Nowe posty

Autor Wątek: dołączenie bibliteki  (Przeczytany 2694 razy)

bloody82

  • Gość
dołączenie bibliteki
« dnia: 2009-08-11, 00:29:53 »
witam.
zainstalowałem sobie pewien pakiet oprogramowania:

:~ ./configure
:~ make
:~ make install

i po sprawie. zainstalowało się.
muszę dopisać dodatkowy moduł do tego pakietu (plik cpp). rownorzedny z kilkoma istniejącymi cpp (co mi ułatwiło zadanie bo ogolny szablon np. pobranie ze strumienia, podanie na wyjscie do strumienia) sobie skopiowałem, bo na takim samym obiekcie musze działać. Narazie działam na nadpisanym pliku o tej samej nazwie i po zapisaniu zmian, wklepuje ponownie 'make install' i przekompilowywuje sie z tymi zmianami co tam "napsułem" tak to nazwijmy i faktycznie działa w oparciu o zmienione źrodło cpp.

Chce na tym etapie skonsolidować pewną bibliotekę z tym pakietem. Ta biblioteka to tez podobny moloch, i tez ma podobne pliki w katalogu głównym (np. configure, makefile.in) i tez mozna ją zainstalować porpzez ./configure -> make - > make install w system niezależnie. Ale to mi nic nie dało. Nie mam pojęcia co dalej zrobić. Wiem tylko, że muszę wpisać w moj plik zrodlowy - #include "biblioteka.h", ale to wie każdy:)
Ale co mam zrobić aby pakiet zlinkował tę biblitoekę podczas własnej kompilacji? Przypominam, że ja sam też nie kompiluje go bezpośrednio z komendy, tylko dzieje się to gdzies w potwornych magicznych plikach shellscriptowych...)

dla przypomnienia: instalacja biblioteki w systemie przez (jej własny) 'make install' oraz oczywisćie dopisanie #include w pliku cpp pakietu, w ktorym chce pisać, nic nie dało. nazwy jej funckji są nadal "undefinied". trzeba to jakos inaczej ze sobą skonsolidowac ale nie mam pojecia jak. nie wiem tez jakie powinny byc wzajemne lokalizcje tych dwóch modułów (pakiet i dołaczana biblioteka). moze jakas konkretna zeby pobierał nagłówek, a moze nie? jak to sie w kompilowaniu takim z konsoli przez 'make install' rozwiązuje? co mam zrobic aby poprostu instalacja pakietu "widziała" funckje mojej bibliotekik po przekompilowaniu źródeł pakietu ktore uzywają jej funkcji?

Offline

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 111
    • Zobacz profil
dołączenie bibliteki
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-08-25, 22:55:18 »
Do końca nie potrafię zrozumieć sensu twojej wypowiedzi. Jeżeli szukana przez Ciebie biblioteka jest w tym samym katalogu, co kompilowany program, to zwyczajnie doklejasz jej nazwę na końcu każdego wiersza gcc.
Jeżeli nie, to wstawiasz -lNazwaBiblioteki na końcu każdego wiersza cpp.
Pliki h nie są biblioteką - to są nagłówki, zawierające pomoc dla leksera/programisty. Jeżeli się uprzeć, to nie są one Ci potrzebne do kompilacji.