Nowe posty

Autor Wątek: Ktory system wybrac.  (Przeczytany 3288 razy)

sm0k

  • Gość
Ktory system wybrac.
« dnia: 2009-05-31, 13:27:34 »
Witam serdecznie. Jestem poczatkowym uzytkonikiem linuxa. Mam pytanie odnosnie tego ktory z systemow wybrac... Uzywalem juz wczesniej tego systemu, ale to bylo troche dawno i wtedy bylo mniej wersji do wyboru przy sciaganiu. Zatem sciagnalem Mandrive ONE 2009.1 oraz OpenSUSE 11.1 (ale tylko livecd, poniewaz nie mam wypalarki DVD:/) Podobno z livecd mozna zainstalowac OpenSUSE tylko czy to bedzie dobry system taki ktory mnie zadowoli. Albo czy da sie go upgarde'owac do takiej wersji jakbym sciagnal wersje DVD i ja zainstalowal. A odnosnie Mandrivy czy warto instalowac wersje ONE czy lepsza jest ta FREE SPRING. Prosze o odpowiedz w miare szybka gdyz juz jestem ciekawy nowego systemu i chcialbym go zaczac instalowac. Pozdrawiam;)

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Ktory system wybrac.
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-05-31, 13:57:37 »
Ja poleciłbym: Ubuntu lub openSuse.

Osobiście wolę KDE3 niż Gnome (KDE4 jest jeszcze niedopracowane), więc może Kubuntu? Tylko chyba 8.04 to ostatnia wersja z KDE3.

Ewentualnie, jeśli nie przeszkadza ci brak automatyki Ubuntu, to Debian (stable, czyli "Lenny").

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Ktory system wybrac.
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-05-31, 21:37:31 »
Cytat: sm0k
OpenSUSE tylko czy to bedzie dobry system taki ktory mnie zadowoli.
To czy Cię zadowoli to już zależy od twoich oczekiwań.

Cytuj
Albo czy da sie go upgarde'owac do takiej wersji jakbym sciagnal wersje DVD i ja zainstalowal.
Upgradować to możesz do najnowszej wersji. Natomiast na płycie dvd jest dodatkowe oprogramiwania z repozytoriów, które po instalacji systemu możesz pobrać przez internet, więc nie ma nawet sensu ściągać dvd, to jest dobre dla kompów bez dostępu do neta.

Cytuj
A odnosnie Mandrivy czy warto instalowac wersje ONE czy lepsza jest ta FREE SPRING.
Wersja free zawiera dodatkowe oprogramowanie tak jak w przypadku Suse jak pisałem wyżej. MDV One różni się też tym od Free, że zawiera dodatkowe kodeki i jeśli dobrze pamiętam sterowniki zamknięte, natomiast Free jak nazwa mówi, zawiera tylko oprogramiwanie wolne, czyli brak niewolnych kodeków i sterowników zamkniętych, które są dostępne w repozytoriach non-free. Ze swojej strony polecam instalować MDV One lub Suse LiveCD, resztę doinstalujesz ściągając paczki z neta.

Pozdrawiam!

norbert_ramzes

  • Gość
Ktory system wybrac.
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-05-31, 21:58:17 »

sm0k

  • Gość
Ktory system wybrac.
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-06-01, 12:13:52 »
Aha roobal wielkie dzieki za pomoc. Hmm a jak te dystrybucje wygladaja na tle innych dystrybucji. Moze polecil bys cos innego. Niekoniecznie latwego, bo wiem ze mandriva i opensuse to sa dosyc latwe w obsludze systemy, chodzi mi glownie o komfort pracy, stabilnosc i ktory jest najbardziej wydajny bo nie mam nowego komputera. Procek 2.2 1GBram karta AsusAH3650 Silent pod AGP.

quejinho

  • Gość
Ktory system wybrac.
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-06-01, 13:08:09 »
sm0k wydajność na tym komputerze to jak najbardziej ;) nie ma znaczenia już czy to mandriva na kde4 czy  arch z openboxem. Twój komputer jest stary ?To mój jest zabytkowy i ja z miłą chęcią bym się twoim zaopiekował. Z innych prostych do instalacji to linux mint , xubuntu. Wracając do wydajności to głównie trzeba dobrać programy bo rozumiem że nie lubisz jak przeglądarka odpala ci się 10 sec.Więc musisz szukać sobie alternatyw na te kombajny pożerające procek i ram. Ale jak już wspomniałem wcześniej nie masz czym tu się przejmować ten sprzęt spokojnie pociągnie i ładnie poradzi sobie z każdą mi znaną dystrybucją , środowiskiem graficznym.

sm0k

  • Gość
Ktory system wybrac.
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-06-01, 14:17:44 »
No radzi sobie radzi ale sa problemy np ze sterownikami grafiki, mandriva z KDE 4.2 dziala nie zle nawet z 3D ale sie troche przycina nie raz no i co do przegladarki tez masz racje ze mozilla jeszcze na kde to sie wlacza jakies 5-6sekund;) A co myslisz o Debianie 5.0.1 bo czytalem ze jest to dobry stabilny system no wiadomo nie tak latwo konfigurowalny do tego moze bym zainstalowal np XFCE zeby mniej obciazac. Ponad to chcialem sobie postawic taki domowy serwer www narazie na probe zeby sie uczyc cos na tym. Czy ten system by mnie zadowolil? Hmm mam neostrade nie wiesz jak jest z jej konfiguracja na Debianie? Wiem ze poczatek z Debianem to troche skok na glebsza wode ale tak najlepiej sie czegos zauczyc... Czy warto zainstalowac system Debian Gnu/LINUX 5.0.1?