Nowe posty

Autor Wątek: uruchomienie procesu ssh/shell przez www  (Przeczytany 3426 razy)

pery5

  • Gość
uruchomienie procesu ssh/shell przez www
« dnia: 2009-07-03, 11:36:39 »
Witam. Od pewnego czasu mam serwer dedykowany na Debianie5 chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakiś skrypt lub możliwość uruchomienia procesu shell przez www. Chodzi mi dokładnie o przycisk na stronie, który by mi odpalał dany proces na serwerze.

arctgx

  • Gość
uruchomienie procesu ssh/shell przez www
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-07-03, 11:58:44 »
Ostatnio forum przeżywa zalew postów, których autorzy sugerują, że nie sięgnęli po wyszukiwarkę. Również Tobie polecam zapoznać się z RTFM.

Czy szukałeś choćby przez klucz php ssh connection? Zerknij choćby na to: http://kevin.vanzonneveld.net/techblog/article/make_ssh_connections_with_php/ Pierwszy wynik trafił nawet w Debiana. Nie bawiłem się tym nigdy, ale podejrzewam że jest to w sam raz dla Ciebie na początek.

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
uruchomienie procesu ssh/shell przez www
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-07-03, 12:03:18 »
Możesz napisać prosty skrypt php wykonujący zadane polecenie.
< ?php
  system( "POLECENIE" );
?>
Oczywiście php musi być skonfigurowane tak, aby pozwalało wykonywać polecenia, a user z którym chodzi musi mieć prawo je wykonać.
No i musisz dodać sobie jakiś prosty formularz z przyciskiem (i najlepiej hasłem, chyba że chcesz, żeby każdy po kliknięciu mógł wykonać polecenie).

I gdybyś sklejał stringa komendy z przesyłanych w formularzu danych, to dwa razy sprawdzaj składnię i możliwości code injection.

/
Do administratorów: w poście nie da się wstawić otwierających tagów - wszystko co zaczyna się od < i nie ma dalej spacji jest usuwane :/
/

pery5

  • Gość
uruchomienie procesu ssh/shell przez www
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-07-03, 12:43:00 »
bardzo was przepraszam jezeli zaspamowalem forum ale nie wiedziałem co wpisac w google aby uzyskac rozwiazanie szukałem pod hasłem "ssh przez www'' i nic nie znalazłem tylko skrypt konsoli. Pede wdzieczny jezeli ktos objasnie mi dokładniej od czego mam zaczac aby to prawiddłowo skonfigurowac. Pozdrawiam

arctgx

  • Gość
uruchomienie procesu ssh/shell przez www
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-07-03, 13:24:30 »
Czasem dzięki prostemu szukaniu znajdziesz podpowiedź na długo, nim ktoś zdąży Ci pomóc. Chodzi bardziej o samego Ciebie.

Swoją drogą, niepotrzebnie skomplikowany przykład dałem - do wykonania poleceń na maszynie, na której działa serwer www,  system() zdaje się być najprostszym rozwiązaniem, tamto dotyczyło wykonywania poleceń na dowolnej maszynie z serwerem SSH. Dzięki zatem, @ultr, za trzeźwą poprawkę - w mojej wersji @pery5 nawiązywałby połączenie maszyny z samą sobą ;)

Chyba nie zaszkodzi jak na początek wskażę miejsce, od którego warto zaczynać korzystanie z funkcji PHP: http://www.php.net/manual/en/function.system.php

pery5

  • Gość
uruchomienie procesu ssh/shell przez www
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-07-03, 16:30:27 »
jest gdzies jakis poradnik jak to wykonac abym nic nie popsuł, bo nie moge sobie pozwolic na reinstal

arctgx

  • Gość
uruchomienie procesu ssh/shell przez www
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-07-04, 02:28:36 »
Gdybym zechciał więcej szukać dla Ciebie (niezależnie od stopnia znajomości tematu), zrobiłbym to tu. Proszę nie przysyłać mi prywatnych korespondencji o tej samej roli co forum - to tylko zniechęca. Swoją drogą, nie zajrzałeś chyba nadal do RTFM.

Bez psucia nie nauczysz się raczej zbyt wiele ;) Poeksperymentuj na odpalonej u siebie dystrybucji Linuksa (zainstalowanej lub live).

http://pl.wikibooks.org/wiki/PHP - jeszcze tu zerknij.