Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linuks, programowanie  (Przeczytany 3763 razy)

stugal

  • Gość
Jaki linuks, programowanie
« dnia: 2009-07-02, 16:10:25 »
Witam, chcialbym sie zajac tworzeniem stron oraz programowanie, mam jako taka wiedze na ten temat w srodowisku windowsowskim, natomiast chcialbym sie dowiedziec czy linux jest dobry do tworzenia komercyjnych stron www oraz programow, tzn chodzi mi o to czy znajde tam darmowe narzedzia do tworzenia wyzej wymienionych rzeczy, jesli tak to jakiego linuxa powinienem zainstalowac ?


pozdrawiam

ZipoKing

  • Gość
Jaki linuks, programowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-07-02, 17:17:15 »
Jeżeli chodzi o kwestie programowania aplikacji desktopowych/webowych to moim zdaniem (a robię w tym fachu już ładne parę lat ;)) wybór dystrybucji nie ma jakiegoś większego znaczenia - możesz użyć zarówno Ubuntu jak i Slackware'a (zależy tylko czy jak bardzo przy okazji chcesz się zapoznać z Linuksem od strony administratora/programisty).
Jeżeli chodzi zaś o oprogramowanie to w zależności od tego jakiego języka będziesz używał możesz wybrać między:
- NetBeans (osobiście używam do PHP/C++/Java, w wersji 6.7 wprowadzono natywne wsparcie dla Kenai -> www.kenai.com)
- Eclipse
- QtSDK
- KDevelop
- ....
- VIm/Emacs (jak lubisz hardcore ;))

Poza tym bardzo łatwo zainstalujesz repozytorium dla swoich projektów (tutaj też jest wybór: Subversion, Git, Mercurial, ...), serwer WWW (Apache/lighttpd/nginx), FTP (np. ProFTPD), SQL (MySQL/PostgreSQL) - wszystko to znajdziesz w repozytoriach każdej popularniejszej dystrybucji.

stugal

  • Gość
Jaki linuks, programowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-07-02, 18:26:59 »
serdecznie dziekuje, jeszzce jedno pytanie, bo jesli juz pracowac na linuxie to faktycznie chcialbym takze nauczyc sie linuxa od strony administracyjnej, aczkolwiek jestem calkowicie poczatkujacy takze mzoe na poczatek lepiej wziasc ubuntu zwazajac na ten fakt ? czy administracja to nie cos tak drudnego by z tego powodu brac ubuntu ?

ZipoKing

  • Gość
Jaki linuks, programowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-07-02, 21:45:19 »
Cytat: stugal
serdecznie dziekuje, jeszzce jedno pytanie, bo jesli juz pracowac na linuxie to faktycznie chcialbym takze nauczyc sie linuxa od strony administracyjnej, aczkolwiek jestem calkowicie poczatkujacy takze mzoe na poczatek lepiej wziasc ubuntu zwazajac na ten fakt ? czy administracja to nie cos tak drudnego by z tego powodu brac ubuntu ?
Powiem tak: poświęć dwie partycje: 1 dla Ubuntu (ewentualnie Debiana), drugą dla Slacka - różnicę poczujesz od razu :)