Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Dystrybucaja z prostym GUI - WMaker, Enligt... - zastosowanie Intenet  (Przeczytany 2256 razy)

Dav36o

  • Gość
Cześć Bracia w Rozumie!
Piszę do Was zwracając się z prośbą o poradę w kwestii doboru dystrybucji odpowiedniej dla pracy i rozrywki w Internecie .
   Nie zależy mi na kobylastych menedżerach okien w rodzaju KDE ,GNOME etc... Fluxbox, WindowMaker – tego rodzaju GUI satysfakcjonują mnie aż nadto .
 Od dystrybucji wymagam :
   64 bitowej kompilacji (RAM – 2x2GB + 2x1GB)
   jadra 2.6.28 lub nowszego
   możliwości pracy (wydajnej) z Operą (64bit!), IceWeaselem (64bit!) ew Firefoxem  (64bit!) ,wraz z wtyczką Flash(64bit), RealVideo – i inych. mmed, Dvhelperem(FF) i Greasemonkey(FF) – ew ich odpowiedników dla tych przeglądarek
   współpracy z VideoLan (VLC)  (mój ulubiony kombajn)
   Tv i radia internetowych -^-?
   max. bezpieczeństwa i stabilności
   zaawansowanych opcji ochrony prywatności ,takich jakie znam z wirtualnej maszyny JanusVM , której używam w swoim staruszku od kilku lat (okazjonalnie włączany i wyłączany)
   max. możliwej w w/w kontekstach WYDAJNOŚCI !!! (Może tryb toRam + zapisane pliki konfiguracyjne ? )

Polski interface systemu i aplikacji mile widziany.

  Linuxa znam z płyt Live ,przerobiłem wiele dystrybucji mniej więcej od 2005r. (Knoppix 5.0 Cd był pierwszy...), niestety mój rupieć na Celeronie 1,7Ghz ( lga478 ) wraz z 512Mb RAMu i zintegrowanej grafice opartej na S3 ; HDD 5400rpm(2MB bufor) i magistrali systemowej 100MHz(400) irytował tym bardziej ,im nowsza dystrybucja trafiała do napędu (Suse 11 przepełniło czarę goryczy) postanowiłem więc zmobilizować się ,kupić nowy sprzęt i w końcu zainstalować Pingwina :

CPU - AMD Phenom II X2 550 BE
MB - MSI KA 780G
GPU - Zotac GeForce GTX 260-2
RAM – G.Skill DDR2 4GB (2x2GB) 800MHz PICL4 (F2-6400CL4D – 4GBPI)
          Patriot PSD22G800KH (2x1GB)
HDD – Samsung Spinpoint F1 HD103UJ (1TB)
DVD – Samsung SuperWritemaster (ATA66) – zostaje ze starego zestawu (zakup w tym roku)
ZAS – BeQuiet! StreigtPower E6 - 500W
K.dźw. - ? - pewno zintegrowana...
DVB – S2 + CI

Dostęp do netu – ADSL (4Gb/s)

Jeszcze kilka pytanek:

1.   Jaki system plików wybrać (Ext4, ReiserFS – którą odmianę?) do w/w zastosowań;
2.   GRUB czy LiLo ? – używam też Windy
3.   Mam pewne doświadczenie z systemem FreeBSD, czy wybrana dystrybucja zapewni dostęp do egzotycznego systemu plików w razie gdy w przyszłości zainstalowałbym go jako trzeci ?
4.   GeForce to oczywiście także CUDA – jakie aplikacje Pingwinowe pozwalają korzystać z tej technologii?

Z niecierpliwością czekam na podpowiedzi i i z góry za nie dziękuje !
Pomóżcie gdyż każdy kiedyś zaczynał – i być może zadawał sobie podobne pytania...

Pozdrawiam :      Dawid

buniobomb

  • Gość
Dystrybucaja z prostym GUI - WMaker, Enligt... - zastosowanie Intenet
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-10-21, 21:39:16 »
Na tym nowym sprzęcie wszystko powinno chodzić płynnie nawet Gnome czy KDE4. Ale jeżeli chcesz coś lekkiego to może fluxbuntu (ubuntu ale z Fluxboxem). Lekki menager okienek i łatwość obsługi (wkońcu to oparte na ubuntu :P ).

Co do pytań:
1. Na taki sprzęt wybrałbym EXT4 bo u mnie na zastosowanie typowo biurowe sprawdza się wyśmienicie.
2. Grub, ciągle się rozwija i mimo paru różnic z lilo powinien być w przyszłości łatwiej konfigurowalny w przypadku zmian systemu czy doinstalowania *BSD.
3. Nie znam się na BSD ale powinny być odpowiednie moduły czy programy pozwalające na takie zabiegi.
4. tego pytania nie rozumiem gdyż u mnie wyświetla się: "CUDA –"

Dav36o

  • Gość
Dystrybucaja z prostym GUI - WMaker, Enligt... - zastosowanie Intenet
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-10-24, 10:20:30 »
Witojcie !
Na wstępie przeprosiny - te znaczki przy pytaniach to skutek wklejenia tekstu w .doc !
  Wiem, wiem - stary a głupi ale...
Tak więc "CUDA" - i śmietki oznaczją po prost "CUDA" .

Teraz podziękowania - za szybką reakcję.

A na koniec coś o Ubuntu - nie podoba mi się ta dystrybucja - no ale to zboczenie z czasów Gentoo - ech te literki i cyferki...
 Co do technologii Nvidii (i ATI też) to wg. mnie  duża sprawa ! Naprawdę, możliwość wykorzystania GPU do zadań innych niż typowe zwłaszcza dla programistów zajmujących się systemami spod znaku Pingwina czy Diabełka to istny dopust .

Tera tylko czekać na wysyp aplikacji !!

I w tym oczekiwaniu Was pozostawiam życząc najlepszego, nie zamykam też tematu!
 Nadal oczekuję na sugestie - powiedzmy do połowy listopada ?

Na razie .
                Dawid