Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja na pseudoserwer dla matoła :)  (Przeczytany 3039 razy)

lobopl

  • Gość
Dystrybucja na pseudoserwer dla matoła :)
« dnia: 2009-10-04, 13:37:56 »
Otóż sytuacja wygląda tak:
Postanowiłem sobie nieco ułatwić życie i kupuję na allegro tani komputer (p4, 512-1024Mb ram, dysk 80Gb+, grafika zintegrowana) i chciałbym na nim zainstalować Linuksa. Ten komputer miałby mi służyć jako serwer z apachem/mysql/postgre + jako maszyna do ściągania z sieci (torrent/ftp). Po pierwsze nie wiem jaką dystrybucje wybrać (na razie myślę o xubuntu), a po drugie zastanawiam się czy będę w stanie skonfigurować wszystko aby spełniało moje oczekiwania. Ogólnie to chciałbym aby sytuacja wyglądała w ten sposób, że siedząc przy mojej głównej maszynie (z Vistą), przez sieć wgrywam pliki ze stronami w php na serwer i efekt mogę oglądać w przeglądarce na głównym komputerze (nie łącząc się zdalnie). Wszystkie komputery będą podłączone za pomocą switcha do sieci akademickiej.

Niestety moja znajomość Linuksa nie jest zbyt wielka.

Małolat

  • Gość
Dystrybucja na pseudoserwer dla matoła :)
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-10-04, 20:07:23 »
Skoro ma to być serwer to możesz spokojnie instalować ubuntu server. Jeśli ma być prosty w konfiguracji to po co Ci linux, którego nie umiesz obsługiwać? Zwykły jakiś windows xp (albo server '03) wystarczy aż nad to.

lobopl

  • Gość
Dystrybucja na pseudoserwer dla matoła :)
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-10-04, 20:17:00 »
Właśnie kwestia jest taka, że potrzebuje serwera na którym sprawnie będzie działało postgre/apache. Co do konfiguracji to myślę, że po kilku dniach sobie poradzę. Forum Linuksa i namawiają do windowsa nie może być :). A ubuntu serwerowe już ściągam i sobie wypróbuje.

Ps. Z Linuksem już miałem do czynienia (co prawda tylko na wirtualnej maszynie i bez graficznego interfejsu, ale jednak).

Małolat

  • Gość
Dystrybucja na pseudoserwer dla matoła :)
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-10-04, 20:32:34 »
ah! Taki haczyk ;). Ubuntu server nie ma standardowo środowiska graficznego. Możesz je oczywiście doinstalować ale nie o to przecież tu chodzi :)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Dystrybucja na pseudoserwer dla matoła :)
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-10-04, 22:03:00 »
Standardowo polecę Debiana, dystrybucja typowo serwerowa.

Pozdrawiam!