Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Bardzo słabiutki sprzęt.  (Przeczytany 16201 razy)

Haker5

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« dnia: 2009-08-29, 18:46:07 »
Potrzebuje dystrybucji na taki sprzęt jak poniżej aktualnie jest tam LINUX V6 może i być taki sam ale poszukuje jakiegoś w wersji polskiej, a ten co aktualnie jest to i tak jest coś skopany. Poniżej parametry tego sprzętu. Jest to Wyse S50.

Processor:    AMD Geode GX 366MHz
Memory:    64MB Flash/128MB RAM
I/O peripheral support:    VGA-type video output
Enhanced USB keyboard with PS/2 mouse port and Windows keys
PS/2 mouse included
One serial port
Four USB 2.0 ports (2 on front, 2 on back)
Networking:    10/100 Base-T Fast Ethernet twisted pair (RJ-45)
Display:    16 bpp / 64K colors: up to 1280x1024@100Hz up to 1600x1200@90Hz
24 bpp / 16.7M colors: up to 1280x1024@85Hz
Audio:    Output: 1/8-inch mini jack, full 16 bit stereo, 48KHz sample rate
Input: 1/8-inch mini jack, 8 bit microphone

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-08-29, 21:34:21 »
Polecam Debiana :)

Pozdrawiam!

Haker5

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-08-29, 23:21:03 »
Jakaś konkretna wersja czy coś więcej na temat wersji.

chmooreck

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-08-29, 23:27:25 »
roobal przeczytałeś w ogóle specyfikację sprzętu ?

Haker5 jakie ma być zastosowanie ?

Haker5

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-08-29, 23:43:48 »
Zastosowanie tego sprzętu ma być takie ma na te 64MB pamięci wejść nowy system może być ten sam ale nówka który zainstaluje z pendrive ale nie mogę nigdzie tego Linux V6 znaleźć i tylko i wyłącznie internet ma na tym chodzić nic poza tym jeżeli się uda to po polsku system jeśli nie to trudno może być angielski właśnie przejrzałem tego Debiana i nie da rady za duże wymogi.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-08-30, 00:18:47 »
Za dużego wyboru nie masz, właściwie to praktycznie nie masz żadnego. Producent pisze, że to jest połączenie thin client i terminala. W jednym i w drugim przypadku do poważniejszych zadań potrzebuje to drugiego, silniejszego komputera.

Dzisiejszy internet również potrzebuje trochę mocniejszych sprzętów, do w miarę normalnego przeglądania...

Haker5

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-08-30, 00:36:55 »
Ja się z tym zgodzę, ale na tym całkiem dobrze net chodził, a mi chodzi tylko o przeinstalowanie tego systemu.

quejinho

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-08-30, 09:24:19 »
Ehhh ciężko najlepiej to jednak zbierać na komputer. To tak dystrybucje które podchodzą mi do głowy to chyba DSL choć nie jestem pewien,a może crux. Albo Deli Linux ?

polecam tę stronę http://lightlinux.blogspot.com/


Haker5

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-08-30, 22:48:07 »
O dzięki wielkie w końcu jest coś co mi pomogło dziękuje wszystkich za pomoc,a drugi komputer mam bo jak widać z niego korzystam i jest to dość mocny sprzęt więc ten tylko i wyłącznie do sieci potrzebny.

Haker5

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-09-18, 07:20:21 »
Tylko nie wiem dalej jak to zainstalować siedzę ciągle nad tym i ciągle nic już robiłem to nawet z laptopa i 2 stacjonarnych.

msuma

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-01-22, 16:05:50 »
Mam podobny problem. Kupiłem terminal Compaq T1000 typu thin client ze względu na małe zużycie energii, zasilanie napięciem 5V i chłodzenie pasywne. Niestety zainstalowanie linuxa na tym komputerze okazało się trudniejsze niż myślałem. Znalazłem stronę winterm.gaast.net na której znajdują się narzędzia służące do przygotowywania pakietów z systemem linux do zainstalowania na komputerach WYSE serii 3000. Mój Compaq jest klonem modelu 3315SE lub 3350SE. Postaram się zawrzeć w tym poście wszystko czego na razie dowiedziałem się o instalacji systemu na komputerach tego typu. Może znajdzie się ktoś z obszerną wiedzą na temat procesu uruchamiania systemu linux i budowy jego jądra, kto pomoże mi z instalacją.
Przygotowywanie pakietu z linuxem należy rozpocząć od pobrania pakietu firmware ze strony producenta czyli WYSE lub HP. Pakiet samorozpakowujący o nazwie na przykład sp20093.exe należy rozpakować pod systemem Windows lub przy pomocy Wine. Znajdują się w nim plik 441-22T1000rdp.rsp oraz folder 441-22T1000rdp. Nazwy mogą się różnić w zależności od producenta, modelu i wersji oprogramowania. W folderze znajdują się pliki params.ini, bootstrap.exe (potrzebne przy flashowaniu firmware-u z serwera FTP) oraz plik L4412251.cpq. Jest to pakiet zawierający jednocześnie BIOS oraz system operacyjny Windows CE.
Istnieją dwie metody podmiany oprogramowania.
Pierwsza polega na umieszczeniu powyższych plików na serwerze FTP i uruchomieniu na terminalu podłączonym do internetu opcji update. Niestety metoda ta ma zasadniczą wadę. Opcja update jest częścią systemu Windows CE. Możemy z niej korzystać do woli uaktualniając system do nowszych wersji. Natomiast gdy pobierzemy linuxa narzędzie update zostanie wymazane z pamięci.
Druga metoda zakłada użycie kabla typu LapLink. Należy pobrać program xfer.exe oraz przygotować plik .cpq. Obydwa pliki należy umieścić na komputerze stacjonarnym posiadającym port LPT. Komputer połączyć z terminalem przy pomocy kabla LapLink w ten sposób, że komputer stacjonarny jest serwerem (będzie udostępniał pakiet z systemem), a terminal jest klientem (będzie go pobierał). Następnie uruchamiamy komputer stacjonarny z dyskietki startowej (lub płyty bootującej z systemem DOS), przechodzimy do dysku na którym znajdują się xfer.exe oraz pakiet z systemem i uruchamiamy udostępnianie poleceniem R:\\xfer.exe L4412251.cpq. Kiedy uruchomimy terminal przyciskiem power, zacznie on pobierać nowy system z komputera stacjonarnego.
Najpierw pobierze pakiet (8Mb, 16MB lub więcej - w zależności od modelu) do pamięci operacyjnej, potem skasuje BIOS i flash, a na koniec skopiuje do nich nowe oprogramowanie i zresetuje się. Tak wygląda wgrywanie nowego firmware-u, proste prawda?
Tylko że ten firmware trzeba jeszcze przygotować! Do tego służą narzędzia autorstwa Wilmera van der Gaasta.
fwextract - Wyodrębnia pliki z pakietów .cpq.
fwpack - Pakuje pliki z linuxem do pakietów .cpq.
cs - Oblicza sumę kontrolną, która ma przekonać terminal, że pobiera oryginalne oprogramowanie.
make-nk - Łączy jądro systemu w formacie bzImage z plikiem boot, który w teorii powinien załadować resztę systemu.
Wszystkie te narzędzia są do pobrania ze strony winterm.gaast.net w dziale downloads. Ich sposób działania jest szczegółowo opisany w odpowiednich plikach readme. Jako parametry przyjmują one ścieżki do plików, które mają rozpakować lub spakować.

Pierwszym plikiem w pakiecie musi być zawsze MID_code lub LEO_code (w zależności od producenta) czyli zawartość BIOS-u. Jeśli wgramy nieodpowiednią wersję BIOS-u to komputer nie uruchomi się i nie będzie można naprawić tego błędu przez kabel LapLink! Dlatego właśnie do przygotowania pakietu z linuxem potrzebny jest oryginalny pakiet ze strony producenta. W przypadku wgrania złego BIOS-u sprzęt nie jest jeszcze do wyrzucenia. Można wgrać właściwy BIOS przy pomocy specjalnego programatora. Kolejnym plikiem, który musi znaleźć się w pakiecie jest k (po prostu k). Te dwa pliki wyodrębniamy z oryginalnego pakietu oprogramowania przy pomocy narzędzia fwextract. Opcjonalnie można dołączyć obraz poweron.bmp, który będzie wyświetlany zaraz po uruchomieniu komputera. Należy zastosować format kompresji identyczny jak w wyeksportowanej bitmapie. Plik nk.bin zawiera jądro systemu w formacie bzImage oraz bootloadera. Przygotowujemy go przy pomocy narzędzia make-nk

Jedyną znaną mi dystrybucją mieszczącą się w 8Mb pamięci jest microcore ze strony tinycorelinux.com. Bootloader podobno ładuje system z pendrive-a. Na stronie winterm.gaast.net był kiedyś specjalnie skrojony do tego celu Damn Small Linux. Niestety jeszcze nie udało mi się uruchomić systemu w ten sposób. Nie wiem na którą metodę się zdecydować. Kombinować z miniaturowymi dystrybucjami czy z uruchamianiem systemu z pendrive-a.

Będę wdzięczny jeśli ktoś podpowie mi jak zainstalować system na tym terminalu. Trudność polega na tym że nie mamy swobodnego dostępu do dysku. Plik .cpq zawiera BIOS, oraz cały system plików który ma się znaleźć w pamięci flash, przy czym plik nk.bin jest ładowany w pierwszej kolejności (szczegóły w plikach readme dostarczonych przez Wilmera).

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-01-23, 00:17:16 »
O jaaaa... weź w to w 3 zdaniach napisz  :)
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

msuma

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #13 dnia: 2010-01-23, 00:35:07 »
Program make-nk łączy jądro linuxa z bootloaderem. Program fwpack przygotowuje pakiet firmware-u zawierający BIOS i system operacyjny. Program xfer.exe działający pod DOS-em służy do flashowania pamięci terminala przy użyciu kabla LapLink.

tomciu

  • Gość
Bardzo słabiutki sprzęt.
« Odpowiedź #14 dnia: 2010-01-23, 21:02:38 »
Cytat: msuma
Mój Compaq jest klonem modelu 3315SE lub 3350SE.
Bootloader podobno ładuje system z pendrive-a. Na stronie winterm.gaast.net był kiedyś specjalnie skrojony do tego celu Damn Small Linux. Niestety jeszcze nie udało mi się uruchomić systemu w ten sposób. Nie wiem na którą metodę się zdecydować. Kombinować z miniaturowymi dystrybucjami czy z uruchamianiem systemu z pendrive-a.
Będę wdzięczny jeśli ktoś podpowie mi jak zainstalować system na tym terminalu.
Posiadam Wyse 3350 i odpalenie linuxa na tym terminalu jest jak najbardziej możliwe :) Wiem, bo właśnie przerabiam ten temat :) U mnie po małej przeróbce służy on jako lokalny serwer karty c+ dla domowych tunerów sat: >FOTO 1< >FOTO 2<

Startujemy:
1. Sciagasz i instalujesz bootloadera od wyse 3360. Do pobrania >STĄD<
2. Wchodzisz na tę stronę http://www.x95.us/winterm/3200/ i postępujesz zgodnie z opisem (pomijając wgrywanie bootloadera, przynajmniej ja nie wgrywałem bo pozostałem przy tym od 3360). Nie przejmuj się się, że opis jest do innego modelu. Linux z tej strony to nic innego jak ten niedostepny na stronie Gaasta. Jest tylko pozbawiony X-ow i paru innych smieci. Zawsze jednak możesz sobie pododawać co ci potrzeba
3. Jak wszystko poszło OK to powinienieś zobaczyć takie coś: > Linux na Wyse 3350 <

Na leżącym obecnie forum dvhk jest/był fajny watek dotyczący odpalenia linuxa na tych starenkich terminalach. Był nawet projekt o nazwie L-term, ale nie mogę teraz namierzyć innych źródeł niż to forum

Dodam jeszcze, że zmierzyłem miernikiem natężenie prądu podczas pracy i wyszło mi ok. 1.6A czyli jakieś 8W. Dla mnie to ideał :)