Nowe posty

Autor Wątek: Użytkownik z ograniczonym dostępem.... HOW TO?  (Przeczytany 4438 razy)

panda86

  • Gość
Użytkownik z ograniczonym dostępem.... HOW TO?
« dnia: 2009-05-28, 08:27:03 »
Witam, na początku pragnę się przywitać ze wszystkimi :) Na imię mam Dawid, pochodzę ze Śląska i z Linuxem u mnie bardzo słabo jak na dzień dzisiejszy.. ;)

Przechodząc do tematu, opiszę Wam forumowi koledzy o co chodzi..

Mianowicie, kolega z pracy udostępnił mi poniekąd swojego PC'ta na którym jest Linux, chodzi on 24h/7 - pracuje jako mały serwerek :) Postawił mi na nim serwer do CS'a (gry Counter Strike Source) - wszystko jest OK, tylko teraz tak.. ja chciałbym mieć dostęp do plików gry, by móc już w swoim zakresie dodawać mapki, plugin'y oraz w dowolnym czasie konfigurować serwer.

Problem: Serwer kolegi jest bardzo ważny - nie chciałbym tam namieszać przez przypadek jak i kolega chce zabezpieczyć swoje pliki, projekty itd. - co w pełni wyklucza jakiekolwiek konflikty jeżeli kiedyś coś się wydarzy ;)

Moje pytanie jest takie:

Jak dodać mnie jako użytkownika, oraz ograniczyć mi prawa oraz dostęp tylko do katalogu oraz podkatalogów z gry na FTP?


Przeglądnąłem nieco forum, ale szczerze mówiąc nawet nie wiem w jaki sposób szukać odpowiedzi na moje pytanie.. Wiecie jak to jest.. na co dzień System Okienek :p

z góry dziękuję oraz pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie :)

arctgx

  • Gość
Użytkownik z ograniczonym dostępem.... HOW TO?
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-05-28, 10:42:39 »
Nie wiem czy dobrze rozumiem: kolega zostawił Ci uprawnienia superużytkownika (hasło root-a) i chcesz z nich skorzystać dla ograniczenia sobie swobody.

Nie znam CS-a, ale skoro działa, to działa z prawami jakiegoś użytkownika i jakiejś grupy (zerknij na polecenie ps axo pid,user,group,cmd - wśród nich znajdziesz procesy działającego serwera) - być może stworzonej specjalnie dla niego. Może wystarczy jeśli swojego użytkownika dodasz wtedy do takiej grupy.

Póki co, rozejrzyj się w sieci za podstawami obsługi użytkowników i uprawnień. Klucze to np. adduser, addgroup, chmod, chown, id, ls -la, passwd.

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Użytkownik z ograniczonym dostępem.... HOW TO?
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-05-28, 11:15:24 »
Serwer CS możesz zainstalować na zwykłym koncie użytkownika - nie potrzeba do tego praw roota. Czyli:

Dodajesz nowego usera, logujesz się na niego i instalujesz w swoim katalogu domowym CS. Logując się na niego i mieszając sobie tam nie zagrozisz w żaden sposób stabilności serwera.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

norbert_ramzes

  • Gość
Użytkownik z ograniczonym dostępem.... HOW TO?
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-05-28, 16:51:11 »
Cytat: A.B.
Serwer CS możesz zainstalować na zwykłym koncie użytkownika - nie potrzeba do tego praw roota. Czyli:

Dodajesz nowego usera, logujesz się na niego i instalujesz w swoim katalogu domowym CS. Logując się na niego i mieszając sobie tam nie zagrozisz w żaden sposób stabilności serwera.
Są wyjątki potwierdzające regułę...

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Użytkownik z ograniczonym dostępem.... HOW TO?
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-05-28, 18:48:22 »
Cytat: norbert_ramzes
Są wyjątki potwierdzające regułę...
Kwestia ustawień limitów, quoty itp :)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

mar26pp

  • Gość
Użytkownik z ograniczonym dostępem.... HOW TO?
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-06-01, 00:57:32 »
Raczej wątpie żeby wchodził na ftp z prawami roota, chyba że kolega przestawił domyślne ustawienia i ftp pozwala logować się jako super user

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Użytkownik z ograniczonym dostępem.... HOW TO?
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-06-01, 20:35:27 »
ftp nie, ale po ssh :)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl