Nowe posty

Autor Wątek: Debian instalka  (Przeczytany 8484 razy)

rooter

  • Gość
Debian instalka
« dnia: 2005-09-25, 02:13:04 »
Witam,

Mam problem - chce zająć się programowaniem w C/C++. Pościągałem sobie pełno poradników z neta, ale jak się okazało są to głównie poradniki do programowania w windowsie. I tutaj właśnie mam prośbę - czy mógłbym prosić o podanie tytułów książek, linków czy czegokolwiek co traktuje o programowaniu w linuksie w języku C. Sam próbowałem pisać coś na bazie tych poradników, które mam z neta i doszedłem do czegoś takiego:  
#include

int main()
{
printf(\\"Hello world!n\\");
return 0;
}

Według tego co było napisane w jednym z poradników powinienem skompilować coś takiego i powinno sie pojawić okienko. I tutaj jest problem - nie wiem jak to skompiloać! Wyczytałem, że jest kompilator, który sie nazywają g++, i nawet mam go zainstalowanego w systemie, ale nie wiem jak go uruchomić. Próbowałem skomilować to w emacsie, ale mi to nie wyszlo ( w ogóle nie wiem czy to jest możliwe). Wziąłem tools==>compile i wcisnłem enter i pojawilo sie coś takiego
\\"make:   *** Nie podałeś obiektów lub nie znalazłem makefile. Stop\\". Nie mam już żadnych pomysłów i proszę o pomoc. Z góry dzięki

Lorenzo

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-25, 07:13:21 »
Witam.

Wszystko kompilujesz w konsoli.
Kod jest napisany w C i musisz go z kompilować w gcc poleceniem
gcc nazwa_źródeł.c -o nazwa_binarek
(mniej więcej tak, ale poczytaj man\\'a)

Książki - \\"Thinking in C++\\"

Linki:
http://szukaj.gazeta.pl/katalog/1816462,51360.html?x=489495&slowo=C%2FC%2B%2B
http://galaxy.uci.agh.edu.pl/~chwastek/lectures/C/spis.html

P.S. Gdybyś dokładniej poszukał na google i popatrzył na tym forum to byś znalazł wszystko co potrzebujesz.

Lorenzo

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-25, 07:53:11 »
Tytułem Post Post Scriptum kilka rad ;-)
Najpierw naucz się dobrze programować w języku proceduralnym zanim się weźmesz za obiektówke. Dbaj o przejrzystość kodu (wcięcia, odpowiednie nazwy zmiennych, etc) i pisz komentarze. Chodzi tu o wpojenie dobrych nawyków, niezbednych jeżeli piszesz program dłuższy niż 1000 linii.

Pozdrawiam i powodzenia.
Dominik

bergo

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-25, 14:14:04 »
> #include
 
Powinno być: #include

 > Według tego co było napisane w jednym z poradników powinienem skompilować coś takiego i powinno
 > sie pojawić okienko. I tutaj jest problem - nie wiem jak to skompiloać! Wyczytałem, że jest
 > kompilator, który sie nazywają g++, i nawet mam go zainstalowanego w systemie, ale nie wiem jak
 > go uruchomić.

piszesz: g++ nazwa_pliku.cpp -o nazwa_wyjściowa

(to oczywiście najprostsza metoda, z pominięciem flag kompilacji).

>Próbowałem skomilować to w emacsie, ale mi to nie wyszlo ( w ogóle nie wiem czy to
 > jest możliwe). Wziąłem tools==>compile i wcisnłem enter i pojawilo sie coś takiego
 > \\"make:   *** Nie podałeś obiektów lub nie znalazłem makefile. Stop\\".

Emacs opiera się na Makefileach - musiałbyś pierwej napisać takkowego dla swego projektu, by móc korzystać z kompilacji w Emacs.

-------------------------------
CXX=g++
CXXFLAGS=-c -Wall -march=athlon-xp -O2 -mfpmath=sse
LDFLAGS=
SOURCES=TU_TWOJE_PLIKI_CPP_ODDZIELONE SPACJĄ
OBJECTS=$(SOURCES:.cpp=.o)
EXECUTABLE=NAZWA_WYNIKOWA
all: $(SOURCES) $(EXECUTABLE)

$(EXECUTABLE): $(OBJECTS)
   $(CXX) $(LDFLAGS) $(OBJECTS) -o $@

.cpp.o:
   $(CXX) $(CXXFLAGS) $< -o $@

clean:
   rm -rf *o
----------------------------------------

Zapisz sobie powyższy kod jako Makefile i wgraj do katalogu w którym masz swoje źródło. Zmień \\"SOURCES\\" na nazwy Twoich plików *.cpp (po spacji podajesz kolejno) i nazwę programu \\"EXECUTABLE\\" na swoją własną. Nie wiem jaki masz procesor, ja mam athlona xp i dlatego mam
-march=athlon-xp - jak masz inny, to pogoogluj za flagą march dla g++ i znajdziesz wartość dla Twojego procka (ta flaga optymalizuje kod pod konkretnego procka, tzn. program potem wyciska ile się da ze scalaka). Jak będziesz chciał skompilować to piszesz w konsoli make i już. Oczywiście będą kompilowane tylko te pliki w  których dokonałeś zmian od ostatniej kompilacji (taka miła cecha \\"make\\") z wyłączeniem plików *.h - tzn. zmiany w tych plikach nie będą śledzone i jezeli dokonasz jedynie zmiany w pliku *.h i będziesz chciał skompilować to musisz najpierw usunąć pozostałości po poprzedniej kompilacji - make clean (pewnie zauważyłeś, ze clean to etykieta w Makefile\\'u)

Acha ważne jest aby wszystkie polecenia pod etykietami (to z dwukropkiem na końcu) były poprzedzone TABULATOREM!!!


A co do samego programowania w Linuxie. Kod jest tak długo przenośny między win i lin jak długo używasz biblioteki standardowej. Natomiast gdy zaczniesz używać czegoś spoza niej (np: conio.h i fcja getch() ) to na linuxie się nie skompiluje. Więc nie szukaj specjalnej książki do programowania w Linuxie, tylko naucz się dobrze biblioteki standardowej. Ja na początek polecam Ci \\"Symfonię C++\\" Grębosza jako wstęp do C++


Pozdrawiam,
Bergo

zachariasz

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-24, 21:38:13 »
Wiatam,
Instaluje właśnie poraz pierwszy DEBIAN pierwsza płyta CD przeszła bez problemu chcę odpalić następną i nic się nie dzeje (dodam iż obrazy płyt zciągnełem z serwera FTP 14 szt.)
Konfigurator prosi o płytę "np nr 2" i jak mu ją daje to nic się nie dzeje i ponownie pyta o następną płytę "np cd 2" .Wypaliłem częśc II na 2 różnych płytach cd i nic; dodatkowo nie mogę odpalić sieci bo mam kartę bezprzewodową  i jest klapa :-( co można jeszczę zrobić ??

zachariasz

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-24, 22:12:23 »
A może zapytaminaczej, co zrobić aby odpalić ten system trybie graficznym ?

Lorenzo

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-24, 22:13:18 »
Witam.

A dodałeś pozostałe płyty do respozytorium??
Możliwe, że oto się pluje.

P.S. Gdybys troche dokładniej opisał proces instalacji byłoby mi łatwiej cos dochodzić.

Lorenzo

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-24, 22:18:21 »
2005-09-24 22:12:23 zachariasz napisał:

> A może zapytaminaczej, co zrobić aby odpalić ten system trybie graficznym ?

Po zainstalowaniu systemu bazowego z pierwszej płyty, instalator dokonuje restartu i po pierwszym odpaleniu z dysku uruchamiany jest base-config, w którym dokonujesz reszty, tzn.: konf. strefy czasowej, etc, tworzenie respozytorium (czy pakiety ma brać z cd, ftp, http...) a następnie podaje wybór pakietów - najpierw zgrubsza ale z mozliwością szczególowego wyboru.

zachariasz

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-24, 22:24:05 »
Chętnie by opisał więcej ale robię to poraz pierwszy i nie bardzo wiem co robię :-)
Więc tak pobrałem 14 obrazów  DEBIAN 3.1
odpaliłem wczoraj pierwszą płytę i oki przeszedłem instalator (cały dysk na Debiana)
dszedłem do kńca i wtedy system prosi o metodę dostępu do archiwów (ze względu na to że nie mam zainstalowanej karty sieciowej bezprzewodowa) wybieram cdrom no i klikam ok pojawia sie komunikat o skanowaniu płyty i zaraz potem komunikat JEŚLI MASZ JESZCZĘ JAKĄŚ PŁYTĘ DEBIANA (NA PRZYKŁAD DRUGĄ Z ZESTAWU), POWINIENEŚ JĄ TERAZ WŁOŻYĆ. Nawet próbowałem podać mu następne nr 3,4,5,6,7 i nic, ręce opadają :-(

Jedyne co już umiem to odpalić system zalogować się przez polecenie SU na roota i podać komęde base-config no i  od początku KONFIGURUJ APTA ......  HELP

zachariasz

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-09-24, 22:25:42 »
A mówisz pakiety to ? A co powinienem kazać mu instalować ??

Lorenzo

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-09-24, 22:32:38 »
Żonglerka płytami ;-)
No niestety trzeba mu rzucic do sprawdzenia wszystkie płyty.
Następnie dajesz Select and Instal packages i tam masz do wyboru kilka serwerów, Xwindow i na końcu ręczny wybór ( w ręczny sie nie pchaj - jak pierwszy raz instalowałem debiana 1.3 to mnie ten ręczny wybór przerósł).

zachariasz

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-09-24, 22:41:14 »
Dobra wybrałem instalację pakietów i tam mam tryb graficzny, rodzaj serwer itp.
To powiedzcie mi co jest na pozostałch 13 płytach ??????

Lorenzo

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-09-24, 22:45:50 »
2005-09-24 22:25:42 zachariasz napisał:

> A mówisz pakiety to ? A co powinienem kazać mu instalować ??

Postarajmy się o mały porządek

/etc/apt/sources.list powinno wyglądać tak:

deb cdrom:[Debian GNU/Linux 3.1 r0a _Sarge_ - Official i386 Binary-1 (20050607)]/ stable contrib main
(...)
deb cdrom:[Debian GNU/Linux 3.1 r0a _Sarge_ - Official i386 Binary-14 (20050607)]/ stable contrib main

Na pierwszej płycie jest wiekszość najważniejszych pakietów. Jeżeli nie ruszy instalka z base-config'u to możesz zrobic jeszcze tak:

apt-get install xserver-xfree86
apt-get install kde (gnome, enlightenment, fvwm, etc co lubisz)
apt-get install synaptic

te 3 linijiki powinny zmusić rzęcha do zainstalowania X'ów.
Jak sie to już uda, reszte instalujesz przez Synaptic'a

Pozdrawiam
Dominik

Maciek_Rutecki

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-09-24, 22:47:06 »
2005-09-24 22:41:14 zachariasz napisał:

> Dobra wybrałem instalację pakietów i tam mam tryb graficzny, rodzaj serwer itp.
 > To powiedzcie mi co jest na pozostałch 13 płytach ??????

Jakies 15 tys pakietow, mam je wszystkie wymienic? Skoro masz te plyty, to moze sam zajrzysz co na nich jest, nawet tam jest indeks.

A na www.debian.org tam bedziesz mial szczegoly.

--
Maciek

Lorenzo

  • Gość
Debian instalka
« Odpowiedź #14 dnia: 2005-09-24, 22:47:48 »
2005-09-24 22:41:14 zachariasz napisał:

> Dobra wybrałem instalację pakietów i tam mam tryb graficzny, rodzaj serwer itp.
 > To powiedzcie mi co jest na pozostałch 13 płytach ??????

15 kilo róznych ciekawych rzeczy. Jak odpalisz Synaptica to tam zobaczysz wsio uporządkowane wg kategorii.