Nowe posty

Autor Wątek: Brak Dźwięku W systemie Linux  (Przeczytany 20187 razy)

Murza12

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« dnia: 2009-10-10, 09:26:39 »
Witam
Zdążyłem się przyzwyczaić do windows ponieważ użytkowałem go prawie 3 lata ale uznałem że linux jest lepszym system i muszę nauczyć się na nim pracować.
Mianowicie mam taki problem,nie mam dżwieku w linuxie próbuje odpalić jakieśmp3 to muzka leci lecz nie ma dzwieku, instalowałem tam jakieś sterowniki ale to nic nie dało prosze o pomoc
Pozdrawiam

Murza12

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-10-10, 09:29:08 »
Posiadam Wersje Kubuntu 9.04

Krzysiek1990

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-10-10, 15:00:47 »
Może pobaw się suwakami:
#alsamixer
Jakie sterowniki instalowałeś?
Podaj jeszcze co wypluje polecenie:
#lspci | grep Audio
oraz
 #lsmod | grep snd

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-10-10, 15:58:04 »
Sprawdź czy można skonfigurować przy pomocy sudo alsaconf - oczywiście w terminalu to wpisujesz. Gdyby nie zadziałało to pokaż wynik polecenia:

cat /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
I pokaż to co pisał Krzysiek.

Pozdrawiam!

Murza12

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-10-17, 09:47:38 »
gdzie mam wpisywać te polecenia?i co to te sudo alsaconf???

Krzysiek1990

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-10-17, 15:06:35 »
eeeee....
W konsoli.
Przeczytaj to:
http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=2&show=569

Poczytaj trochę więcej o linuxie.

tsunami26

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #6 dnia: 2010-04-16, 00:53:40 »
witam
Kod: (Pokaż/ukryj)

#lspci | grep Audio

wyswietla

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 04)

pobrałem z http://www.brothersoft.com/high-definition-audio-driver-for-linux-203515.html
 High Definition Audio Driver For Linux

na polecenie cat /etc/modprobe.d/alsa-base.conf kosola zwraca nie matakieo katalogu ani pliku
jestem rootem
pomocy

tsunami26

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #7 dnia: 2010-04-16, 00:54:41 »
rozumiem że sterowni HD to nie wysztko teraz powinienm zainstalowac poprawny sterownik karty ?

telinit

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #8 dnia: 2010-04-16, 10:31:23 »
Ale nie masz żadnych dźwięków, przy uruchamianiu Ubuntu też? Bo jeśli tylko mp3 Ci nie czyta, to brakuje Ci najpewniej kodeka audio, tj. gstreamer. Napisałeś, że masz kubuntu, czyli najprawdopodobniej nie jest to polski remix i te kodeki musisz doinstalować z palca/z myszy... Aplikacje -> Dodaj/usuń oprogramowanie i wyszukaj gstreamer i zainstaluj. Nie instaluj nic z żadnych stronek, to jest Linux, a nie Windows i do instalacji oprogramowania służą repozytoria. Co to? Nie wiem, czy umiem ci to przystępnie wytłumaczyć, ale wiem, kto umie ->google.pl.

Możesz też wstukać gnome-volume-control (jako że masz kde, musisz z terminala) i posprawdzać suwaki itd.

Ogólnie problemy z dźwiękiem w Linuxach są znane ich użytkownikom, więc jeśli choć trochę kumasz in english, rozwiązanie twojego problemu, przy minimum zaangażowania, można znaleźć w czeluściach sieci.

Demerzel

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #9 dnia: 2010-04-16, 18:04:32 »
Sam mam kartę:
 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) AC'97 Audio Controller (rev 02)
Niby wszystko włączone a dźwięku brak. Doczytałem, że jądra do wersji 2.6.24 (czytałem jakiś czas temu, może tam było 26 czy 22...) z tymi kartami sobie radziły a później zamilkło. Jedna wersja jednej dystrybucji zadziała inna nie. Nie jest mi to niezbędne więc szkoda czasu ale generalnie z częścią kart Intela jest kłopot.
Jedyne co zaobserwowałem jako wskazówkę problemu.
Wszystkie programy zachowują się jakby dźwięk działał poza Kaffeine który ma wyłączony suwak dźwięku. Do tego karta jest absolutnie cicha nawet bez szumu.

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #10 dnia: 2010-04-16, 20:33:29 »
Zamiast pisać, że nie działa, trzeba posprawdzać wszystkie miksery itp. szpargały instalowane razem z KDE. Z rzeczy istotnych:
Alsamixer - wejdź na ustawienia karty (jeśli masz Pulse audio), sprawdź poziom speaker i pcm
Kmix - poziom speakera
Ustawienia KDE - w zakładce z multimediami sprawdź (jeśli masz np. wyjście HDMI itp.), co jest pierwsze w kolejce do odtwarzania, jeśli nie ten sprzęt co potrzeba, zmień.
Sam korzystam z snd-hda-intel i jedyny problem to piski/szumy i inne trzaski spowodowane badziewnym oszczędzaniem energii (wyłączam to od razu i dalej jest już ok), natomiast początkowy brak dźwięku w KDE rozwiązała zmiana ustawień, bo okazało się, że sygnał szedł na wyjście cyfrowe, któro ma inny driver (kilka kliknięć i już działa jak powinno)

Demerzel

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-04-16, 22:17:33 »
Cytat: lestatto
Zamiast pisać, że nie działa
Nie ucz ojca dzieci robić.
Niestety wiele rzeczy które powinno działać ad hock robi problemy w Linuksie. Zdarzają się również rzeczy które nie działają np skaner w kombajnie Lexmark X6150(dla przykładu). Gadanie głupot na oślep zachowaj na podryw.

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-04-16, 22:27:13 »
Cytat: Demerzel
Nie ucz ojca dzieci robić.
Niestety wiele rzeczy które powinno działać ad hock robi problemy w Linuksie. Zdarzają się również rzeczy które nie działają np skaner w kombajnie Lexmark X6150(dla przykładu). Gadanie głupot na oślep zachowaj na podryw.
Nie pisałem do Ciebie, tylko do autora tematu, który jest newbie, więc problem zapewne jest prozaiczny i łatwy do rozwiązania, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Ubuntu prawie wszystko zrobi za użytkownika. Dowodzi tego uruchamianie się utworu w playerze, co normalnie (tj. przy niedziałających driverach) by się nie stało. Zamiast udawać bystrzaka sam podaj sugestię rozwiązania problemu, bo niestety nędzne oceny czyichś wypowiedzi nic nie wnoszą i na pewno sympatii nie przysporzą.
Peace.

arctgx

  • Gość
Brak Dźwięku W systemie Linux
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-04-17, 01:42:18 »
Moduł snd-hda-intel posiada parametr model, o którym było wielokrotnie tutaj. Spróbuj z tym pokombinować, odpowiednio do własnego modelu.