Nowe posty

Autor Wątek: Windows Vista + Mandriva 2009.1  (Przeczytany 2073 razy)

questo

  • Gość
Windows Vista + Mandriva 2009.1
« dnia: 2009-09-01, 23:53:20 »
Witam.
Mam zainstalowaną Vistę i zamierzam doinstalować jako drugi system Mandrivę 2009.1. Jest to mój pierwszy kontakt z Linuxem, toteż mam o tym nikłe pojęcie.

Wiem, że muszę utworzyć kilka partycji pod Linuxa (Windowsowa podobno też musi być odpowiednio nazwana/określona, żeby systemy ze sobą nie kolidowały)

Moja sytuacja wygląda następująco: Komputer (notebook) to Lenovo G530 (jeśli ma to jakieś znaczenie).
Vista jest zainstalowana na jednej partycji (252GB) z czego 188GB jest wolne, oprócz tego jest partycja 30GB (28,8 wolne) z driverami Lenovo. Windy wolałbym nie usuwać, bo nie mam go na płycie, a tworzenie kopii na DVD-kach mi się w tym momencie nie widzi.

Krok 1.- musiałbym "uciąć" z tej partycji trochę miejsca na partycje Linuxa. Jakim programem?
Krok 2.- partycjonowanie tego obszaru pod Linuxa. Ile partycji, jakie, jak duże? Z czym to się je (dla zupełnego laika te opisy to czarna magia)
Krok 3. - Instalacja. Z czym mogą być problemy? Co i jak poustawiać?

Podjąłby się ktoś doradzenia, albo chociaż rzucenia konkretnymi linkami dającymi rozwiązanie właśnie takiej sytuacji?

addos2

  • Gość
Windows Vista + Mandriva 2009.1
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-09-02, 07:04:28 »
Hmmm... nie masz płyty z Vistą i nie uśmiecha Ci się wykonać kopii na DVD. To jak walnie całość to jak sobie wyobrażasz reinstalację tego systemu?

Z reguły dla Linuksa (partycja systemowa) wystarczy 10GB i będzie to z zapasem miejsca. Na partycję wymiany jeśli masz 2GB RAM to max 256MB, jeśli mniej to 512MB. Na partycję użytkowników (/home) wg uznania - nie wiemy co tam chcesz magazynować :)

Zupełny laik i tłumaczenie? Chyba najpierw trzeba trochę poczytać. Szukaj opisów w internecie... będzie tam więcej opisów. Tutaj trudno pomagać bo masa informacji. W razie kłopotów opisuj problemy - ktoś zawsze pomoże.

Przykładowy link: http://jakilinux.org/instalacja/podzial-na-partycje

A po prawej stronie na samej górze (w podanym linku) masz inne działy pod tytułem PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ.