Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona  (Przeczytany 6213 razy)

wl827

  • Gość
Jestem początkującym użytkownikiem Linuxa. Ostatnio zainstalowałem sobie Ubuntu. W sumie system zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Wszystko działa jak należy. :)

Jednak w Ubuntu denerwują mnie jednak pewne kwestie. Np. brak konta root. A także to, że domyślny menadżer plików ma dziwaczne okienko z uprawnieniami plików. Mimo, że jestem początkujący to wiem, że w Linuxach uprawnienia nie mają postaci jaka jest w Windowsie. Myślę, że ktoś przegiął.

I dlatego zadaje to pytanie, bo jestem ciekawy, która z popularniejszych dystrybucji, takich jak: Debian, Fedora, Mandriva, Suse, Slackware, Knoppix (inna?) jest najmniej udziwniona. Tzn. wiadomo, że nie ma czegoś takiego jak standard Linuxa, ale po jakiej dystrybucji można spodziewać się, że system będzie działał tak, abym korzystając z np. howto nie musiał brać poprawki na to, że coś jest zrobione inaczej.

buniobomb

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-08-28, 00:42:15 »
*Linuksach (odmianę warto zapamiętać :PP )

Ubuntu ma konto root. W konsoli wpisujesz 'sudo su' i jesteś na koncie root.

Co do uprawnień to zmieniaj je konsolowo jeżeli domyślnie w Gnome Ci nie pasuje... Albo usuń Gnome i zainstaluj sobie np KDE

Jeżeli chodzi o distra takie jak Debian i Slackware to na razie zapomnij jak Ubuntu Cie rozkłada. Prędzej Mandriva albo openSUSE z KDE zainstaluj jak już...

kamzor

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-08-28, 00:43:42 »
Konto root jest.. Wystarczy dać mu hasło.. Polecenie su też działa.

A menadżer plików nautilius? Jakie uprawnienia.. daj do polecenia ls argument -l to zobaczysz jakie są :)


EDIT:

Kolega mnie uprzedził ;)

wl827

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-08-28, 01:01:53 »
Chyba nie zrozumieliśmy się. Tak, jest takie coś jak sudo i działa to jak konto root. Ale to nie jest standardowe zalogowanie się jako root. Zapewne mogę też uaktywnić konto roota, ale nie chce mi się tego robić, skoro w innych dystrybucjach takie konto jest standardowo aktywne.

Podobnie z tymi uprawnieniami. Oczywiście, że mogę zainstalować innego menadżera, który uprawnienia we właściwościach pliku ma rozwiązane normalnie, po linuxowemu. Całego Linuxa mogę pozmieniać tak jak mi się podoba, ale zależy mi na dystrubucji, w której nie będę musiał zmieniać podstawowych aplikacji, tylko dlatego, że nie da się np. normalnie zmienić uprawnień pliku.

Chodziło mi o to, która dystrybucja ma mniej tego typu dziwactw i "usprawnień". "Tego typu" - czyli takich, które są wymysłami twórców danej dystrybucji, a które to zwykle nie znajdują się w innych dystrybucjach.

laszlo

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-08-28, 01:38:46 »
moze Mandriva,fedora,aurox

arctgx

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-08-28, 01:48:50 »
Nie podpowiem Ci na temat konkretnej dystrybucji, ale zerknij na temat Linux Standard Base:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Linux_Standard_Base
http://www.linuxfoundation.org/collaborate/workgroups/lsb

kamzor

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-08-28, 02:15:44 »
Cytat: wl827
Chyba nie zrozumieliśmy się.
Masz rację! Zdecydowanie nas nie zrozumiałeś ;)

Poleceniem su bądź sudo su logujesz się na konto root. A zadaniem menagera plików jest uproszczenie.. ale to tylko nakładka.. 'pod maską jest to samo'.

A jak chcesz 'po linuskowemu' to może nie instaluj środowiska graficznego? Przecież to takie sztuczne, tak uważasz?

benyo

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-08-28, 10:09:22 »
Kazda dystrybucja jest inna i kazda ma swoje udziwnienia.
Jesli korzystasz z jakiegos HOW-TO to w wiekszosci wypadkow jest to how-to napisane dla konkretnej dystrybucji , czasem mozna to zastosowac w dystrybucjach innych ale nie zawsze sie da. Wiec problem twoj sie rozwiaze jesli bedziesz szukal how-to do konketnej dystrybucji wtedy nic nie bedzie 'udziwnione'.
Kazda dystrybucja ma zwykle inna organizacje plikow zwlaszcza konfiguracyjnych, zatem trudno zastosowac rozwiazania archa w gentoo i odwrotnie.
Kazda dystrybucja ma swoj system pakietow, ktory nie dziala na innych.
Nawet jesli znajdziesz dystrybucje ktora - jak to piszesz - posiada konto roota, a podane how-to bedzie dotyczylo innej dystrybucji to moze byc klopot z zastosowaniem owego rozwiazania.

Wiec jesli chcesz zainstalowac neostrade np. to w googlach wpisujesz: gentoo neostrada albo archlinux neostrada , i wtedy znajdujesz rozwiazania dla danej dystrybucji.

O jakich udziwnieniach uprawnien w menadzerze okien mowisz??
Linux w podstawowej wersji uprawnien nadaje uprawnienie: userowi, grupie i innym
a istniejace uprawnienia to: r - odczyt, w - zapis, x - uruchomienie. Co wiec dziwnego tak moze byc??

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-08-28, 10:29:37 »
Ubuntu może zostać, ale polecałbym używać środowiska KDE zamiast Gnome. To chyba nie pomysł Ubuntu z tymi uprawnieniami, ale menadżera plików Gnome.

Tyle, że osobiście wolę KDE3 niż (obecnie dostępne w Ubuntu) KDE4. IMO to nowsze jest jeszcze nie do końca dopracowane. KDE3 jest dostępne w Ubuntu 8.04 LTS (Long Time Support, więc będzie wspierane jeszcze bardzo długo).


Co do konta roota, to jest ono w Ubuntu. Wystarczy ustawić mu hasło:
sudo passwd
Jeżeli bardzo chcesz mieć "normalnie" to możesz potem wyłączyć mechanizm sudo, ale nie wiem czy ma to sens.


I brak hasła roota to w sumie jest jedyne "udziwnienie" Ubuntu. Pomijam udziwnienia i wariactwa Gnome, ale one będą w każdej dystrybucji.


Ewentualnie możesz rozważyć Debiana. Na nim właśnie opiera się Ubuntu. Tyle, że w Debianie nie wszystko będziesz miał z automatu. Np. sterowniki graficzne. Ale tu na pewno udziwnień nie znajdziesz :)


Pozdrawiam.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-08-28, 21:04:05 »
Powiem Ci krótko.
Nie dostaniesz tu satysfakcjonującej odpowiedzi
Musisz sam przetestować kilka dystrybucji i sam wybrać najmniej dziwną.
A przy tym nie musisz ich instalować. Są bowiem wydania LiveCD dla takich co chcą sobie wybrać najlepszy system.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

laszlo

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-08-28, 23:29:50 »
Ludzie mala poprawka, to nie jest "Long Time Support" tylko Long Term Support.

laszlo

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-08-28, 23:51:37 »
a i jeszcze jedno.myslalem ze Kubuntu 8.04 LTS ma wsparcie do kwietnia 2011 roku (wersja desktop) i kwietnia 2013 roku (wersja serwer) ale bardzo prosze, niech mnie ktos poprawi jesli sie myle.

wl827

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-09-01, 13:35:08 »
Dzięki za odpowiedzi. Ustawianie uprawnień na Gnome jest następujące: "none", "read and write", "read-only". A także "Allow executing file as program", ale jako opcja pojedyńcza. Więc nieco inaczej niż być powinno.

Na razie chyba zostanę przy Ubuntu, a jak poduczę się obsługi to pomyślę czy warto zmienić dystrybucje.

laszlo

  • Gość
Która z popularniejszych dystrybucji jest najmniej udziwniona
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-09-10, 14:20:14 »
Cytat: GMIAZRECLIAN
Cytat: laszlo
(...) myslalem ze Kubuntu 8.04 LTS ma wsparcie do kwietnia 2011 roku (wersja desktop) i kwietnia 2013 roku (wersja serwer) (...)
W takim razie, polecam te artykuły:

Kubuntu 8.04 nie zakwalifikowany do serii LTS ! - Informacja z 1 stycznia 2007
Kubuntu 8.04 - już z KDE4, ale bez LTS - Informacja z 22 grudnia 2007
Kubuntu 8.04 nie będzie wydaniem typu LTS - Informacja z 27 grudnia 2007
Dzieki ,bardzo przydatne info.