Nowe posty

Autor Wątek: Co zrobić kiedy X nie chciałby się odpalić?  (Przeczytany 4573 razy)

tomsoul1981

  • Gość
Co zrobić kiedy X nie chciałby się odpalić?
« dnia: 2009-11-08, 19:35:42 »
Jestem świeżym użytkownikiem Mandrivy. Początkującym. Do tej pory używałem Windows 7. Ale jest jedna rzecz która mnie( inie tylko zapewne mnie) spędza sen z powiek. Co się stanie kiedy X-sy nie będą chciały się odpalić??? Mam teraz na kompie tylko Mandrive, jestem początkującym. Czy istnieje jakieś narzędzie którym można naprawić X kiedy polecenie startx nic nie daje? Wiem że to takie troche ogólnikowe pytanie ale prosze mnie zrozumieć, jeszcze niedawno byłem na windzgrozie...

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Co zrobić kiedy X nie chciałby się odpalić?
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-11-08, 20:59:16 »
Słuchaj, trudno tu gdybać co się stało, że się ze...ło, że tak zacytuję znaną polską komedię :-)

Jest bardzo mało prawdopodobne, że właściwie skonfigurowane iksy wysypią się bez "pomocy" użyszkodnika działającego na prawach root'a

Możesz sprawdzić, czy masz program o nazwie
xorgconfig lub xconf
One są odpalane z konta roota i służą do automatycznego wygenerowania pliku konfiguracyjnego. Te programy nie naprawiają uszkodzeń na karcie graficznej, ani nie usuwają/instalują sterowników.

Być może mandriva ma swój własny konfigurator, tak jak np. w suse jest to sax2.

W razie ew. problemów wklej na forum zawartość pliku xorg.conf oraz napisz, czy były instalowane/usuwane/aktualizowane jakieś sterowniki do grafy. Nie potrzebujesz iksów, żeby sie tu zalogować. możesz również to robić poprzez przeglądarkę konsolową links i opisać problem na forum.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Krzysiek1990

  • Gość
Co zrobić kiedy X nie chciałby się odpalić?
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-11-08, 23:34:13 »
Najlepiej jednak jeśli na wstęp poczytasz trochę o xorg.conf to będziesz wiedział mniej więcej co robisz jak już się iksy wysypią.
http://www.x.org/archive/X11R6.8.0/doc/xorg.conf.5.html

Ew. man xorg.conf

arctgx

  • Gość
Co zrobić kiedy X nie chciałby się odpalić?
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-11-09, 12:28:55 »
Na górze tego działu w przyklejonym wątku zostawiłem kilka namiarów, co można zrobić na początek.

tomsoul1981

  • Gość
Co zrobić kiedy X nie chciałby się odpalić?
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-11-11, 12:17:22 »
OK dzięki za podpowiedż.