Nowe posty

Autor Wątek: CHROOT I PLIKI  (Przeczytany 3776 razy)

eMatys

  • Gość
CHROOT I PLIKI
« dnia: 2005-09-21, 18:00:49 »
Witam Forumowiczów, mam mały problem z siecią domową. Otórz chciałbym stworzyć w domu sieć komputerów wyglądającą następująco: modem adsl (neostrada na USB) w przyszłosci inne łącze, serwer udostępniający internet do firewalla z ruterem sprzętowego który następnie bedzie rutował internet do innych komputerów. Intersuje mnie jakiego linuxa mam zainstalować i gdzie go moge \\"dostac\\" - sciągnąć/kupic. Komputer udostępniający sieć jest dość przestarzały - P2, 48mb RAMu, Cd-rom, 3Gb hdd. Dobrze byłoby gdyby ten linux miał szeroki support techniczny w języku polskim ponieważ wcześniej nie miałem do czynienia z podobnym oprogramowaniem

gregus

  • Gość
CHROOT I PLIKI
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-21, 18:04:59 »
polecam debiana ma chyba najlepsze wsparcie.

Maciek_Rutecki

  • Gość
CHROOT I PLIKI
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-21, 18:09:31 »
2005-09-21 18:00:49 eMatys napisał:

[..]
 > przestarzały - P2, 48mb RAMu, Cd-rom, 3Gb hdd. Dobrze byłoby gdyby ten linux miał szeroki
 > support techniczny w języku polskim ponieważ wcześniej nie miałem do czynienia z podobnym
 > oprogramowaniem

Na taki w sumie kazda dystrybucja, tyle ze uruchomisz ja w trybie tekstowym (po co Xy na serwer). Bardziej zalezy to od Twojej wiedzy na temat Linuksa, wazne zeby byl on aktualny. Ja mam swoje \\"faworyty\\" do takich zastosowan, ale to kwestia przyzwyczajen. Opisy i adresy, skad mozna pobrac masz tutaj:

http://jakilinux.org/

--
Maciek

chmooreck

  • Gość
CHROOT I PLIKI
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-21, 18:25:54 »

Zbooj

  • Gość
CHROOT I PLIKI
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-09-21, 21:46:51 »
2005-09-21 18:25:54 chmooreck napisał:

> freesco
 >
 > http://www.freesco.pl/html/

Freesco jest stare jak swiat. To archaiczna i nie rozwijana dystrybucja. Najlepsza do tego konkretnego zastosowania jest dystrybucja zwana NND (kontynuacja Freesco)
Łatwa instalacja i konfiguracja sieci. HTB i inne cuda bajecznie proste.

Choć ja i tak wole Debiana :]

PZDR

Debian Users Gang

eMatys

  • Gość
CHROOT I PLIKI
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-09-21, 23:22:15 »
2005-09-21 18:25:54 chmooreck napisał:

> freesco
 >
 > http://www.freesco.pl/html/

Jako pierwszą dystrybucje jaką polecił mi kolega (podobno znający się na rzeczy) do takich zastosowań to właśnie freesco, ale niestety nie posiadam (w całej sieci) stacji dyskietek :) zresztą kto ich w tych czasach używa. Dziękuje za pomoc mam nadzieje ze wreszcie coś znajde... Moja wiedza na temat linuxów jest delikatnie mówiąc zerowa... ale zawsze musi być ten pierwszy raz :)

amdfanatyk

  • Gość
CHROOT I PLIKI
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-09-21, 23:40:07 »
trustix?

llol

  • Gość
CHROOT I PLIKI
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-09-21, 17:24:33 »
Stworzylem dla swoich uzytkownikow shella z oddzielnym podsystemem. Znajduja sie tam rzecz jasna wszystkie potrzebne katalogi itp. Jednak jesli user loguje sie do systemu (w reczywistosci jest to: /chroot/home/user), to podczas logowania nie jest wyswietlany motd (znajdujacy sie w /chroot/etc/motd [nadmieniam, ze srodowisko jest zamkniete, wiec dla usera jest to: /etc/motd]). Uzytkownik otrzymuje komunikat powitalny z pierwotnego srodowiska. W jaki sposob to zmienic?

xis

  • Gość
CHROOT I PLIKI
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-09-21, 17:44:15 »
Nie używam motd, ale podejrzewam, że plik czytany jest przed przed wystartowaniem shella (tak wynika z Twojej wypowiedzi). Może dopisz do /chroot/etc/profile (ogólnego pliku czytanego przy starcie np. basha) na samym dole linijkę

cat /etc/motd

(Tu chyba możesz już używać ścieżek 'wewnętrznych' chrootowanego środowiska).
Powinno zadziałać, ale gwarancji nie dam :)