nie na odwrót.


Pozdrawiam!

chcemieclinuxa

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-11-23, 13:54:27 »
w tym rzecz, że jeśli mam mieć nie działający w pełni system, to wolę - niestety - zapłacić i mieć działający... skoro linux ma takie fanaberie, to trudno...

ra-v

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-11-23, 19:53:33 »
P4 to wpadka do której Intel się sam przyznał;) HT też;) Korzystam z PC P4. 2.8 i przy teoretycznie maksymalnym obciążeniu bierze mi 60%. Bo brakuje mu jednostek obliczneiowych...
I to nie są 2 procesory - to jest ściema - CPU jest szybszy od 0 do iluśtam procent (40 bodajże).
A Athlon 64 2-rdzeniowy to prawdziwy 2 rdzeniowy

Problem jest raczej w sprzęcie. Zainstalujcie sterowniki od producenta. Odpalcie monitory systemu, procka, dysków (konsolowe top, iostat, ... lub graficzne), sprawdzcie czy w logach nie ma ostrzeżeń i błędów (WARNING, ERROR, WW, EE)....
I czy sprzęt jest na 1000% sprawny?


=======
Nowy wątek;)
Cytat: KsiTau
Windows w tym że ma miażdżącą większość użytkowników jak chodzi o komputery biurkowe, wobec czego producenci sprzętu muszą się liczyć z tym że zostaną wykluczeni z rynku jeśli najpierw nie zadbają o "większość"
A kopmy serwerowe, routerowe;)? też muszą być obsługiwane. I też producenci o to walczą.
I nie jest tak różowo np. z Windows 7, z XP już lepiej ale to staroć. Czasami mi się taki ARHG! na Win7 włączy.... ehhhh... toż to Windows Vista w wersji beta przecież....

chcemieclinuxa

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-11-24, 02:31:54 »
komp jest na 100000000% sprawny. przepuściłem 3Dmarka, hdtach, atitools... właśnie to mne urzekło i spodobało się w linuxie, że odrazu po instalce mam gotowego kompa. sterowniki weszły wszystkie (poprawiłem tylko te od wifi intel, i geforce z nvidia z repozytorium). ogólnie komp chodził przednio, bardzo wydajnie i bez "errorów" - żadnych komunikatów o błędach... no ale i tak zamrażanie występuje.

ja nie uważam p4 z ht za niewypał. był to krok w przyszłość. zawsze o takim marzyłem, a stać mnie było "tylko" na używke amd 1700+ ... ahh... teraz lapka mam szybszego od tej mojej pierwszej rakiety :) wydaje mi się że te p4 z ht wyszły aby zbadaj wielowątkowość na większej ilości użytkowników... ale mogę się GRUBO mylić...

już za parenaście dni wyplata i skocze kupić w7.. nie ma bata system musze mieć :( szkoda że nie linux

ra-v

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-11-24, 21:36:21 »
A po uruchomieni z sterownikami vesa lub nv (poszukaj na newbie manuala) lub samej konsoli też się to dzieje tj. że system spowalnia?



PS1. Chodziło mi o 100% sprawny;)
PS2. P4 obsługiwał wielkowątkowość, z tym że jeśli nie miał wolnych ALU iFPU to lipa. Przez to maszyny 2-procesorowe (i 2 rdzeniowe)  boją P4HT na łeb. Ale jak chcesz to możemy na prywacie zrobić benchmark które cyferki są większą ściemą - AMD czy P4;) i wrzucić to na forum.

radek.wisniewski

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-11-24, 23:28:27 »
mi sie udalo zalatwic moj problem zawieszania/zamarzania, chodzilo tylko o wpisanie acpi=off w pliku menu.lst w katalogu grub, ale to dotyczy tylko mojego problemu, a nie tego o ktorym pisze autor watku, chociaz efekt podobny.

pozdro

chcemieclinuxa

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-11-27, 23:07:00 »
ra-v: tak dzieje się to również pod konsolą, nawet podczas ładowania systemu. w poniedziałek mam chwile czasu, wgram debiana i zobacze czy pare porad które otrzymałem, mają jakieś przełożenie na zmianę tematu:)

AwAdOn

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-11-27, 23:23:41 »
Takie cyrki jak opisujesz potrafią się dziać również w windows. Sam pamiętam kilka instalacji kilka lat temu. Problemem był flop. System szukał nieistniejącego urządzenia, które raportował mu bios. Nie wiem, co to za maszyna, która posiadasz - kto jest producentem płyty i jaki tam jest bios. Ale zajrzałbym właśnie do biosu i powyłączał część nieistniejących urządzeń - np. floppa, porty drukarki, jeśli chwilowo nie używasz itp. Nawet na czas instalacji, aby poszukać przyczyny. No i jeszcze masz parametry kernela podczas instalacji - noapic, nolapic, acpi=off, irqpoll. Próbuj w różnych wariantach.

Linux jest olewany przez producentów, więc nie zawsze jest dostęp do specyfikacji urządzeń, aby stworzyć sterowniki. To się nie zmieni. Ale 99% problemów daje się rozwiązać.

estell

  • Gość
linux zamarza zasypia compal
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-11-29, 11:29:48 »
Również posiadam COMPAL 'a FL 92 t9300 gf8600m gt na opensuse11.2 i mam to samo - podczas uruchamiania i wyłączania czasem trzeba poruszać myszką lub wcisnąć jakiś klawisz i dopiero wtedy rusza dalej.