Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: linux na platformie alix problem z siecią  (Przeczytany 5187 razy)

arturromarr

  • Gość
linux na platformie alix problem z siecią
« dnia: 2009-10-13, 10:06:14 »
Witam
Potrzebuję zainstalować okrojonego Linux ma platformę alix (bez karty graficznej).
Udało mi się uruchomić DSL i zmusić go do pracy z konsolą szeregową przez RS232.
Musiałem jednak wgrać inne jądro bo to z DSL nie chciało startować i tu pojawia się problem, bo przez to nie działa do końca auto konfiguracja i brakuje wielu modułów.
Mam nikłe doświadczenia w kompilacji jądra.
Jaka może być przyczyna że to z DSL nie startuje, czy przy braku karty graficznej musi być jakaś opcja zaznaczona?
Generalnie system nie widzi np. karty sieciowej.
Podczas startu pisze:

Autoconfiguring devices...             modprobe: modprobe: Can't locate module b                                                                                
lock-major-2            

Musiałem przegrać cały katalog z modułami dla modprobe z systemu z którego wziąłem jądro bo modprobe szukało tego konkretnego katalogu.
Czy moduły do jądra tworzy się wraz z jego kompilacją i jest to nierozerwalna całość?
Jak przerobić jądro DSL żeby ruszało na nowej platformie, czy potrzebna jest kompilacja z jakimiś konkretnymi opcjami?
Jaki jest mechanizm dołączania karty sieciowej w systemie?
Czy można jakoś "bezboleśnie dodawać moduły bo w tych obecnych brakuje mi np: serial-usb?

Proszę o porady.

chmooreck

  • Gość
linux na platformie alix problem z siecią
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-10-13, 14:56:03 »
Cytat: arturromarr
Czy moduły do jądra tworzy się wraz z jego kompilacją i jest to nierozerwalna całość?
Tak i tak
Cytat: arturromarr
Jak przerobić jądro DSL żeby ruszało na nowej platformie, czy potrzebna jest kompilacja z jakimiś konkretnymi opcjami?
Całkiem prawdopodobne, najlepiej porównać opcje jądra dsl'a z opcjami jądra na którym ci (prawie) chodzi
Cytat: arturromarr
Jaki jest mechanizm dołączania karty sieciowej w systemie?
zwykle wystarczy załadować odpowiedni modul
Cytat: arturromarr
Czy można jakoś "bezboleśnie dodawać moduły bo w tych obecnych brakuje mi np: serial-usb?
Przez skompilowanie ich, lub dogranie od kogoś kto kompilował z tym samym co Twoje (wersja, patche, ew. opcje) jądro.

arturromarr

  • Gość
linux na platformie alix problem z siecią
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-10-15, 09:51:27 »
Dzięki.
A czy jest to możliwe ,że przy kompilacji jądra trzeba zaznaczyć jakąś opcje, żeby ruszało bez karty graficznej i dlatego to z DSL nie rusza czy przyczyna jest raczej inna?
Czy można jakoś podejrzeć jakie mam poustawiane opcje w moim jądrze?

chmooreck

  • Gość
linux na platformie alix problem z siecią
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-10-15, 10:38:27 »
Cytat: arturromarr
Dzięki.
A czy jest to możliwe ,że przy kompilacji jądra trzeba zaznaczyć jakąś opcje, żeby ruszało bez karty graficznej i dlatego to z DSL nie rusza czy przyczyna jest raczej inna?
Nie wiem. Nie bawiłem się systemami bez kart graficznych. Poszukaj na sieci "linux headless".
Cytat: arturromarr
Czy można jakoś podejrzeć jakie mam poustawiane opcje w moim jądrze?
Jeśli była zaznaczona odpowiednia opcja kompilacji, to konfiguracja jądra jest udostępniona przez:
/proc/config.gz

arturromarr

  • Gość
linux na platformie alix problem z siecią
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-10-20, 09:17:55 »
Zdaje się , że nie ma takiej opcji bo ruszałem system z rożnymi gotowymi jądrami i raczej nie było problemów chociaż nie zawsze.
Mam  pewną kompilację jądra która mi pasuje i chciałbym dobrze zamontować ją w moim systemie (z zeroshell).
Co muszę zrobić oprócz przekopiowania i uruchomienia jądra, czy wystarczy samo przekopiowanie kotalogu z modułami czy muszę podać gdzieś ścieżkę do niego, czy muszę konfigurować jakiś plik bo w tym katalogu jest jakiś z rozszerzeniem cfg?
Czy muszę generować plik initrd, niektóre dystrybucje go nie mają czy to znaczy że obsługa ram-dysku jest wtedy w jądrze?. Czy muszę go tworzyć na komputerze w którym będzie uruchamiany system, czy może mogę go przegrać jak jądro z innej dystrybucji?

Wiem , że masa tych pytań, ale czytam co mogę w necie i cjiągle mimo to pojawiają mi się niejasności.
Proszę o podpowiedź?

arturromarr

  • Gość
linux na platformie alix problem z siecią
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-10-21, 13:35:10 »
Jeśli łąduję jądro WRAP i jego moduły to mój DSL zgłasza takie błędy przy starcie:

ACPI: Unable to locate RSDP                          
INIT: version 2.78-knoppix booting                                  
 Running Linux Kernel 2.4.34-WRAP.                                  
Running from HD, checking filesystems...                                        
Activating swap...                  
Checking root file system...                            
fsck 1.34-WIP (21-May-2003)                          
/dev/hda3: clean, 12061/62744 files, 129880/250112 blocks                                                        
Checking all file systems...                            
fsck 1.34-WIP (21-May-2003)                          
 Processor 0 is  Geode(TM) Integrated Processor by AMD PCS 431MHz, 128 KB Cache                                                                              
Autoconfiguring devices...    modprobe: modprobe: Can't locate module block-majo                                                                                
r-2  
modprobe: modprobe: Can't locate module block-major                                                  
 Done.      
Couldnt get a file descriptor referring to the console  

Co one oznaczają i jak je wyeliminować?
W systemie nie jest podniesiona karta sieciowa (jakby nie działało autowykrywanie sprzętu.
Dodam, że DSL ma podobne skrypty uruchomieniowe do Knoppixa.

arturromarr

  • Gość
linux na platformie alix problem z siecią
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-10-22, 10:55:55 »
cały czas się z tym męczę.
po wpisaniu: lsmod okazuje się , że nie załadowano żadnego modułu.
Ja przekopiowałem katalog z modułami ze starego systemu, gdzie trzeba podać ścieżkę do niego?
Jak w dystrybucji knoppixo pochodnej mogą być ładowane moduły?