Nowe posty

Autor Wątek: Optimus Optibook MMC2000 [ok], wifi [?]  (Przeczytany 3791 razy)

wietrzny

  • Gość
Optimus Optibook MMC2000 [ok], wifi [?]
« dnia: 2009-07-06, 02:53:01 »
Mały laptop Optimusa ... bliźniaczo podobny do zestawów "zrób sobie laptopa"

Procesor Intel Celeron M (2.00 GHz),

Grafika zintegrowana Intel (Mobile 945GM/GMS, 943/940 GML) - nie sprawia problemów, aczkolwiek jest dość słaba.

Audio: Intel - może sprawiać niewielkie problemy - tu trzeba troszku poeksperymentować z wersją ALSY (starsze nie obsługują mikrofonu), w ostateczności wystarczy pobrać najnowszą ALSE ze źródeł.

Wifi - nie testowałem - prawdopodobnie działa.

Laptopik o wymiarach i masie 200 stronnicowej kserówki A4 oryginalnie przychodzi z systemem Windows XP - Media Center.

Podmiana systemu na Debian Etch powoduje znaczacą poprawę wydajności, niemniej nie należy spodziewać się cudów po zelektryfikowanym notatniku. Beryl, Compiz i zaawansowane efekty graficzne spowodują zawieszenie systemu. Z klawiszy sprzetowych działa jedynie regulacja jasności ekranu.
Ze względu na małą moc / grafikę odradzam duże środowiska graficzne typu KDE / GNOME, świetny do pracy pod ICEwm, E17, Fluxboxem.

Nie cała funkcjonalność acpi jest dostępna - tu trzeba eksperymentować z właściwym numerem kernela powyżej 2.6.26... (dobrze sprawuje się 2.6.26-2)i odradzam stanowczo grzebanie w zaawansowanych funkcjach biosu - nie uzyska się łatwo hibernacji, a dokładniej nie obudzimy zahibernowanego pingwina.

Problemy w użytkowaniu nie wynikają z zainstalowania GNU/Linuksa
główna niedogodność to karygodnie niska jakość nagrywarki DVD do tego jest ona umieszczona po lewej stronie (3 porty usb, port rj45, czytnik kart po prawej)
kolejna to wiecznie hałasujący wentylator - bardziej kwestia wydajności i brzęczenia niż systemu operacyjnego.

Sprzęt generalnie radzi sobie z GNU/Linuxem (piszę głównie z perspektywy Debiana i Knoppixa. Ubuntu okazało się nieco zbyt zasobożerne, FC trzeba było znacząco odchudzić) jako przenośny edytor, kompilator, przeglądarka, odtwarzacz. W porównaniach lepiej radzi sobie z Linuksem niż z Windowsem. Trzeba jednak pamiętać, że to tani sprzęcik o niewielkich możliwościach oraz kiepskiej jakości części.

W zamian za to otrzymujemy bardzo mały laptop nadający się do pracy w czytelniach, (bateria w zależności od obciążenia wytrzymuje nawet powyżej 3.5 godziny) klawiatura ma nietypowe proporcje klawiszy, które z czasem okazują się wygodniejsze przy długotrwałym pisaniu a całość mieści się do niewielkiej torby.
Zaawansowany użytkownik może wycisnąć z OptiBooka nieco więcej ale jest to związane z koniecznością bardzo starannej i przemyślanej konfiguracji systemu.

Zdecydowanie odradzam sprzęt graczom i użytkownikom rozbudowanych dystrybucji typu Ubuntu, bedzie za to poręcznym narzędziem użytkowników mniej zasobożernych dystrybucji.