Nowe posty

Autor Wątek: Linux i moje pytania...  (Przeczytany 7570 razy)

Stylezzz

  • Gość
Linux i moje pytania...
« dnia: 2009-10-25, 07:46:13 »
Elo :d

Mam takie pytanie odnośnie linuxa.
Mam teraz Windows XP :]
A chciałbym sobie zainstalować linuxa bo podobno jest szybszy i lepszy w wielu rzeczach :)

Mam tylko taki problem wiele gier nie idzie na linuxie i programów itp..
Wiecie ocb :]

A więc tak mam taki sprzęt:
Ram:512
Grafika:Radeon 9200 (128mb)
Procek:AMD Athlon XP 2500+

Cosik takiego :d stare ale jare :d
I czy Linux pójdzie na moim komputerze?

A czy jak sobie zainstaluje np. na dysku "C" mam Windows XP, a na "D" np. sobie zainstaluje linuxa to będzie dużo zacinało? Czy raczej powinno dziać jak normalnie ?

I czy jak będę na linuxie to będę miał dostęp do tych wszystkich rzeczy co będę miał na Windowsie?

Bo wtedy bym sobie na linuxie robił wszystko a jak coś by nie szło to bym na Windowsa sobie przechodził :]

Co z tych rzeczy nie działą na Linuxie?:
-GG
-Skype
-Alcohol 120%
-Allplayer
-Aimp2
-Gimp
-Picasa
-Mozilla
-Cleaner
-Nero
-Winrar
-Youruinstaler
-Usdownloader

Z gier:
-Gothic
-Counter Strike
-Need For speed
-Fable
-Legends of mir3


A jak już to jaką wersje linuxa (dystrybucje) polecacie?
 
I czym różnią się te środowiska graficzne które jest najlepszy? Czy  da się je wybrać czy już jest wbudowane w każdą dystrybucje?

Podro! Dzięki jeśli ktoś odpowie.

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-10-25, 10:51:28 »
Ubuntu powinno pójść.
Będzie działać normalnie, będziesz miał dostęp do Windowsa, ale odwrotnie nie.
GG  -> Kadu
Skype jest
Alcohol -> Brasero, K3b
Odtwarzacz ->Totem, Kaffeine, mplayer,
Gimp jest
Picasa jest
Mozilla thunderbird /firefox jest
Cleaner ->Ubuntu-tweak :)
Nero -> K3b
Winrar -> Unrar
Youruninstaler ->Synaptic :)
Coś do ściąganie też się znajdzie.
Z tego co wiem to CS działa dobrze przez Wine, a reszte nie wiem.
Środowisko graficzne najlepiej Gnome. Nie wiem czy KDE4 by tak stabilnie chodziło na 512 ramu. No ewentualnie można coś lżejszego np. Fluxbox (Fluxbuntu) czy XFCE (Xbuntu).

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-10-25, 12:05:56 »
Komputer zły nie jest.
Szkoda tylko, że Radeon, bo niestety ATI ma bardzo niską jakość swoich sterowników dla Linuksa. A otwarte sterowniki nie obsługują za dobrze akceleracji 3D.


Linux jako środowisko do gier jest bardzo dobre. Gry posiadające natywne klienty chodzą nawet szybciej niż na windows, nie przycina się bufor klawiatury - spróbuj na windowsie grając w jakiegoś FPSa nacisnąć na raz A+W+Shift+Alt - będziesz słyszał tylko piszczenie z głośniczka komputera. A przecież to prosta kombinacja do strafe right+move forward+run oraz alt dla pokazania statystyk.

Niestety marni programiści nie potrafią pisać przenośnego kodu, więc nie mogą wydać gry na inną platformę niż windows.

Co do działania poszczególnych gier na Wine, który pozwala uruchamiać windowsowe aplikacje:
-Gothic - na pewno działa na Wine, bo grałem
-Counter Strike - na pewno działa na Wine
Pozostałe nie wiem. Ale warto zajrzeć tu i sprawdzić: http://appdb.winehq.org/ :)


Na Linuksa potrzebujesz innej partycji niż windowsowe C czy D. Windows nie będzie ich widział. Jeśli na D: nie masz żadnych danych, to po prostu w czasie instalacji musisz ją usunąć i stworzyć Linuksową.
Zamiast fat/ntfs musi być ext3/zsf/... . Ale oczywiście windows nie potrafi takich partycji odczytywać. Natomiast na Linuksie bez problemu będziesz mógł używać partycji fat/ntfs.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-10-25, 13:30:16 »
Na start to najlepiej pozbyć się wszelkich przyzwyczajeń do windowsa. Linux to zupełnie inny system. I pomimo, że wiele mechanizmów działa tam podobnie jak w windows, to całość zupełnie inaczej wygląda.

Pierwsze co należy zapomnieć to ściąganie z internetu i uruchamianie programów typowo na windows. Jest wiele programów odpowiadającym tym na windows, jest też wiele portów. Każda szanująca się dystrybucja posiada jakiś lepszy czy gorszy menadżer pakietów, który za Ciebie ściągnie i skonfiguruje jakiś program.

Drugi to zupełnie inny system plików, zupełnie inne traktowanie pamięci masowych w
systemie. Tu nie ma podziałów ma c: d: itd. Tutaj Ty decydujesz jak ma wyglądać struktura katalogów (poza kilkoma z góry ustalonymi katalogami systemowymi)

Po trzecie, pomimo, że zdobywa coraz większą popularność, to nadal (przynajmniej na desktopach) jest to system niszowy i do pewnych spraw trzeba podchodzić z pewną rezerwą i cierpliwością.

I po czwarte: Nie bój się konsoli. To tutaj tak naprawdę kryje się potęga linuksa. Nie musisz tam siedzieć na siłę (chyba, że chcesz ;), jeśli od czasu do czasu będziesz musiał wklepać polecenie, to nic strasznego, 99,9% użytkowników linuksa to robi. Z czasem być może przyjdzie chęć lepszego poznania konsoli.

Środowiska graficzne to mniej więcej te okna co widzisz na ekranie. W windows masz tylko 1 (Luna dla xp, Aero dla visty) i wszystkie zachowują się tak samo. W linuksie masz więcej do wyboru. Jedne wyglądają podobnie do windows, inne lekko go przypominją, ale zupełnie inaczej działają, jeszcze inne wcale nie są podobne. W googlach jest pełno informacji na ten temat. Nikt tu Tobie nie powie które jest najlepsze, bo każdy ma swoje ulubione i dostosowane je do siebie, więc określenie które jest najlepsze, to jak określenie które święto jest ważniejsze: Wielkanoc czy Boże Narodzenie.
Ale najpopularniejsze to: KDE, Gnome oraz Fluxbox.

Nie korzystam z tych "łatwiejszych" dystrybucji, ale jak dla znajomych instaluję linuksa to najczęściej są to: Ubuntu/Kubuntu, Sabayon, openSuSE, czasem Mandriva i Fedora Core. Z tym, że osobiście odradzałbym na Twój komputer najnowsze Kubuntu (Ubuntu powinno sobie poradzić, gnome ma trochę mniejsze wymagania niż kde4) oraz mandrivę.

kamzor

  • Gość
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-10-25, 14:11:48 »
http://start.ubuntu.pl/ - poczytaj te ważniejsze rzeczy.

Za 4 dni wychodzi Ubuntu 9.10 więc się jeszcze wstrzymaj te pare dni :-)

A jeśli prędkość ci nie przypasi to ściągnij Xubuntu ;-)

arctgx

  • Gość
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-10-25, 18:09:05 »
Zdaje się, że unrar nie zastępuje w pełni rara, dlatego czasem przydaje się własnościowa wersja programu rar, też dostępna w postaci paczek linuksowych. Wymaga to niekiedy ręcznego dodania repozytorium z oprogramowaniem własnośiowym lub zainstalowania pojedynczej paczki.

Stylezzz

  • Gość
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-10-26, 14:03:52 »
Aha to dobra :]
Widzę, że chyba najlepsze będzie dla mnie Ubuntu :] (takie samo jest w szkole to coś już umiem robić :P)

Szkoda, że Windows nie widzi tych (...) dysków :/ Linuxa

Co do środowiska graficznego to w szkole jest GNOME:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Gnome-2.16.1.png
poznałem po grafice ze SS :]
I chyba go wybiorę :]

Ile zajmie ten Linux?
Bo na dysku D mam tylko 14GB ;(

Zmieści się?

Czyli mógłbym sobie na dysku D zainstalować tego Linuxa, a gry instalować na pozostałych dyskach :] i z nich gry odpalać itp????

jakieś dodatkowe programy sie instalują z Linuxem? Ubuntu?

Edit ChmOOrecK: Proszę o zachowanie kultury języka.

Percy_Bent

  • Gość
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-10-26, 14:45:35 »
Zmieści się spokojnie, ubuntu zajmuje jakieś 2,4-2,5 gb.
Zapomnij o tworzeniu kilku dysków, jaka już ktoś wspomniał linuks inaczej traktuje pamięć masową. Tutaj instalujesz grę w systemie, a w zasadzie system sam ją za ciebie instaluje. nie musisz kombinować za wiele. Jeśli chodziło ci o to, czy jeżeli masz grę zainstalowana na windowsie, czy będziesz mógł ją po prostu uruchomić pod linuchem, obawiam się że nie. wydaje mi się że w linuchu musisz przejść procedurę instalacji. Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi.
Instalując ubuntu masz w zasadzie zainstalowaną od razu większość programów potrzebnych do używania komputera. i to jest właśnie przewaga jego (i innych distro) nam M$ gdzie nie masz nic i musisz siedzieć kilka godzin i wszystko instalować

Stylezzz

  • Gość
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-10-26, 20:56:12 »
To jak potwierdzi to ktoś?
Niebędzie dało się na linuxie odpalać gier zainstalowanych gdzie indziej? Na dyskach?

zonk386

  • Gość
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-10-26, 22:21:27 »
Cytat: ultr
Zamiast fat/ntfs musi być ext3/zsf/... . Ale oczywiście windows nie potrafi takich partycji odczytywać.
Nie jestem pewien jak to działa w praktyce, ale chyba można zmusić windę, żeby odczytywała EXT2/EXT3.

W google znmalazłem coś takiego:

http://www.fs-driver.org/

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-10-27, 00:02:33 »
Cytat: Stylezzz
To jak potwierdzi to ktoś?
Niebędzie dało się na linuxie odpalać gier zainstalowanych gdzie indziej? Na dyskach?
Sprecyzuj w jaki sposób zainstalowanych gdzie indziej? Jeśli są to natywne gry linuksowe, to nie bardzo rozumiem po co miałbyś je instalować gdzieś indziej niż w domyślnej ścieżce...
A jeśli chodzi o gry windowsowe, to linux domyślnie nie wspiera plików wykonywalnych z windows. Jednak istnieje coś takiego jak Wine (darmowe) oraz cedega i crossover (oba płatne), które z lepszym lub gorszym skutkiem pozwalają na uruchomienie gier z windowsa. Oczywiście nie wszystkich.

Jak już wyżej pisałem przyzwyczajenia z windows są złe ;)

flak

  • Gość
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-10-27, 22:57:15 »
Cytat: ultr
Komputer zły nie jest.
Szkoda tylko, że Radeon, bo niestety ATI ma bardzo niską jakość swoich sterowników dla Linuksa. A otwarte sterowniki nie obsługują za dobrze akceleracji 3D.
Akurat Radeon 9200 jest dobrze obsługiwany przez otwarty sterownik - radeon.

Wiem bo mam w stacjonarce.

... Athlon XP 2500+ też :)

gabriel.910

  • Gość
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-11-21, 16:18:25 »
Podczas instalacji Fedory 9 instalator sam bez mojej zgody utworzył partycje boot zabierając potrzebny rozmiar z Visty , a na koniec Vista była dla komputera niewidoczna . Teraz boję się instalować Fedore 12 .

ra-v

  • Gość
Linux i moje pytania...
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-11-21, 21:26:03 »
Cytat: gabriel.910
Podczas instalacji Fedory 9 instalator sam bez mojej zgody utworzył partycje boot zabierając potrzebny rozmiar z Visty
Nie tworzy sam. Trzeba było zaznaczyć opcje ręcznego podziału partycji - Fedory 1,5,9 i 10 na pewno taką opcję miały.

Co do gier OGÓLNIE to wypróbowałem kilka sztuk dla Windowsa (WINE) i działały w miarę dobrze, niektóre paradoksalnie wczytywały się szybciej niż w Windzie, sam nie wiem czemu;) Niektóre trzeba było instalować pod Linuksem, niektóre chodziły bez instalacji.
Jeśli chodzi o gry emulowane to gry dla DOSA (Dosem, Dosbox), Genesis (Gens) i PS1 (ePSXe) działają również.

Jeszcze dodam kilka odpowiedników Linuksowych programów
Winrar - rar/unrar, File Roller, a także megapakujący 7zip
Alcohol 52 - AcetonelISO
GG - Tlen z wtyczką GG, Gaim
Allplayer - Mplayer (KMPlayer, KPlayer), Realplayer