Nowe posty

Autor Wątek: Zmiana dysku  (Przeczytany 8603 razy)

atch

  • Gość
Zmiana dysku
« dnia: 2009-07-15, 11:25:57 »
Witam,
Jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o Linux (wczoraj zainstalowałem) więc pytanie też bardzo proste: jak w terminalu zmienic literę dysku np: jestem w c: a chciałbym przejść do d:, to pierwsze a drugie jest takie, że jak wpiszę ls i zostanie mi wyświetlona lista katalogów to po wpisaniu cd /Desktop wyskakuje mi błąd, że taki katalog nie istnieje. Z góry dzięki za pomoc.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Zmiana dysku
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-07-15, 12:27:23 »
W Linuksie nie ma dysków C:, D:, itd.
Dyski są dzielone na fizyczne, a dalej każdy z nich na logiczne.
Na szybko:
Dyski ATA to hd_, SATA to sd_. Dalej numer fizycznego dysku jako litera, czyli np /dev/hda. To identyfikuje FIZYCZNIE cały nośnik.
Partycje podstawowe/rozszerzone numerowane są od 1 do 4, np. /dev/hda1. Dyski logiczne w partycjach rozszerzonych numerowane są od 5 w górę.

Partycja systemowa to /, a wszystkie inne dyski montowane są do katalogów gdzieś w niej (z regóły /mnt/NAZWA). Jeśli zainstalowałeś jakąś prostą dystrybucję, to powinieneś mieć wszystkie dyski już zamontowane.
Aktualnie zamontowane partycje możesz sprawdzić poleceniem "mount".

Co do "cd", to nie podawaj "/Desktop" tylko "Desktop", bo poprzednie oznacza katalog Desktop na partycji systemowej, a nie w aktualnym katalogu. Pisząc "/Desktop" podajesz pełną ścieżkę od /, czyli tzw. root-a (nie mylić z użytkownikiem root :P).

ra-v

  • Gość
Zmiana dysku
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-07-15, 15:38:59 »
napisz jaką masz dystrybucje

Cytat: ultr
Partycja systemowa to /, a wszystkie inne dyski montowane są do katalogów gdzieś w niej (z regóły /mnt/NAZWA). Jeśli zainstalowałeś jakąś prostą dystrybucję, to powinieneś mieć wszystkie dyski już zamontowane.
dyski mogą być równieć montowane również w /media/nazwa_dysku/
Niekoniecznie wszystkie są montowane po instalacji ale właśnie jak napisałeś można to zrobić poleceniem mount oraz przy pomocy pliku /etc/fstab.

Zapomnij o C i D.... tu liczy się struktura katalogów

Wpisz w google i poczytaj:
linux polecenia bash
linux fstab
linux montowanie dysków
linux struktura katalogów

na pewno pomoże, jak jesteś zielony

kamzor

  • Gość
Zmiana dysku
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-08-06, 07:35:57 »
Ja dodam tylko że jeśli jesteś zielony to polecam dystrybucje Ubuntu oraz zakup jakiej książki, np. 'Ubuntu Linux. Biblia'.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Zmiana dysku
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-08-06, 11:25:24 »
Może zapoznaj się najpierw z linuksowymi oznaczeniami dysków i partycji http://forum.dobreprogramy.pl/linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html

Ludzie, nie ma czegoś takiego jak partycja systmowa /. Przeczytajcie sobie chociażby Gentoo Handbook a nie te wypociny dzieci Ubuntu, które wprowadzają w obieg błędną terminologię. / albo /home i inne to katalogi a dla partycji to są punkty montowania, bo w tych katalogach są montowane partycje i nie żadne systemowe albo domowe, partycja to partycja. Zresztą prawidłową terminologię można zauważyć instalując jakikolwiek system linuksowy. Tak samo nie ma czegoś takiego jak partycja systmowa C, partycja to partycje, część dysku i koniec, kropka :) Natomiast partycje mogą być montowane w każdym katalogu jakim nam się podoba.

Tak poza tematem Windows natomiast przyczynia się do pomyłek, bo nadaje partycjom etykietę "Dysk lokalny" a potem takie dzieci chodzą i mówią dysk c, dysk d, e, f itd. A później nie rozróżnia dysków od partycji, chociażby w tym temacie można to zaobserwować:

http://forum.linux.pl/viewtopic.php?pid=95846#p95846

Pozdrawiam!

PS. Sorki, że się tak czepiam ale mnie szlag normalnie trafia jak widzę takie rzeczy a później delikwent jeden z drugim stosuje takie nazewnictwo i później trzeba się domyślać o co takiej osobie chodzi.

kamzor

  • Gość
Zmiana dysku
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-08-06, 23:45:36 »
Cytat: roobal
PS. Sorki, że się tak czepiam ale mnie szlag normalnie trafia jak widzę takie rzeczy a później delikwent jeden z drugim stosuje takie nazewnictwo i później trzeba się domyślać o co takiej osobie chodzi.
Znamy ten ból :(

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Zmiana dysku
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-08-07, 22:40:40 »
Cytat: ultr
Na szybko:
Dyski ATA to hd_, SATA to sd_.
No to na szybko małe sprostowanko.
W OpenSUSE od wersji 10.3 w górę dyski ATA są oznaczane jako sd_
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Zmiana dysku
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-08-08, 11:34:46 »
Nie tylko w OpenSUSE, z tego co się orientuję kernel od którejś wersji, chyba od 2.6.24 albo wcześniejszej oznacza dyski ATA również jako sd. Wczoraj używałem akurat CloneZilla i tam była również informacja na temat oznaczeń dysków (piszę z pamięci):

"hda1 is a first partition of a first hard disk (PATA) or sda1 is a first partition of a first hard disk (PATA, SATA, SCSI)"

:)

Pozdrawiam!