Nowe posty

Autor Wątek: Dwa publiczne serwery usług w jednym LAN - opłacalne?  (Przeczytany 3717 razy)

arkadiossi

  • Gość
Witam wszystkich!

Przychodzę z tutaj z zagadnieniem, które chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu. Interesuje mnie uruchomienie serwera usług (m.in.: www, ssh, ftp) dla nie wielkiej grupy userów. W moich realiach wygląda to tak, że mam dostęp do nie najgorszego łącza, lecz z tylko jednym IP zewnętrznym i co więcej na tym łączu jest już tego rodzaju serwer - z przekierowanymi portami (np 80,20,21) i podpiętą domeną. I tutaj moje pytanie: czy jest sens stawiania w tym samym LANie drugiego serwerka? Chciałbym dodać, że zależało by mi również ma portach i podpięciem domeny, czy jest możliwość sensownego zrobienia takiej mini infrastruktury?
Z góry wielkie dzięki za wszelkie odpowiedzi i porady na ten temat.

Pozdrawiam,
Arkadiossi

marcinz

  • Gość
Dwa publiczne serwery usług w jednym LAN - opłacalne?
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-08-01, 06:41:50 »
Witaj.
Jeżeli masz zewnętrzne IP, to czy komputer pod którym jest serwer dla twojej małej lokalnej sieci jest widoczny z zewnątrz, np. można połączyć się z nim poprzez ssh, Jeżeli tak to teraz musiał byś się dowiedzieć u swojego dostawcy czy może on użyczyć serwerów DNS swoich do utrzymywania domeny i nadanie do konkretnego IP (stałego najlepiej) wraz ustawieniem revDNS. A co do tego, że istnieje już takowe dowiedz się o koszty za użytkowanie na tamtym serwerze tych usług. Potem przemysl to i zdecyduj.

arkadiossi

  • Gość
Dwa publiczne serwery usług w jednym LAN - opłacalne?
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-08-01, 08:04:26 »
Cytat: marcinz
Witaj.
Jeżeli masz zewnętrzne IP, to czy komputer pod którym jest serwer dla twojej małej lokalnej sieci jest widoczny z zewnątrz, np. można połączyć się z nim poprzez ssh,
Tak, jest widoczny z zewnątrz.

Cytat: marcinz
Jeżeli tak to teraz musiał byś się dowiedzieć u swojego dostawcy czy może on użyczyć serwerów DNS swoich do utrzymywania domeny i nadanie do konkretnego IP (stałego najlepiej) wraz ustawieniem revDNS.
Problemem nie są przecież DNSy, ponieważ jak nie usługodawca, to sam sobie załatwię serwer DNS. Łącze jest z Chello/UPC w opcji, w której mam do dyspozycji tylko jeden adres zewnętrzny (wprawdzie zmienny, lecz zmienia się stosunkowo rzadko).

Cytat: marcinz
A co do tego, że istnieje już takowe dowiedz się o koszty za użytkowanie na tamtym serwerze tych usług. Potem przemysl to i zdecyduj.
Nie wiem czy kolega źle zrozumiał, ale nie interesuje mnie użytkowanie usług na istniejącym już serwerze. Tematem tego posta jest sensowne rozwiązanie sytuacji, w której pod jednym zewnętrznym adresie IP mają być dostępne dwa serwery - głównie zależy mi tu na hostowaniu własnej strony (wraz z podpięciem domeny) i właśnie nie wiem jak to rozwiązać, aby nasze domeny wskazywały na odpowiednie komputery w sieci lokalnej. Zdaję sobie sprawę, że używając np SSH czy FTP będę musiał na routerze sforwardować sobie inne porty na mój lokalny IP (ponieważ router już forwarduje te porty dla istniejącego serwera), choć chciałbym tak jak kolega posiadający już serwer, móc korzystać z tych samych portów.
Mimo wszystko proszę o rady, czy warto stawiać serwer w takim LAN i czy jest sposób na rozgraniczenie połączeń do niego i do mnie?

Arkadiossi

darko

  • Gość
Dwa publiczne serwery usług w jednym LAN - opłacalne?
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-08-01, 14:03:17 »
Możesz stawiać tyle serwerów ile chcesz. To tylko kwestia konfiguracji twojego routera (przekierowywanie portów, wirtualne serwery) i DNS'a (konfiguracja domeny). Jedyne ograniczenie to możliwości "wydajnościowe" twojego łącza internetowego.

arkadiossi

  • Gość
Dwa publiczne serwery usług w jednym LAN - opłacalne?
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-08-01, 17:13:43 »
Cytat: darko
Możesz stawiać tyle serwerów ile chcesz. To tylko kwestia konfiguracji twojego routera (przekierowywanie portów, wirtualne serwery) i DNS'a (konfiguracja domeny). Jedyne ograniczenie to możliwości "wydajnościowe" twojego łącza internetowego.
Rozumiem. Jeśli chodzi o ograniczenia łącza, to nie sądzę aby była to sprawa priorytetowa. To ma być raczej taki homepage, udostępnianie skryptów, kodów źródłowych. Lecz mimo wszystko nie rozumiem, jak sobie mam poradzić z sytuacją, w której i z istniejącym, i z moim serwerem będzie się chciał ktoś połączyć na www (port 80). Inaczej, w jaki sposób z nagłówka HTTP router ma wyczaić z którym serwerem się chce klient połączyć. Może wszystko przekierowywać na jeden serwer, a następnie (w jakiś sposób) już lokalnie połączyć się z moim.

Jakieś uwagi, rady? :)

darko

  • Gość
Dwa publiczne serwery usług w jednym LAN - opłacalne?
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-08-07, 23:38:28 »
Nie wiem czy dalej dobrze rozumiem o co ci chodzi, ale poczytaj np. o tym.

arkadiossi

  • Gość
Dwa publiczne serwery usług w jednym LAN - opłacalne?
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-08-17, 13:21:09 »
Cytat: darko
(...) poczytaj np. o tym.
Przeglądnąłem stronę. Myślę, że na bazie tego można to rozwiązać, czyli tak jak podejrzewałem, HTTPa można podpiąć w sposób następujący: porty są przekierowane na istniejący serwer kolegi, a te z mojego vhosta są routowane dalej - do mojego serwera. Pozostaje jedynie kwestia innych usług (działających na innych portach). Łatwiej będzie zmienić domyślne porty usług tj. SSH, FTP etc. na inne(wysokie) i przekierować na routerze na siebie, a HTTPa mimo wszystko wyłącznie do kolegi serwera - tam podpiąć domenę i przekierować na Apacha mojego.

Jak się okazało, straciłem póki co mieszkanie, więc serwer będę stawiał w innym miejscu, więc może tego problemu nie będzie.
Niemniej dziękuję wszystkim za udzielanie się w sprawie. Jeżeli ktoś jednak by tworzył chociażby amatorsko taką pseudo-infrastrukturę, to proszę się podzielić doświadczeniem i stuprocentowym sposobem rozwiązania problemu - może się komuś przydać :)

Pozdrawiam ;]
Arkadiossi