Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Instalacja 32bitowego systemu na 64b kompie.  (Przeczytany 4728 razy)

Mangusta

  • Gość
Instalacja 32bitowego systemu na 64b kompie.
« dnia: 2011-01-20, 18:46:01 »
Witam, mam procesor 64b, mam Debiana 64b ale szczerze powiem że drażni mnie już fakt iż na 32b system można znaleźć co się chce bez problemu a z 64b jest takie sra... się że głowa boli. Nawet głupiego Kadu nie da się w prosty sposób zaktualizować bo wersja 0.6.5.4 jest na 32b a dla 64b są jakieś źródła z którymi, nawet przy czytaniu czegoś co się zwie opisem instalacji (zrozumiałym chyba po studiach informatycznych) nie mam bladego pojęcia co zrobić. W ogóle to jest chore nieco. Abstrachując teraz od Kadu, skoro są paczki z danym rozszerzeniem, które się rozpakowuje danym poleceniem to to powinno zawsze zadziałać a nie że jedne idzie rozpakować a innych nie (pomimo tego samego rozszerzenia i polecenia). Nigdzie, powtarzam nigdzie nie znalazłem dokładnego, precyzyjnego tekstu opisującego aktualizację programu z tzw. źródeł (w przypadku braku normalnej paczki). Krok po kroku, jak dla dziecka. Gdzieś się znajdzie jakie polecenie na początek (też zdarza się że jest kilka opcji dla tego samego typu), potem trzeba ryć w necie pół dnia albo dłużej żeby może gdzieś coś znaleźć z opisem kolejnego kroku. A jak się już znajdzie to wygląda to jak opis informatyka, wręcz kogoś kto by zrobił doktorat z informatyki ;) i tłumaczył po swojemu coś dziecku z podstawówki. Podręcznik niejakiego Kaki z podstawami pochłonąłem i też muszę stwierdzić iż do połowy wszystko ok ale potem chyba już się nie chciało zbytnio pisać. Ściągnąłem sobie z netu i wydrukowałem trzy pozycje dotyczące obsługi Debiana jako że jestem z tych którzy wolą mieć przed nosem papier i z niego wyczytać co zrobić zamiast całe dnie szukać nie wiadomo czego w google w których i tak można znaleźć ale nie musi zadziałać albo można znaleźć i nawet nie pojąć co tam ktoś mądry napisał. Dlatego też pewnie nie ma zbytnio książek w temacie tych systemów gdyż nigdy nie wiadomo co zadziała akurat w danym momencie, w danym systemie, jakie polecenie.
Generalnie zacząłem ten post żeby zapytać czy może nie byłoby warto zainstalować na 64b procku 32b Debiana ? Wydaje mi się iż jest więcej normalnych paczek na ten system niż na 64b. Dlaczego tak jest pojecia nie mam. Ale widzę że 64b jest wyraźnie dyskryminowane w przeciwieństwie do 32b.
Poza tym, naprawdę chylę czoła przed Wami ludzie i podziwiam Was za cierpliwość i umiejętności. Nie wiem skąd się bierze Wasza wiedza aczkolwiek nie chce mi się zbytnio wierzyć żeby ktoś dobrze znający się na Linuxie nauczył się wszystkiego od podstaw z google hehe. W googlach można się doszukać ewentualnie porad kiedy własna wiedza zawodzi bo nauczyć się tego systemu z poszukiwań w necie jest chyba nierealne.
Pozdrawiam i poradźcie czy warto przejść na 32b. Jedno muszę zaznaczyć, póki co jeszcze chcę coś podziałać w Debianie i, pomimo tego że jest to katastrofa w porównaniu z Windowsem, nie spieszy mi się do cudu z Redmond. Tak jak winda odpycha wręcz swoją prostotą tak Linux w jakiś dziwny sposób przyciąga swoim zagmatwaniem i humorami. W każdym razie niech nikt nie powie "wróc do windy" gdyz, póki co, nie planuję.
Przepraszam za przydługie wypociny i pozdrawiam.

chmooreck

  • Gość
Instalacja 32bitowego systemu na 64b kompie.
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-01-20, 20:52:46 »
Jeśli chcesz, żeby ktoś Ci pomógł napisz to w jednym, zwartym zdaniu...

Mangusta

  • Gość
Instalacja 32bitowego systemu na 64b kompie.
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-01-20, 21:19:25 »
Co uważacie o przejściu z 64-ro bitowego Debiana na 32 bitowy podyktowanym, jak uważam większą dostępnością normalnego oprogramowania na wersję 32b podczas gdy na 64b albo czegoś nie ma, albo nie działa bez wyczyniania cudów w konsoli albo, co również wiąże się z byciem magikiem tego okienka, istnieją w postaci źródeł które ruszyć dla kogoś kto nigdy tego nie robił jest czarną magią.

Jedno zdanie ;) Pozdrawiam.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Instalacja 32bitowego systemu na 64b kompie.
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-01-20, 23:27:46 »
U mnie, na suse 64b w lapku kadu 64b chodzi bez zastrzeżeń, nawet specjalny pakiet dla suse miałem...

Jak nie masz deb-a, to go zawze można alien-em rpm-aa przerobić na deb-a

Zanim wrócisz do 32b sprawdź, czy naprawdę tych aplikacji, których używasz nie ma w wersji 64b. Debian przecież słynie z nieogarnionej liczby pakietów :-)
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Instalacja 32bitowego systemu na 64b kompie.
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-01-21, 00:06:41 »
A ja uważam, że możesz spokojnie przejść na 32-bity. Na zwykłym komputerze stosowanie systemu 64-bitowego nie przynosi żadnych większych korzyści.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

zebra

  • Gość
Instalacja 32bitowego systemu na 64b kompie.
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-01-21, 07:12:56 »
Cytat: A.B.
A ja uważam, że możesz spokojnie przejść na 32-bity. Na zwykłym komputerze stosowanie systemu 64-bitowego nie przynosi żadnych większych korzyści.
Zdecydowanie podpisuje sie pod tym zdaniem. Dwa razy próbowałem 64-bit i dałem sobie spokój.
Z drugiej strony troche troche dziwne : procesorów 64-bit pod strzechami przybywa a paczek skompilowanych pod nie brak, a te, które są, chyba czasami zrobione jakby "na odwal".

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Instalacja 32bitowego systemu na 64b kompie.
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-01-21, 09:41:18 »
Dziwna wypowiedź. Mam Debiana lenny 5 64b i aptosida 64b i nie widzę różnicy z oprogramowaniem, czy też jakimikolwiek większymi problemami. Powiem więcej,mam więcej problemów z 32b pclinuxos niż na w/w systemach. Debian jest wersją stabilną i skoro masz paczki kadu czy też inne w repo sprawdzone,ale z niższym numerem to działają bo u mnie działają!!!- nie musisz instalować najnowszych(zainstaluj sobie wtedy aptosida i testuj). Nie po kupowałem procesor 4 rdzeniowy,żeby teraz korzystać z 32b. Jedyny problem to w aptosidzie co jakiś czas po iluś tam aktualizacjach i zmianach kernela muszę przeinstalowywać skype-ale problem z tym programem jest też w wersji 32b. Pozdrwiam

Ksanderon

  • Gość
Instalacja 32bitowego systemu na 64b kompie.
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-01-23, 14:02:59 »
A ja problem postawię w ciut innym świetle. Czy ktoś kiedyś powiedział, że programów kompilowanych dla x86-32 nie można odpalać na x86-64/AMD64? Nie? No to jak ktoś ma problem z zainstalowaniem (nie ważne z jakiego powodu) programu 64 bitowego to zawsze pozostaje mu program na i386/i486/i586/i686/ czy jeszcze inną x86-32.

W praktyce kolejne "i" dają tylko kilka nowych rozkazów, większy rozmiar słowa i takie tam... :) oznacza to w skrócie tyle co "każdy kwadrat jest prostokątem ale nie każdy prostokąt jest kwadratem" czyli na pentium II nie odpalisz sobie programów wykorzystujących EM64T ale na AMD K10 spokojnie odpalisz programy dla i386- po prostu nie wykorzystają one w pełni możliwości procesora.

aha -kompilatory- warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak kompilowanie pod architekturę.

Czemu jest tak mało paczek 64 bit?

1) Jak wspomniałem wcześniej zawsze można używać 32 bitowych a nawet 16 bitowych gdy zajdzie taka potrzeba.
2) Nadal znaczna część sprzętu to komputery 32 bit. To tak jak przejście z i386 na i686- pomimo, że praktycznie nikt normalny dzisiaj nie używa  Procesora Intel i386DX z 16 MHz na pokładzie istnieje wiele systemów które są zrobione na tą platformę ponieważ spadek wydajności na współczesnym sprzęcie jest "nijaki".
3) Możliwości 64bit wykorzystają (sensownie) jedynie specjalistyczne programy operujące na dużych liczbach zmiennoprzecinkowych.
4) Zwiększona przestrzeń adresowa prawie nikomu normalnemu nic nie daje : czy znasz kogoś kto ma w domu 1TiB RAM (maksymalnie można mieć nawet 256TiB) lub uruchamia procesy żrące samodzielnie po 4 Gib ramu?

Abstrahuję tutaj oczywiście od serwerów, centrów obliczeniowych etc. ... ale oni wiedzą co w trawie piszczy i architekturę 64 bit już mieli hmm? ... dawno temu?