Nowe posty

Autor Wątek: Nowa dystrybucja na laptopa  (Przeczytany 2446 razy)

Hipek

• Gość
Nowa dystrybucja na laptopa
« dnia: 2009-11-12, 09:37:12 »
Czołem,

Powoli chyba przychodzi czas na (tymczasowe? stałe?) pożegnanie się z Ubuntu, ktore trzymam u siebie na laptopie. Zainstalowanie nowej wersji poskutkowało u mnie brakiem dostępności niektórych funkcjonalności (niektóre nie były dostępne od początku i nie znalazłem na to żadnego sposobu). Z tego, co widzę na forach, każda nowa wersja Ubuntu to kolejne błędy, w tym wielokrotnie tak poważne, jak brak dźwięku, brak obsługi urządzeń USB... Gdybym był jeszcze studentem, pewnie chciałoby mi się w to bawić, teraz jednak o ile mam czas na zabawę w konfigurację i instalacje oprogramowania, o tyle nie mam zupełnie czasu na szukanie rozwiązań poprawiających błędy. W związku z tym przetestować chciałbym inne dystrybucje.

Otwarte pytanie to: jakie? Chciałbym coś, co będzie dobrze współpracowało z Samsungiem R720, do tego było raczej mniej techniczne - zarówno w instalacji, jak i używaniu (nie tylko ja będę z tego korzystał), zapewne Gentoo i Slackware odpadają. Do tego wolałbym Gnome (domownicy się przyzwyczaili), ale jak trzeba, to i do KDE się przyzwyczają.

Wstępna analiza sprowadziła mnie do zawężenia wyboru do konfrontacji SUSE vs. Mandriva... Nie znam się za dobrze, więc mogłem odsiać jakąś dystrybucję, która byłaby dla mnie odpowiednia.

Przeznaczenie komputera: komputer domowy, stacjonarny (notebook - desktop replacement ;) ). Chcę, żeby grał muzykę, odtwarzał filmy, łączył sie z internetem, miał graficzny bajer do instalacji oprogramowania i Open Office. Resztę (kompilatory, edytory programistyczne i inne pierdoły, których potrzebują ja_, zainstaluje sobie samodzielnie, nie muszą być razem z distro :)

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Offline Lord Darius

• Guru
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-11-12, 20:58:30 »
Niedawno opisywałem problem działania, a właściwie widzenia karty sieciowej Sis191 w Lapku z zainstalowanym Suse 11.1
Nie potrafiłem za Chiny Ludowe podłączyć Lapka, jako klienta w sieci na w/w Suse.
Doszedłem do wniosku, że jest coś nie tak z modułem do karty, a nie miałem czasu bawić się w bebechach systemu jak za dawnych czasów - podobnie jak Ty ;)

Ściągnąłem Mandrivę 2010 KDE - zainstalowałem na kompie udostępniającym i na klienckim.
W efekcie Mandriva bez problemów rozpoznała kartę sieciową w laptopie i od pierwszego strzału połączenie działało i działa jak trzeba.
Okazuje się, że w tejże wersji Mandrivy znasjduje się sporo softu, wspierającego różnego rodzaju "egzotyczności" sprzętowe - co mnie w koniec końcem bardzo ucieszyło.

Polecam Mandrivę 2010 KDE, choć jak przypuszczam z Gnome też będzie satysfakcjonująca. Warto spróbować jedną i drugą i się zdecydować ;)

Pozdrawiam.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Hipek

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-11-13, 17:56:37 »
Dzięki za info, w takim razie pewnie zdecyduję się na Mandrivę. :)
Prawdopodobnie na razie zostawię KDE, zobaczę, jak mi się będzie pracowało (od wieków nie używałem).

ra-v

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-11-13, 18:38:31 »
Mała rada - ja instaluje GNOME i KDE (Fedora) - jeśli ktoś lubi GNOME to loguje się na GNOME i analogicznie do KDE. A druga sprawa - możesz kompilować/instalować programy dla obu środowisk i odpalać je w obu. Masz zawsze większy wybór....