Nowe posty

Autor Wątek: WIN64 vs. LINUX64 -wydajność  (Przeczytany 2427 razy)

estell

  • Gość
WIN64 vs. LINUX64 -wydajność
« dnia: 2009-11-05, 20:08:35 »
Witam.
Nie znalazłem podobnego porównania dlatego rozpocząłem ten wątek o prównaniu systemów 64bitowych.

Obecnie pracuję na xp 32bitowym. Ostatnio rozmawialem ze znajomym i okazało się, że system 64 bitowy nawet vista jest bardziej wydajny od mojego pomimo tego że mam silniejszy sprzęt. O wydajności myślę w kategorii pracy w programach graficznych blender gimp photoshop coreldraw.

Po tej rozmowie postanowiłem przesiąśc się na system 64 bitowy. Naturalne byłoby przejścia na siodemke64. Jednak cena jest zaporowa. I tu pojawiła się genialna myśl - LINUX64!!.
Jestem jednak ciekawy jak wygląda sprawa wydajności win64 i linuxa64  lub xp32 vs linux64. Czy ktoś robił takie testy lub ma jakieś doświadczenie lub opinie w tej materii.
Linuxa znam jednak nigdy nie pracowałem w nim profesjonalnie - zawodowo.
I oczywiście czy programy pod win takie jak photoshopcs3 coreldraw flashcs3 działają na linuxie? Czytałem kiedyś że się da ale czy ktoś w praktyce je uruchomił i działały prawidłowo?

Wszystkie informację będą mi bardzo pomocne - dzięki

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
WIN64 vs. LINUX64 -wydajność
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-11-06, 02:12:42 »
Cytat: estell
Ostatnio rozmawialem ze znajomym i okazało się, że system 64 bitowy nawet vista jest bardziej wydajny od mojego pomimo tego że mam silniejszy sprzęt. O wydajności myślę w kategorii pracy w programach graficznych blender gimp photoshop coreldraw.
Tak to prawda, w tym wypadku systemy 64-bitowe są bardziej wydajne, bo systemy do normlanego użytku tzn. do neta itp. nie ma zauważalnej różnicy ale jeśli chodzi o grafikę, wideo, kompilację czy skomplikowane obliczenia matematyczne to wielordzeniowe procesory tu są najlepszym lekarstwem, poniważ wszystkie rdzenie są wykorzystywane.

Cytuj
I oczywiście czy programy pod win takie jak photoshopcs3 coreldraw flashcs3 działają na linuxie? Czytałem kiedyś że się da ale czy ktoś w praktyce je uruchomił i działały prawidłowo?
Prawda, te programy można uruchomi przy iplementacji WinAPI dla X11, czyli Wine, który nie jest emulatorem ale wspomnianym WinAPI ale istnieją zamienniki jak Gimp dla Photoshop czy Inkscape dla Coreldraw. Nie kojarzę akurat czy Flash działa pod Wine ale te programy powinny działać całkiem sprawnie pod płatnym CrossOver Professional.

Pozdrawiam!

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
WIN64 vs. LINUX64 -wydajność
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-11-06, 16:42:18 »
Ogólnie to linux jest trochę wydajniejszy od windows w tych samych programach (natywnie wspierające te systemy). Gimp, blender, to są kombajny, ale w operacjach wymagających dużo mocy obliczeniowej różnicę widać nawet gołym okiem. W mniejszych programach też, ale nie na tak dużą skalę. Tu masz porównanie tego samego programu uruchomionego pod linuksem i windowsem, widać że linux jest zdecydowanie szybszy niż windows.

Poza tym... Na linuksie mało które programy nie są skompilowane na 64 bitowy system, w przeciwieństwie do windows, gdzie 64 bitowych programów jest stosunkowo niewiele. A emulacja 32 bitów zajmuje dodatkowo pewną część czasu procesora.