Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: apache i ip  (Przeczytany 6718 razy)

Krzysiek1990

  • Gość
apache i ip
« dnia: 2009-08-14, 01:26:34 »
Witam. Jeśli piszę w złym dziale to proszę admina o przeniesienie do odpowiedniego.

Do rzeczy:
chciałem postawić niewielki serwer www w celu nauki na własnym komputerze.
Jednak łączę się z siecią za pośrednictwem routera.
Jak świat widzi mój DNS?? czy muszę mieć koniecznie stałem IP czyli jednostkę podłączoną bezpośrednio do sieci globalnej??

I jeszcze pytanie związane z domeną. Skoro mam serwer na własnym komputerze to w sumie mogę tą domęnę modyfikować jak mi się tylko podoba bez żadnych ograniczeń?? Pod warunkiem że ją zarejestruję oczywiście.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
apache i ip
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-08-14, 07:24:12 »
1. Adres publiczny to nie to samo co stałe IP. To są dwie niezależne sprawy. W NEO masz adres publiczny zmienny, w TP DSL publiczny stały, dużo małych sieci osiedlowych to prywatny stały.
2. Co rozumiesz przez "mój DNS"? Masz swoją domene stojącą na zewnętrznym serwerze DNS (np Home czy cóś), czy własny serwer DNS?
3. "serwer www w celu nauki na własnym komputerze" - czy ma być widoczny z zewnątrz, czy tylko w twojej sieci domowej, bo niejasne...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Krzysiek1990

  • Gość
apache i ip
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-08-14, 11:53:01 »
To może od początku.
Chciałbym postawić serwer www na moim komputerze w taki sposób aby był widziany w sieci globalnej.
Cytat: pkraszewski
1. Adres publiczny to nie to samo co stałe IP. To są dwie niezależne sprawy. W NEO masz adres publiczny zmienny, w TP DSL publiczny stały, dużo małych sieci osiedlowych to prywatny stały.
skąd w takim razie bierze się adres publiczny??
W google nie mogę znaleźć dobrego artykułu poza konfiguracją apache, NAT itp.

marcinz

  • Gość
apache i ip
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-08-14, 12:50:15 »
No to mamy już konkretnie. W tym momencie musisz się dowiedzieć u swojego dostawcy czy przyznaje adresy IP publiczne i czy może pod twój komputer przyznać takowy. Następnie jeżeli chodzi o domene to jak masz to musisz ją przekierować na IP przyznane przez dostawcę.

ZipoKing

  • Gość
apache i ip
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-08-14, 23:02:22 »
Cytat: marcinz
No to mamy już konkretnie. W tym momencie musisz się dowiedzieć u swojego dostawcy czy przyznaje adresy IP publiczne i czy może pod twój komputer przyznać takowy. Następnie jeżeli chodzi o domene to jak masz to musisz ją przekierować na IP przyznane przez dostawcę.
Mam dokładnie takie samo zdanie jak kolega :)
Korzystając ze swoich megamocy admina :-P widzę, że korzystasz z usług znanej mi "pewnej sieci tv kablowej" - jeżeli router masz podpięty bezpośrednio pod modem, jedyne co musisz zrobić to na routerze ustawić dla swojego komputera stały IP w sieci lokalnej a następnie przekierować port 80 na ten komputer, i to powinno wystarczyć.
Jeżeli zaś chodzi o adres URI dla tego serwera polecam skorzystać z usług takich serwisów jak dyndns.com, który jak najbardziej nadaje się do tych celów (chociaż z doświadczenia wiem, że twój adres IP zmieni się dopiero jak zmienisz router ew. podłączysz modem od kablówki pod inny komputer/router/... - taki urok korzystania z usług tejże firmy). Ponadto większość "domowych" routerów oferuje usługę automatycznej aktualizacji przypisania adresu IP do danego URI (wystarczy lekko poklikać po opcjach routera, jeżeli taka opcja jest obsługiwana na pewno się znajdzie :)

Krzysiek1990

  • Gość
apache i ip
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-08-15, 13:42:15 »
Cytat: ZipoKing
widzę, że korzystasz z usług znanej mi "pewnej sieci tv kablowej"
Tak:) i jestem zadowolony z uług :)
Cytat: ZipoKing
jeżeli router masz podpięty bezpośrednio pod modem, jedyne co musisz zrobić to na routerze ustawić dla swojego komputera stały IP w sieci lokalnej a następnie przekierować port 80 na ten komputer, i to powinno wystarczyć.
Niestety prubowalem kiedyś zobaczyć te ustawienia i się nimi trochę pobawić. Jednak nie mogę w żaden sposób zalogować się na router z żadnej jednostki stacjonarnej.