Nowe posty

Autor Wątek: grub i instalacja windows xp  (Przeczytany 4580 razy)

deathclaw1

  • Gość
grub i instalacja windows xp
« dnia: 2009-07-14, 18:05:23 »
Witam,

Mam problem, na którego nie znalazłem nigdzie odpowiedzi w sieci. Kupiłem ostatnio nowego laptopa z linuxem. Jako, że laptop jest dla siostry muszę przeinstalować linuxa na windowsa xp. Przeglądając różne fora znalazłem info, że najlepiej skorzystać najpierw z programu Cichy BootDisk, usunąć wszystkie partycje a nastepnie zainstalować windowsa. Tak więc zacząłem robić i wszystko wydawało się OK. Po włożeniu płytki windowsa rozpoczęło się typowo, czyli wgrywanie jakiś podstawowych konfiguracji, a skończyło się na... niebieskim tle z błędem. Jeżeli nie mam włożonej płytki windowsa to uruchamia mi się konsola z zachętą
 grub >

Nie mam zielonego pojęcia co powinienem zrobić. Uprzedzam, że czytałem info o jakimś mbr i funkcji fixmbr, ale ona jest dostępna dopiero, gdy mam możliwość wejścia do konsoli odzyskiwania poprzez wciśnięcie klawisza R. Mój instalator nie dochodzi do tego momentu. Kończy się na błędzie na niebieskim tle.

Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co dalej
Pozdrawiam

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
grub i instalacja windows xp
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-07-14, 21:37:24 »
1. Bardzo słabo szukałeś, bo to standardowy problem (XP+nowy laptop).
2. Abstrahując od tego, że to forum o Linuksie - oczywiście informację o modelu laptopa i treść błedu na niebieskim tle uważasz za bezużyteczną dla nas i w ogóle po co sobie faceci z Microsoftu tym głowę zawracali?
3. Najprawdopodobniej (jeżeli to nowy laptop) ma dysk twardy na SATA i w związku z tym jest niekoszerny dla XP. A o tym, jak zmusić XP do współpracy z SATA doczytaj na forach zajmujących się tymże systemem.
4. Jak już przygotujesz odpowiednio spreparowaną instalkę XP / dyskietkę ze sterownikami to na ekranie z pytaniem, gdzie zainstalować XP kasujesz pierw wszystkie mu nieznane partycje (de facto znaczy WSZYSTKIE partycje) i dalej jedziesz według podręcznika. XP sam po cichu zadba o skuteczną likwidację GRUB-a (tudzież jakiegokolwiek innego bootmanagera), co z drugiej strony do szewskiej pasji od lat doprowadza wszystkich użytkowników Linuksa czy jakiegokolwiek INNEGO niż Windows systemu operacyjnego.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

deathclaw1

  • Gość
grub i instalacja windows xp
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-07-15, 12:58:18 »
Witam,

problem oczywiście jak się okazało leżał w innej przestrzeni nie mającej nic wspólnego z linuxem. Okazało się, że należy zmienić w BIOSie ustawienie SATA z AHCI na IDE, bo AHCI nie obsługuje XP, nawet po pobraniu najnowszych sterowników dla chipsetu płyty głównej.
Mimo to dzięki za pomoc
Pozdrawiam

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
grub i instalacja windows xp
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-07-15, 14:52:44 »
Czyli jakby nie patrzeć mój punkt 3 :) Proszę uprzejmie.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

michnik

  • Gość
grub i instalacja windows xp
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-08-02, 23:16:09 »
Zgadzam się to standardowy problem z instalacją XP i co bardziej zabawne to to ,ze na 90% laptopów widnieje naklejka odnośnie tego jak super współpracuje WIZDOZA z tym laptopem :) kiedy jednak przychodzi do instalacji systemu okazuje się ,że windows nie jest w stanie zainstalować sterowników kontrolerów dyskowych a co za tym idzie wstać o własnych siłach .. co z powodzeniem robi linux :)

Jakiś czas temu kupowałem kilka serwerów IBM do firmy ... ,zeby podniesc WINDOWS`a trzeba bylo korzystać z dysków linuxowych by szlachetna WINZGROZA potrafiła się zainstalować.

ehh ... bez LINUXów ani rusz :)

matulik

  • Gość
grub i instalacja windows xp
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-08-03, 11:41:47 »
Tak przy okazji to następnym razem czytaj komunikaty i błędy wyświetlone przez instalator, bo tam czasami dokładnie pisze oco chodzi i pierwszy wynik w google tego problemu już rozwiązuje go ;- ]