Nowe posty

Autor Wątek: Brak dostępu do katalogu domowego  (Przeczytany 5875 razy)

damiankopiec

  • Gość
Brak dostępu do katalogu domowego
« dnia: 2009-11-23, 13:46:17 »
To mój pierwszy post więc Witam Wszystkich.

Przejde od razu do problemu, który zgodnie z tytułem dotyczy uprawnień, a dokładniej uprawnień do mojego katalogu domowego na serwerze. Nie wiem co się dokładnie stało, ale pomimo tego, że jestem właścicielem wszystkich plików w katalogu /home/damian to nie mam do nich uprawnień przy próbie wejścia do niego dostaję:

Could not chdir to home directory /home/damian: Permission denied
-bash: /home/damian/.bash_profile: Permission denied

ls -l /home/damian
?--------- ? ? ? ?            ? access-logs
?--------- ? ? ? ?            ? backups
itd.

z roota:
ls -l /home/damian
drw-r--r-- 19 damian damian 4096 Nov 23 12:31 ./
drwx--x--x 17 root   root   4096 Nov 23 13:24 ../
-rw-------  1 damian damian  957 Nov 23 09:14 .accesshash
lrwxrwxrwx  1 damian damian   32 Nov 22 14:38 access-logs -> /usr/local/apache/domlogs/damian/
itd.

Dodam, że ostatnią rzeczą jaką robiłem na serwerze było kopiowanie plików przez fisha (shell link w mc)- połączenie zostało zerwane a później to już nie miałem dostępu.

Czy ktoś miał już kiedyś podobny problem? Jeśli tak lub wie co może być przyczyną proszę o info.

System to CentOS 5 z cPanel ( mam dostęp do roota )

Ok, udało mi się zaradzić problemowi- jakimś dziwnym trafem zmieniły mi się uprawnienia do katalogu damian po dodaniu prawa do wykonania na katalog /home/damian wszystko wróciło do normy.

Ale czy takie zachowanie jest normalne, żeby same zmieniły się uprawnienia?

centos

  • Gość
Brak dostępu do katalogu domowego
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-11-23, 14:39:04 »
Witam

Uprawnienia same nie powinny się zmienić. Może kopiowanie plików przez fisha spowodowało zmianę uprawnień. Spróbuj jeszcze raz powtórzyć, to będziemy mieli pewność, że to to. Poza tym zapraszam na forum poświęcone systemowi CentOS (http://forum.centos.com.pl). Na stronie http://centos.com.pl jest sporo tutoriali na temat tego systemu. Mamy też społeczność która spotyka się na ircu i rozwiązuje problemy. Zapraszam (server: irc.euirc.net kanał: centos).

Pozdrawiam
centos

darko

  • Gość
Brak dostępu do katalogu domowego
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-11-23, 21:20:56 »
Cytat: damiankopiec
Ale czy takie zachowanie jest normalne, żeby same zmieniły się uprawnienia?
Absolutnie, stanowczo i zdecydowanie nie.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Brak dostępu do katalogu domowego
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-11-24, 02:20:49 »
Ostatnio spotkałem się z podobnym problemem, jednak wina leżała po stronie użytkownika, który przez pomyłkę odebrał sobie uprawnienia, jednak błąd o braku uprawnień występował ten sam, więc podejrzewam tu brak prawa do odczytu i wykonania .bash_profile ale nie pokazałeś tego, mam tu na myśli wynik polecenia nie ls -l ale ls -la, który pokazuje również uprawnienia plików ukrytych :)

Spróbuj nadać uprawnienia do odczytu .bash_profile, w tym celu spróbuj zalogować się na swoje konto w trybie tekstowym i wykonaj:

chmod u+x /home/damian/.bash_profile
Lub jeśli nie będzie możliwości zalogowania się na swoje konto, zrób to z konta root:

chown -R damian /home/damian
chmod -R damian 644 /home/damian
Pozdrawiam!