Nowe posty

Autor Wątek: [Slax] WiFi - jestem zielony  (Przeczytany 3431 razy)

lood

  • Gość
[Slax] WiFi - jestem zielony
« dnia: 2009-06-19, 12:17:45 »
Postawiłem sobie Slaksa na USB. No wszystko ładnie działa, ale żeby się nauczyć obsługiwać ten system (jak i w ogóle obsługiwać Linuksa) trzeba mieć książki albo dostęp do Internetu. Książek nie mam, dostęp do Internetu mam tyle że nie z poziomu Slaksa bo nie wiem jak go skonfigurować. Pod Windowsem Internet hula bezprzewodowo aż miło (maksymalny zasięg itd. itp.). Robię tak:
1.) iwconfig i faktycznie moja karta do WiFi sieci na miejscu
2.) wklepuję iwlist wlan0 scan no i widzę listę sieci, tak jak pod Windowsem (czyli chyba sterowników żadnych nie trzeba skoro je łapie?). Dostaję dzięki temu info, że ESSID mojej sieci to "Blabla", "encryption key: off" (a z tego co pamietam to ustawione jest pod WEP, więc nie wiem czy jest dobrze).
3.) iwconfig wlan0 essid "Blabla" - nie dostaję żadnej wiadomości zwrotnej (chyba tak ma być, zakładam, że wszystko w porządku)

Neta jak nie było tak nie ma. Czemu? Jak to zrobić? Dzięki za pomoc.

mikodoom

  • Gość
[Slax] WiFi - jestem zielony
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-06-19, 13:28:13 »
Witaj,

Narazie skonfigurowałeś swą kartę do warstwy 2 modelu ISO/OSI - czyli teoretycznie zasocjowałeś go z Twym AP - to OK.

No teraz musisz skofigurować warstwę 3 ISO/OSI - czyli przypisać adres IP :).

Albo w konsoli :

dhclient wlan0
jeżeli w sieci masz DHCP,

albo z łapy :

ifconfig wlan0 192.168.1.2 netmask 255.255.255.0 up
oraz

route add default gw 192.168.1.1
i jeszcze

 echo "nameserver 194.204.159.1" > /etc/resolv.conf
i spróbuj - powinno działać :).

A...to oczywiście przykładowe wartości - wklep w odpowiednie miejsca adresację swojej sieci.


Pozdrawiam,

MikoDoom

lood

  • Gość
[Slax] WiFi - jestem zielony
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-06-19, 14:27:25 »
A jednak - nie działa :( W przypadku dhclient wlan0 dostaję:
-bash: dhclient: command not found
(DHCP mój router obsługuje, sprawdzałem, na Windowsie zresztą żadnych zmyślnych konfiguracji nie trzeba było robić)

W przypadku tego drugiego sposobu (gdzie trzeba było kilka rzeczy wklepać) też nie działa. Plus jest taki, że zanim wywalił mi że nie może otworzyć wp.pl trochę myślał, coś tam próbował (w pozostałych przypadkach od razu leci komunikat o błędzie) - ale ostatecznie i tak nic nie wskórał.

Próbowałem też pingować zarówno router jak i wp.pl - w obydwu przypadkach zakończyło się to porażką (przy czym WP pingowałem zarówno po domenie jak i po IP).

Chwilę bawiłem się także programem KWiFiManager. Wszystkie sieci znajduje ładnie, ale z podłączeniem się do nich już kiepsko, po wybraniu sieci, wpisaniu klucza WEP itd. mam w poszczególnych polach wartości:
Connected to network: (nazwa sieci)
Access point: 00:23:CD:D8:A1:94
Local IP: unavailable
Freqency [channel] 2.412 [1]
Encryption: active
No i obrazek laptopa i "zasięg" narysowany "na maksa".

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
[Slax] WiFi - jestem zielony
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-06-19, 14:42:02 »
Cytat: lood
A jednak - nie działa :( W przypadku dhclient wlan0 dostaję:
-bash: dhclient: command not found
(DHCP mój router obsługuje, sprawdzałem, na Windowsie zresztą żadnych zmyślnych konfiguracji nie trzeba było robić)
Spróbuj:

dhcpcd wlan0
Pozdrawiam!

lood

  • Gość
[Slax] WiFi - jestem zielony
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-06-19, 14:56:01 »
Próbowałem tego polecenia już wcześniej, zanim napisałem ten temat na forum. Z tego co pamiętam wypisuje mi to "broadcastring cośtamcoś", coś mieli, mieli, mieli wywala, że nie mógł zrobić czegoś tam. I w tym momencie karta sieciowa też siada i jedynym sposobem na jej ponowne włączenie jest reboot komputera (a przynajmniej przy moim obecnym stanie wiedzy - pewnie jakimś poleceniem da się ją włączyć z powrotem).

-edit-
Udało mi się w końcu uporać z tym problemem :) Wystarczyło dojść do momentu w KWiFiManagerze który opisałem wyżej a następnie wklepać komendę którą podał roobal. Teraz mogę cieszyć się zasobami Internetu w moim Slaksie :)