Nowe posty

Autor Wątek: Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.  (Przeczytany 4401 razy)

ShadowAdi

  • Gość
Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.
« dnia: 2009-05-25, 09:43:13 »
Witam wszystkich.

Ze względu na zły wg mnie rozwój dystrybucji Arch Linux postanowiłem zmienić dystrybucję...może najpierw przedstawię moje doświadczenie w użytkowaniu dystrybucji :

- Slackware - ok. 1 rok
- Arch linux - ok. 3 lat
- Debian - ok. miesiąc
- Mandrake (obecnie Mandriva) oraz Fedora Core - po parę dni każdy

Chciałbym aby dystrybucja miała:
- jak najmniejszą instalację (bash+minimalny zestaw programów), taką jaką posiada Arch.
-dynamicznie rozwijające się repozytorium (takie w którym znajdują się najnowsze wersje programów) wraz z programem je obsługującym.

Na koniec dodam że Debian odpada.

Z góry dzięki za pomoc.

chmooreck

  • Gość
Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-05-25, 11:11:07 »
gentoo

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-05-25, 11:39:38 »
Jak chcesz minimalistyczną instalację, to może Gentoo? Tam sobie wszystko sam wybierasz od zera.
W repozytorium też szybko są najnowsze wersje programów.
Tyle, że wszystko trzeba kompilować :)

A czemu Debian odpada? IMO to bardzo dobry system.
Możesz używać testing albo unstable, gdzie też masz najświeższe wersje.

ShadowAdi

  • Gość
Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-05-25, 16:28:25 »
Debian ma rozległe zależności w paczkach...przez to raz dostałem bana na sieć akademicką...wole ponownie nie ryzykować.

Co do repo gentoo - właśnie wolałbym gdyby pobierały się skompilowane paczki...kompilacja czasem trwa dość długo.

A co myślicie o PLD?

lukaszn

  • Gość
Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-05-25, 20:41:17 »
PLD to bardzo dobra myśl, spełnia wszystkie aspekty jakie chcesz posiadać w systemie. Pakiety systemu są bardzo rozdrobnione, dzięki temu będziesz miał dokładną kontrolę nad pakietami. Warto spróbować.

ShadowAdi

  • Gość
Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-05-26, 00:13:17 »
Kiedyś czytałem że PLD ma dość skromne repozytorium...czy teraz jest już inaczej? Pozatym z tego co widzę pod moją architekurę CPU (amd64) nie ma mini disc'u.

Wezmę PLD pod uwagę. Jeszcze jakieś propozycje?

enkidu

  • Gość
Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-05-26, 00:46:51 »
Student z Gdańska? :) użyj dowolnego distro tylko ogranicz swój ruch wychodzący (tak, ACK-i)

iptables -F -t mangle
iptables -F
iptables -P INPUT ACCEPT
iptables -P OUTPUT ACCEPT
iptables -P FORWARD ACCEPT
tc qdisc del root dev eth0 2>/dev/null
tc qdisc add dev eth0 root handle 1: htb default 42
tc class add dev eth0 parent 1: classid 1:42 htb rate 1Gbit burst 1500 mtu 16384 quantum 1024
tc class add dev eth0 parent 1:42 classid 1:2 htb rate 45kbps burst 1500 mtu 16384 quantum 512
tc class add dev eth0 parent 1:42 classid 1:3 htb rate 40Mbit burst 1500 mtu 16384 quantum 512
iptables -t mangle -A OUTPUT ! -d 153.19.208.0/20 -j CLASSIFY --set-class 1:2 -m time --timestart 8:55 --timestop 2:05
iptables -t mangle -A OUTPUT   -d 153.19.208.0/20 -j CLASSIFY --set-class 1:3

ShadowAdi

  • Gość
Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-05-26, 02:24:09 »
Tak...witaj enkidu. Bana swego czasu dostałem za "podszywanie się pod innych użytkowników sieci" sam Hrynek był zdziwiony jak tego dokonałem...rzekomo rozdawałem IP po sieci szybciej niż serwery akademickie (a wszystko dlatego że za namową znajomych popróbowałem sobie Debiana na drugiej partycji. A sama zmiana distra jest spowodowana odbieganiem od idei szybkości archa oraz coraz gorsze działanie paczek w repozytoriach (niechlujstwo przy ich budowaniu).

energizer

  • Gość
Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-05-26, 14:19:47 »
Ja też myślę o zmianie distra z Archa i PLD wydaje mi się dobrym wyborem. Z tego co widzę to dostępność programów (co ważniejsze w aktualnych wersjach) jest dosyć duża.

enkidu

  • Gość
Zmiana dystrybucji - pomoc z wyborem.
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-05-28, 02:23:05 »
ShadowAdi, korzystam z Debiana, tylko natychmiast po instalacji sprawdziłem, co sobie żyje (netstat -tpln). Ostatnio zarwałem bana za flip-flopy (mam dwa interfejsy). Na szczęście dostałem przepis na naprawę tej sytuacji. Jeżeli chodzi o szybkość - mam zainstalowaną gałąź sid na bartonie 2500+ i nie narzekam (chociaż i tak 90% softu jest z experimental). Wszelkie dziwne aspekty konfiguracji już przerabiałem - zawsze możesz zapytać ;)

//edit
pamiętaj, że do ftp.pl.debian.org nie mamy limitów ;)