Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Sabayon- jak przyspieszyc go??  (Przeczytany 8986 razy)

Himoto

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« dnia: 2009-08-23, 16:19:41 »
Mam problemy z szybkością działania systemu, jeżeli wie ktoś jak przyśpieszyć jego działanie poprzez wyłączenie lub usuniecie zbędnych rzeczy to proszę pisac. Sabayon 4.2 na KDE 4.2.

przeglądałem forum ale jak narazie nie natrafiłem na nic interesującego (chyba ze ślepy jestem :) ).

A dodam ze system ma trawić prawie wszystko :P

dodadkowo mam pytanie czemu sulfur tak super wolno chodzi?? na ubuntu 8.10 wszystko dużo szybciej chodziło.

z góry dziekuję za odp.

lukaszn

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-08-23, 17:00:47 »
Podpowiedz coś o konfiguracji komputera, niestety akurat zapomniałem czytać w Twoich myślach...

matulik

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-08-23, 18:49:00 »
Dokładnie, przydało by się wiedzieć coś o twoim sprzęcie.

A coto znaczy że "system ma trawić prawie wszystko"?

Himoto

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-08-23, 18:53:05 »
konfiguracja dosyć stara PIV 3,4 HT galaxy 7300GT 2GB ramu dwa dyski twarde(160 i 320) cos jeszcze?? system WinXP i teraz drugi to Sabayon(wczesniej Ubuntu 8.10) sabayon wersja 4.2 na KDE 4 z tego co kojażę ustawienia systemu tuż po instalacji tryb instalacji zwykły. Chodzi bardzo wolno wolniej niż ubuntu którego mialem na dysku 15GB w ata :/ więc chciałbym go jakoś przyśpieszyć. O ile jest taka możliwość. Interesuje mnie Ogladanie filmów, muzyka no i net. Aktualnie wyglada na to że wszystko chodzi z tego co potrzebuje, wiec potrzebne tylko przyspieszyc go.

jesli jeszcze jakies info potrzebne to prosze napisac dokladnie jakie to postaram sie odp jesli bede w stanie.

chmooreck

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-08-23, 19:38:46 »
Strzał nr 1:
Jakich sterowników używają obecnie X'y ? (hint: glxinfo w konsoli)

Himoto

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-08-23, 20:02:29 »
w normalny sposob patrzac to versja 185.18.14 dla Linux-x86

a jesli chodzi o komende to nie wiem czy powinienem ja pisac z tym "hint:" bo jak tak to nie wchodzi jak nie to samo "glxinfo" daje bardzo dluga liste ale jesli trzeba to moge ja wklejic.

kamzor

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-08-23, 21:27:04 »
hint = podpowiedź ;)

benyo

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-08-23, 21:29:34 »
Uderz na http://forum.sabayon.org.pl i tam popytaj.

Mysle ze masz zle skonfigurowany xorg.conf , jesli mozesz to podaj zawartosc pliku /etc/X11/xorg.conf

Pozdrawiam

chmooreck

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-08-23, 21:54:05 »
Cytat: Himoto
w normalny sposob patrzac to versja 185.18.14 dla Linux-x86
Wygląda na numer wersji własnościowych nvidii - od tej strony powinno być ok.

Himoto

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-08-23, 22:01:10 »
xorg=
Section "Module"
    SubSection  "extmod"
       Option    "omit xfree86-dga"
    EndSubSection
    Load    "i2c"
    Load    "ddc"
    Load    "vbe"
    Load    "dri"
    Load    "glx"
    Load    "synaptics"
EndSection

Section "ServerFlags"
     Option    "AllowMouseOpenFail"    "true"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier    "Generic Monitor"
    VertRefresh    43 - 60
    HorizSync      28 - 80
EndSection


Section "Device"

    Identifier  "SabayonVga0"
    Driver      "nvidia"
    #BusID    "PCI:01:00"
    #Option "RenderAccel" "on"
    #Option "XAANoOffscreenPixmaps"
    #Option "BusType" "PCI"
    #Option "ColorTiling" "on"
    #Option "EnablePageFlip" "on"
    Option "UseEvents" "True"
    Option "LogoPath" "/usr/share/backgrounds/sabayonlinux-nvidia.png"

EndSection



Section "Screen"

    Identifier    "Screen 0"
    Device        "SabayonVga0"
    Monitor       "Generic Monitor"
    Option       "AddARGBGLXVisuals" "true"

    DefaultDepth 24

    SubSection "Display"
        Depth 8
        ViewPort 0 0
        #Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubsection

    SubSection "Display"
        Depth           16
        ViewPort        0 0
        #Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubsection

    SubSection "Display"
        Depth           24
        ViewPort        0 0
        #Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
    EndSubsection

EndSection


Section "DRI"
    Mode 0666
EndSection

Section "ServerLayout"
    Identifier   "Main Layout"
    Screen 0    "Screen 0"
EndSection

Section "Extensions"
   #Option "Composite" "Enable"
EndSection
Caly jak macie pomysly ze zmiana reczna w tym to jestem otwarty na wszelkie sugestie :)

Edit ChmOOrecK: Na przyszłość proszę o stosowanie składni BBCode - poprawia to znacząco przejrzystość wątku. Tym razem zmodyfikowałem ;-)

chmooreck

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-08-23, 23:23:35 »
Odpal sobie jeszcze w konsoli program top i poobserwuj jakie programy zużywają najwięcej procesora/pamięci.

alexs2

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-08-24, 01:44:25 »
Ty masz stary sprzęt?

Ja jeszcze rok temu jechałem na Duronie700MHz i 500MB  RAMu - na Ubuntu 8.04.
Teraz mam Athlona 1,7 GHZ, 750 RAMu, GeForce2 i nic mi nie muli.

I to grywam jeszcze w Quake 3.


A wracając do tematu, w xorg.conf zakomentuj linię load "dri", bo to jest ładowanie tego, co w glx, tylko w okrojonej, open wersji.

Zawsze można jeszcze wyłączyć niektóre usługi, jak bluetooth.

Jeszcze dwa pytania:
1)A masz uruchomione jakieś wodotryski, typu monitoring procesora na pasku?
2) Jedziesz na compizie, czy pulpice 2D (menedżer kwin)?

Pozdro, Olek

Himoto

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-08-24, 10:50:16 »
chmooreck - przy sprawdzeniu poleceniem top bardzo niestabilnie, ciągle zmiany ogólnie zajętość dla junk 3-10% wynosi około a tak to z 2-4 które zabierają po 1-2%

A co to za aplikacja "X" (root)?? która sobie skacze tak jak plasma raz jej niema raz zabiera 3% czyżby coś od wyglądu??

Kwin pojawia się także nie regularnie ale określa około 1% cpu

plasma nocrashhandler czy jakoś tak prócz zabierania około 1%cpu bierze około 25MB pamięci a pamięć dzielona to 26MB

Kwin identycznie

Jak patrzę w obciążeniu systemu mam CPU 0= 8-30% w zależności jak mu się za widzi(głównie podskakuje na Mozilli:P) CPU 1 total load - 3,5% -10%

zużycie ramu 0.73GiB na 2GiB

procesów około 150-160 w zależności jak nic nie używam 147 z czego 1 ma zerowy pobór cpu oraz pamięci a pamięci dzielnej 1MB niektóre zero.

Kruner zabiera jako średnio do czego on?? 0% cpu i 18MBpamieci i 23pamieci dzielnej.

przy okazji pytanie o ten load dri, po prostu usunąć??(wyciąć) czy nie sprawi mi to żadnych problemów z działaniem??

dodatkowo bluetooth chętnie bym wyłączył ale nie widzę nic jakoby z nim związane :P

z wodotrysków to mam Network menagment wiecznie włączony oraz jakiś wiecznie bezczynny moduł indeksowania mi się włącza przy starcie systemu"strigi" ciekawe co to??

Comprizie używam jak zresztą pisałem kwin chodzi. czasami zachodzą z nim błędy krytyczne gdy pracuję na tych jakby pulpitowych skrótach folderowych, ciężko mi określić to jak to trafnie nazwać bo w ubuntu tego nie miałem a bardzo mi ułatwia użytkowanie najczęściej używanych folderów z fat32 z windowsa bo szczerze używam XP jako prime System a na sabayonie tylko gdy nie muszę używać PSP8 ani rzeczy w typie WoW :P (pod linuksami problemy z grafika) w linku głównie net, muzyka i filmy :P bo wydaje mi się bezpieczniejszy :P

--- No to moderator mnie zabije za tak rozlazłego posta :P ale cóż wolę napisać jednego pełnego niż 10 osobnych i tym samym zaśmiecać forum.

P.S. zapomniałem ze jeśli chodzi o wodotryski to mam takie dwa bajery włączone jak auto chowanie paska zadań(czasem wnerwiające ale na ogół przydatne) i jak mam włączona jakąś stronę lub program i jest na pasku zadań to jak najadę na niego myszką to wyświetla mi małe okienko z miniaturka co jest w programie np jak strona z filmem to wyświetla ją no i ogólny opis danego działającego zadania.

chmooreck

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-08-24, 15:29:24 »
Z tego, co piszesz powinno wszystko ładnie chodzić. 30% to żadne obciążenie procesora.

Moduł dri wystarczy zakomentować dodając '#' na początku linijki. Aby zmiany zostały uwzględnione należy się przelogować.

Może spróbuj innego środowiska graficznego ? np. XFCE'a ?

Himoto

  • Gość
Sabayon- jak przyspieszyc go??
« Odpowiedź #14 dnia: 2009-08-24, 17:55:09 »
XFCE testowałem na wersjach life CD / zresztą tak samo gnome, KDE 3 i 4 zanim co kol wiek zacząłem instalować:P i stwierdziłem ze KDE jakoś najbardziej odpowiada moim upodobaniom :P nie wiem może nie ma dużych różnic miedzy gnomem i KDE ale KDE jakoś bardziej mi leży (różnic na pierwszy rzut oka oczywiście)

to spróbuje z tym dri jeszcze :P

w sumie trochę udało mi się go poprawić jeśli chodzi o kwestie działania(pogmerałem w opcjach wyglądu itp, wyłączyłem to i tamto) jakoś szybciej chodzi(czytać płynniej) ale nadal zdarzają się błędy :/  

błędy drobne i część przypuszczam ze bierze się z mojej chaotyczności :P(próba zrobienia czegoś szybciej niż komputer :P)

Jedynie teraz co to gimp nadal mi nie leży :P nadal jak dla mnie mało przyjazny interfejs ma dla mnie :/ mogli by bo bardziej zbliżyć do programów typu PSP8 :/

Mam pytanie można Program typu Paint Shop Pro 8 zainstalować pod Linuxem?? Jak Tak to jak?? (wiem ze to mogło by iść do innego działu ale skoro już pisze to niema sensu zakładać nowego postu) bo przez wino na ubuntu mi nie chciał chodzić :/