Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Ubuntu na laptopie Samsung r720  (Przeczytany 6772 razy)

Hipek

  • Gość
Instalacja Ubuntu na laptopie Samsung r720
« dnia: 2009-10-19, 15:13:06 »
Witam,

Kupiłem wczoraj Samsunga r720 i aktualnie oczekuję na dostarczenie przesyłki. Czas oczekiwania chciałbym wykorzystać na swoją korzyść, wybierając odpowiedni system. Sporo dobrego słyszałem o Ubuntu i właśnie na niego chciałbym się zdecydować. Pytanie tylko, czy urządzenia notebooka umożliwią bezproblemową instalację i użytkowanie Ubuntu, czy też... no właśnie, czy można się spodziewać jakichś problemów. Jest już tam zainstalowana Vista Home Edition, z tego co słyszałem, te dwa systemy mogą koegzystować bez większych zgrzytów.

Jeśli ktoś będzie mógł zerknąć na parametry laptopa i ocenić, czy Ubuntu nie będzie miał problemów, będę bardzo wdzięczny.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja Ubuntu na laptopie Samsung r720
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-10-19, 15:34:10 »
Jedyne z czym może być problem to z kartą graficzną ale to na pewno da się rozwiązać, problem czasem może być z kartą Wifi ale niestety producent nigdy nie podaje na jakim czipsece działa, więc na dzień dzisiejszy nic Ci nie mogę powiedzieć. Ogólnie z Wifi też się da rozwiązać problem.

Inna sprawa, laptop posiada 4GB RAM Windows ma niestety pewne ograniczenia nałożone przez Microsoft na 32-bitowe systemy, tak więc pod 32-bitową wersją Visty dostępne do wykorzystania będzie tylko ok. 3,25GB RAM a dlaczego to poczytasz tutaj http://www.chip.pl/artykuly/tips-tricks/sprzet/2008/12/xp-i-vista-wyswietlaja-tylko-3-25-gb-pamieci-ram-choc-mamy-4-gb w przypadku edycji serwerowych Windows potrafi obsłużyć podobno 128GB RAM :)

Jeśli chodzi o Linuksa jest w lepszej sytuacji, ponieważ jądro Linuksa obsłuży teoretycznie do 64GB RAM na 32-bitowym systemie, więc do wyboru masz 2 opcje:

   * Jeśli chcesz używać Ubuntu w wersji 32-bitowej, czyli Ubuntu i386 to poczytaj jak włączyć pod nim obsługę więcej niż 3GB RAM ----> http://www.ubucentrum.net/2008/09/uywanie-wicej-ni-3-gb-pamici-ram-w.html
   * Zainstalować 64-bitową wersję Ubuntu, czyli Ubuntu amd64.

Pozdrawiam!

PS. Za kilka dni premiera najnowszej wersji Ubuntu, pewnie jak dostaniesz tego laptopa to i doczekasz się premiery :)

Hipek

  • Gość
Instalacja Ubuntu na laptopie Samsung r720
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-10-19, 18:38:30 »
Dzięki za pomoc.

Wyszperałem coś takiego: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=94138 w sprawie lapka z WiFi takim, jak mój. Jeśli będą problemy, to dam znać, czy pomogło.

Prawdopodobnie wybiorę wersję 32 bitową, szczególnie, jeśli daje radę obsługiwać do 64GB ramu. 64-bitowa jest podobno mniej wspierana jako względna nowość (prawda to?).

Jak znam siebie, pewnie nie będę mógł wysiedzieć i czekać na nową wersję i zainstaluję bieżącą; czy później są jakieś problemu z upgradem systemu lub inne przesłanki, dla których powinienem poczekać do nowego releasu?

Pozdrawiam.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Instalacja Ubuntu na laptopie Samsung r720
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-10-19, 20:49:51 »
Cytat: Hipek
Prawdopodobnie wybiorę wersję 32 bitową, szczególnie, jeśli daje radę obsługiwać do 64GB ramu. 64-bitowa jest podobno mniej wspierana jako względna nowość (prawda to?).
Wiesz, ten problem również dotyczy tylko Windowsa, wyobraź sobie, że Adobe Flash 10 w wersji 64-bitowej został wydany właśnie w pierwszej kolejności dla Linuksa, nawet się nie orientuję czy dla MS Windows już jest wersja 64-bitowa :) Z Windowsami jest ten problem, że producenci oprogramowania nie są tacy chętni do przechodzenia na 64-bitowe architektury, dlatego na Windows jest mnie programów w tej wersji, gdy pod Linuksem przynajmniej 80% programów jest 64-bit ale na 64-bitach odpalisz spokojnie program 32-bitowy. Ale decyzja należy do Ciebie :)

Pozdrawiam!

flak

  • Gość
Instalacja Ubuntu na laptopie Samsung r720
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-10-19, 23:53:22 »
Cytat: Hipek
Dzięki za pomoc.

Wyszperałem coś takiego: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=94138 w sprawie lapka z WiFi takim, jak mój. Jeśli będą problemy, to dam znać, czy pomogło.

Pozdrawiam.
Sterownik "wl" znajduje się w standardowym pakiecie "linux-restricted-modules". By go uruchomić prawdopodobnie będziesz musiał wybrać go w  programie "Hardware Drivers" (nie znam polskiej nazwy) choć nazwa "Restricted Drivers" byłaby bardziej trafiona.

Nie wiem czy ów problem występuje w 9.04. 8.10 z dzisiejszego punktu widzenia jest stary :)

Hipek bez nerwów nie próbuj rozwiązywać problemu którego jeszcze nie masz.


P.S. I z daleka od ndiswrappera!

Hipek

  • Gość
Instalacja Ubuntu na laptopie Samsung r720
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-10-21, 16:23:53 »
Dzięki za podpowiedzi :) Aż tak nie spieszy mi się do szukania problemów, chciałem znaleźć jakieś info o karcie WiFi i trafiłem na wątek - to go podrzuciłem :)
[edit]
Czy w tym momencie sterowniki do partycji NTFS są instalowane automatycznie, czy trzeba je instalować samodzielnie?