Nowe posty

Autor Wątek: Instalowanie debiana  (Przeczytany 4915 razy)

mafiuus

  • Gość
Instalowanie debiana
« dnia: 2009-06-11, 11:21:44 »
siema wszystkim możecie mi pomóc mam Linuxa  Debiana 5 dvd i co z nimi mam zrobić 1 płyta  idzie dobrze instalacja i wszystko ale reszta plyt..

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Instalowanie debiana
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-06-11, 11:31:08 »
Reszta płyt będzie ci potrzebna, jeżeli będziesz chciał instalować dodatkowe pakiety.

Tyle, że nie wiem, czy ściąganie tych pełnych płyt ma sens. Jeżeli masz stały dostęp do internetu, to lepiej było ściągnąć małą płytę "netinst" jedynie z instalatorem i podstawowym systemem. Resztę pobierał by z Internetu.

Pakiety instalujesz za pomocą apt-get, aptitude, synaptic, albo jeszcze kilku innych. Z graficznych interfejsów chyba najlepszy jest synaptic.

norbert_ramzes

  • Gość
Instalowanie debiana
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-06-11, 12:33:59 »
http://osnews.pl/fedora-11-wydana/#comment-4554522

Jak nie masz neta w domu to dobrze jest mieć te 5 płyt. Jest tam sporo przydatnego softu i nie tylko. Instalujesz z pierwszej i podczas instalacji instalator pyta się czy masz więcej płyt. Jeśli odpowiesz tak to (prawdopodobnie) będą potrzebne podczas instalacji.

Jeśli odpowiesz że nie, ale potem jak będziesz chciał mieć dużo łatwiejszą instalację (po co szukać ręcznie paczek instalacyjnych na 5 płytach???) to możesz wykonać polecenie (jako root):

apt-cdrom add

Po tym poprosi Cię o płytę a na końcu zaproponuje: "Powtórz ten proces dla reszty płyt" co możesz śmiało zrobić.

Ale mała uwaga do tego polecenia: Potrwa to dosłownie kilka minut i wtedy nie będzie żadnych komunikatów więc nie martw się jak będzie się to ciągło.

Jak masz neta w domu to radzę zwykłe CD (nigdy nic nie wiadomo) a jak masz (dobrych) znajomych to radzę DVD jak już napisałem pod powyższym linkiem.

Netinstal ma swoje zalety. Ale działa przez jakiś tydzień - po tym płyta nadaje się jako ozdoba na choinkę. A poza tym nawet jak masz neta a będziesz miał problem z połączeniem to naturalnie będzie problem z instalacją.

Oczywiście zachęcam do korzystania z mirrorów a nie z głównego serwera. Tzn najlepiej: Polska, Niemcy, Francja oraz Czechy. To ostanie jest dobre jak masz bardzo dobre łącze - a jak nie, to zachęcam do pozostałych (osobiście korzystam z pl.wroc który jest najmniej stabilny :))

Tu masz (dość aktualny) artykuł o instalacji Debiana Lenny: http://jakilinux.org/linux/debian/debian-lenny-%E2%80%93-instalacja-krok-po-kroku/

Zamierzam sam niedługo napisać swój artykuł o instalacji tego Debiana.

Jakby co to śmiało pytaj.

mafiuus

  • Gość
Instalowanie debiana
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-06-11, 13:14:04 »
dziekuje za pomoc