Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Pomocy! użytkuje mandrive , jak tu coś zainstalować:/  (Przeczytany 9494 razy)

  • Gość
Witam!
Użytkuje linuxa mandrive, i trafia mnie bo nie wiem jak tu cokolwiek zainstalować... ściągam plik na dysk i jest i co dalej?! Z tego co piszą ludzie na forum nic nie rozumiem.... jakby ktoś po chińsku mówił.
I jak tu się instaluje sterowniki? nie mogę zmienić rozdzielczości a pozbyć się linuxa też nie umiem przy włożeniu płyty ukazuje się blue screen....
PROSZE POMÓŻCIE :((

Bees

  • Gość
Pomocy! użytkuje mandrive , jak tu coś zainstalować:/
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-08-09, 13:58:28 »
Linux to przede wszystkim samodzielność....

Poszukaj haseł urpmi , dodawanie repozytoriów , poszukaj w menu centrum sterowania ; instalacja programów lub coś w ten deseń. W pierwszej kolejności szukaj tam, nie ściągaj raczej programów z internetu bo instalacja z kompilacją to nie dla Ciebie (na razie) :) jeśli już to programy z rozszerzeniem .rpm



Jeśli masz na myśli sterowniki do grafiki to nie znajdziesz ich na płytach ze sterownikami dla Windows.

Albo krótka diagnoza: Linux nie jest dla Ciebie! (chiński)

rysiekmus

  • Gość
Pomocy! użytkuje mandrive , jak tu coś zainstalować:/
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-08-09, 14:29:11 »
No niestety. Linux wymaga odrobinę cierpliwości i potrzeba czasu na to, żeby się obeznać z systemem. Dawno temu używałem Mandrivy i pakiety instaluje się dość łatwo, ale trzeba najpierw zaktualizować bazę RPM-ów, są to tego instrukcje i linki. Wtedy w Mandrivie powinno się bez problemów znaleźć odpowiednie pakiety RPM do instalacji.

Ogólnie też przeżywałem początkowe męki, i to niezależnie, jaki Linux. Wiadomo, im więcej potu w ćwiczeniach... To ci się w końcu opłaci i po pewnym czasie wszytko będzie proste. Nie należy się szybko zniechęcać. Ja sobie nie wyobrażam życia bez Linuxa.  

Ja dawno temo porzuciłem Mandrivę na rzecz Sabayon, więc nie podam dokładnie teraz gdzie się jakieś linki.
Ogólne jest parę instrukcji to i ówdzie:
http://www.mandrivalinux.eu/showthread.php?t=12479

Pozdrawiam,
Rysiek

flak

  • Gość
Pomocy! użytkuje mandrive , jak tu coś zainstalować:/
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-08-09, 14:33:04 »
Cytat: groochola
Witam!
Użytkuje linuxa mandrive, i trafia mnie bo nie wiem jak tu cokolwiek zainstalować... ściągam plik na dysk i jest i co dalej?! Z tego co piszą ludzie na forum nic nie rozumiem.... jakby ktoś po chińsku mówił.
I jak tu się instaluje sterowniki? nie mogę zmienić rozdzielczości a pozbyć się linuxa też nie umiem przy włożeniu płyty ukazuje się blue screen....
PROSZE POMÓŻCIE :((
1. Oprogramowanie w Linuksie instaluje się przez manager pakietów a nie ręcznie jak w Windows
Poszukaj managera pakietów w menu kickera (tym przycisku "K" w dolnym lewym rogu, zakładam że używasz KDE).

2. Sterowniki w Linuksie z zasady nie instaluje się. Są one dostarczone razem z jadrem systemowym chyba że firma stworzyła sterownik do Linuksa  na licencji niestandardowej która prawnie zabrania automatycznego przechowywania go w dystrybucji. Napisz lepiej o jakie urządzenie ci chodzi

3. Zmiana rozdzielczości? Jejku poszukaj w menu kickera zakładki z ustawieniami itp. Może w Ustawienia Systemu czy KDE Ustawienia Systemu, nie pamiętam jak to się nazywało (dystrybucje mogą się od siebie różnić)  

P.S. W Mandrive masz ichniejszy kombajn kilku konfiguratorów między innymi Mandrake Control Center, Draconfig (czy jakoś tak niech użytkownik Mandrivy się wypowie) i tam można szukać dodatkowych narzędzi instalacyjno konfiguracyjnych.

flak

  • Gość
Pomocy! użytkuje mandrive , jak tu coś zainstalować:/
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-08-09, 14:37:39 »
Cytat: rysiekmus
No niestety. Linux wymaga odrobinę cierpliwości i potrzeba czasu na to, żeby się obeznać z systemem. Dawno temu używałem Mandrivy i pakiety instaluje się dość łatwo, ale trzeba najpierw zaktualizować bazę RPM-ów, są to tego instrukcje i linki. Wtedy w Mandrivie powinno się bez problemów znaleźć odpowiednie pakiety RPM do instalacji.

Ja dawno temo porzuciłem Mandrivę na rzecz Sabayon, więc nie podam dokładnie teraz gdzie się jakieś linki.
Ogólne jest parę instrukcji to i ówdzie:
http://www.mandrivalinux.eu/showthread.php?t=12479

Pozdrawiam,
Rysiek
Obawiam się ze problem Groochola nie polega na tym że nie wie jak zaktualizować bazy pakietów w managerze pakietów tylko _co_ to jest manager pakietów i najważniejsze gdzie w menu go znaleźć. :(

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Pomocy! użytkuje mandrive , jak tu coś zainstalować:/
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-08-09, 18:23:36 »
Cytat: groochola
Witam!
Użytkuje linuxa mandrive, i trafia mnie bo nie wiem jak tu cokolwiek zainstalować... ściągam plik na dysk i jest i co dalej?!
Jaki to jest plik? Exe? To zapomnij, że w Linuksie zainstalujesz jakiekolwiek program dla Windowsa, szukaj odpowiedników, które niekiedy bywają lepsze.

Cytuj
Z tego co piszą ludzie na forum nic nie rozumiem.... jakby ktoś po chińsku mówił.
Tego języka będziesz się musiał nauczyć, nie chodzi mi o chiński ale o żargon środowiska IT, że tak to nazwę :) Posiedzisz w tym trochę, jeśli wytrzymasz to będziesz później w tym oblatany.

Cytuj
I jak tu się instaluje sterowniki?
Szybko. Jakbyś podał coś na temat swojego sprzętu i karty graficznej to byłoby jeszcze szybciej a tak to Ci powiem tyle, że w przypadku sterowników zamkniętych, szukaj ich na stronie producenta i tam będziesz miał również instrukcję instalacji.

Cytuj
nie mogę zmienić rozdzielczości a pozbyć się linuxa też nie umiem przy włożeniu płyty ukazuje się blue screen....
A potrafisz coś więcej poza formatowaniem systemu Windows przy pierwszej lepszej awarii? Poza tym twoje problemy z WIndowsem i jego BSODy nas nie interesują, problemy z Windowsem załatwiaj na forum dla WIndows.

Linux wymaga przede wszystkim czytania i to czytania ze zrozumieniem, umiejętność wyszukiwania informacji, bo na necie jest masa poradników , instrukcji itp. Gdybyś dobrze poszukał to byś nawet na portalu linux.pl a dokładniej niewbie.linux,pl znalazł jak się instaluje oprogramowanie w Mandrivie, co to urpmi itp. Na twoje nieszczęście nie będę tak dobry i nie podam linku, sam go znajdź i jeśli chcesz używać Linuksa zaczynaj uczyć się szukania informacji albo wracaj na WIndowsa i formatuj go co 3 miesiące, bo to pewnie Ci najlepiej wychodzi :)

Linux to również zmiana przyzwyczajeń i myślenia. I zapamiętaj jedno - Linux to nie darmowy Windows oraz Linux jest dla wszystkich, ale nie wszyscy są dla Linuksa.

Powodzenia!

Pozdrawiam!

  • Gość
Pomocy! użytkuje mandrive , jak tu coś zainstalować:/
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-08-13, 12:45:09 »
Dzięki za wyczerpujące podpowiedzi i pomoc :)

Macie racje ten system jest dla mnie....
Chciałam dobrze ;) ale poprosiłam o pomoc kogoś kto potrafi zainstalować windowsa.
Dzięki wielkie jeszcze raz!!!

Pozdrawiam

kamzor

  • Gość
Pomocy! użytkuje mandrive , jak tu coś zainstalować:/
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-08-13, 13:29:32 »
Oprogramowanie to abstrakcja którą trzeba nauczyć się używać. System operacyjny to nie gra, kup książkę, spędź z nią miesiąc i będziesz ekspertem.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Pomocy! użytkuje mandrive , jak tu coś zainstalować:/
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-10-07, 14:32:34 »
Podziwiam wszystkich odpowiadających za cierpliwość - ja bym nie dał rady.
Pozdrawiam
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version