Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Jak wyświetlić zawartość partycji np. sda2  (Przeczytany 8375 razy)

blitztrager

  • Gość
Jak wyświetlić zawartość partycji np. sda2
« dnia: 2009-08-27, 14:42:20 »
Witam,

1) Moje pytanie brzmi: W jaki sposób mogę wyświetlić zawartość partycji sda2 lub innej z poziomu konsoli? Mianowicie wiem, że taka partycja istnieje w moim systemie i chciałbym sprawdzić co na niej się znajduje.

Używam zwirtualizowanego ESX3.5.

2) Dodatkowo komenda fdisk -l wyświetla mi 8 partycji natomiast df -a juz tylko 3 (sda1, 2 i 6)

sda4 jest extended natomiast sda5-8 są partycjami logicznymi.

Z tego co pamietam to
sda1 ext3 /boot
sda2 ext3 /
sda3 vmfs
sda4 extended
sda5 swap
sda6 /var/log
sda7 ?
sda8 ext3

3) Czemu komenda fdisk -l nie potrafi poprawnie wyświetlić informacji o systemie plików vmfs? Czy potrzebuję coś zainstalować?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zawsze staram się naleźć odpowiedz w necie i zwykle takową znajduję ale tym razem nie jestem pewien jak sformuować powyższe pytania tak aby google wyrzuciło wartościowe strony.

arctgx

  • Gość
Jak wyświetlić zawartość partycji np. sda2
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-08-27, 18:18:20 »
Podpowiadam więc klucz do szukania: montowanie systemów plików i polecenie mount. Polecenie df wyświetla tylko informacje o przestrzeni na zamontowanych (czyli udostępnionych jądru do odczytu lub zapisu) systemach plików.

blitztrager

  • Gość
Jak wyświetlić zawartość partycji np. sda2
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-08-27, 18:33:57 »
Cytat: arctgx
Podpowiadam więc klucz do szukania: montowanie systemów plików i polecenie mount. Polecenie df wyświetla tylko informacje o przestrzeni na zamontowanych (czyli udostępnionych jądru do odczytu lub zapisu) systemach plików.
Dziękuję bardzo za podpowiedź. Zaraz zarzuce google zapytaniami.

Z tego co pamiętam ( a raczej co sie znajduje w miernej wiedzy) polecenie mount służy do montowania partycji/urządzeń natomiast z tego co się orientuję to te partycje są zamontowane (uzywam systemu ESX do 'nadzorowania' i 'utrzymwania' wirtualnych maszyn ale kto wie czy to moje orientowanie się jest warte funta kłaka.
Nie będę pewien do czasu gdy potwierdze że dany katalog/plik znajduje sie na danym sdax.

Jednakże jeszcze raz dzięki, nadal szukam, mimo zmęczenia materiału wywołanego ciągłą walką z ESX i instalacją różności, brakujących do zainstalowania innych różności ...

benyo

  • Gość
Jak wyświetlić zawartość partycji np. sda2
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-08-27, 18:46:33 »
jesli wpiszesz polecenie 'mount' wyswietli ci pod jakie katalogi zamontowane zostaly rozne partycje, (nie tylko rzeczywiste ale takze pseudo).

a zawartosc mozna wyswietlic poleceniem 'ls'

z tego co napisales partycja /dev/sda2 podmontowana jest pod glowne drzewo katalogow oznaczone jako /
zatem wpisz:

ls -al /

i obejrzysz jej zawartosc.

Jesli mount wyswietli ze np. /dev/sda1 podmontowane jest pod katalog /boot to wowczas:

ls -al /boot

blitztrager

  • Gość
Jak wyświetlić zawartość partycji np. sda2
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-08-28, 08:49:33 »
Cytat: benyo
jesli wpiszesz polecenie 'mount' wyswietli ci pod jakie katalogi zamontowane zostaly rozne partycje, (nie tylko rzeczywiste ale takze pseudo).
Czyli skoro mount zwraca mi informacje o sda1,2i6 plus pseudo partycje oznacza to, że sda3,4,5,7,8 nie sa zamontowone



Cytat: benyo
z tego co napisales partycja /dev/sda2 podmontowana jest pod glowne drzewo katalogow oznaczone jako /
zatem wpisz:

ls -al /

i obejrzysz jej zawartosc.
Czy istnieje polecenie dzięki któremu mogę wyświetlić informację o przynależności dowolnego pliku np. plik ccc.zip (nazwa przykładowa) do poszczególnej partycji?

Np. mam katalog /vmfs i znajdują się tam pliki. Chciałbym sprawdzić, że dany plik należy np. do partycji sda3  (albo inaczej, że znajduje się na danej partycji)

benyo

  • Gość
Jak wyświetlić zawartość partycji np. sda2
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-08-28, 10:24:26 »
Cytat: blitztrager
Czyli skoro mount zwraca mi informacje o sda1,2i6 plus pseudo partycje oznacza to, że sda3,4,5,7,8 nie sa zamontowone
Jesli nie sa zamontowane do drzewa katalogow to nie da sie nic na nich wyszukiwac, trzeba najpierw zamontowac. a wynika to z tego ze rozne sa systemy plikow i inny sposob organizacji plikow, trzeba je wiec podmontowac pod katalog zeby mozna bylo cokolwiek na nich ogladac.

Cytat: blitztrager
Czy istnieje polecenie dzięki któremu mogę wyświetlić informację o przynależności dowolnego pliku np. plik ccc.zip (nazwa przykładowa) do poszczególnej partycji?
Do poszczegolnej partycji nie, ale do katalogu tak. Jesli jednak polaczysz to z mount to bedziesz wiedzial na ktorej partycji jest plik.

np. zamontujesz partycje sda3 w katalogu /mnt/sda3

to wtedy poleceniem 'find' mozesz szukac plikow np.

find /mnt -name "ccc.zip"

przeszuka ci katalog mnt i podrzedne a wiec i zamontowane dodatkowo partycje i znajdzie plik ccc.zip wskazujac sciezke np. /mnt/sda3/dokumenty/ccc.zip.
co oznaczac bedzie ze plik ccc.zip lezy na sda3

Cytat: blitztrager
Np. mam katalog /vmfs i znajdują się tam pliki. Chciałbym sprawdzić, że dany plik należy np. do partycji sda3  (albo inaczej, że znajduje się na danej partycji)
w danym katalogu wszystkie pliki zawsze naleza do jednej partycji, wiec jesli wiesz gdzie zamontowana partycja (korzystajac z mount) to wiesz gdzie lezy plik.