Nowe posty

Autor Wątek: windows i OpenSuse na hdd, ale linuks bootowany z CD.??  (Przeczytany 5018 razy)

mk988

  • Gość
Witam.

mam kilka pytań.
zamierzam zainstalować na dysku komputera OpenSuse
(700 Mhz, 192 mb ram - parametry się nadają?)
jako drugi system. (mam już na nim Windowsa XP)
ale zależało mi aby wybieranie systemu linuxa polegało na tym, że wkładam płytę CD bootowalną do napędu, a tak, bez płyty. automatycznie ładował się XP, bez pojawienia się paneli wyboru systemu.
Jak to zrobić?
Wiem że to jest możliwe, kiedyś na ten temat czytałem w jakieś gazecie w empiku, ale nie mogę znaleźć po tygodniowym poszukiwaniach w sieci.

Pozdrawiam, Michał

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
windows i OpenSuse na hdd, ale linuks bootowany z CD.??
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-05-02, 03:29:45 »
Cytat: mk988
nie mogę znaleźć po tygodniowym poszukiwaniach w sieci.
To coś kiepsko szukałeś ;)

Tutaj poczytasz sobie na ten temat -----> http://jakilinux.org/aplikacje/grub-bez-tajemnic/

Tutaj masz manual, chyba najlepsze źródło ----> http://www.gnu.org/software/grub/manual/grub.html#Making-a-GRUB-bootable-CD_002dROM

Gdyby jednak nie wystarczyło, tutaj jest jeszcze więcej na ten temat.

Pozdrawiam!

tm

  • Gość
windows i OpenSuse na hdd, ale linuks bootowany z CD.??
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-05-02, 22:52:58 »
Zamiast wkładania płyty, możesz ustawić sobie czas na wybór systemu np. 1s - wystarczająco krótko, żeby windows szybko się ładował (wybór systemu tylko mignie), a przy naciskaniu klawisza strzałki (lub jakiegokolwiek innego za wyjątkiem entera) w dół przy uruchamianiu będzie możliwy wybór systemu.

mk988

  • Gość
windows i OpenSuse na hdd, ale linuks bootowany z CD.??
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-05-03, 22:59:57 »
Nie zawsze łatwo jest znaleźć coś w tym nadmiarze informacje, jak nie wie się czasem co dokładniej wpisać.
Dziękuje bardzo. poczytam sobie, wypróbuje i dam znać.
a jak nie powiedzie to zrobię w ostateczności tak jak  TM napisał.