Nowe posty

Autor Wątek: Problemy z JackLab  (Przeczytany 2947 razy)

pawels

  • Gość
Problemy z JackLab
« dnia: 2009-06-13, 14:47:51 »
Witam!

Mam na dysku zainstalowane dwa systemy
1. Win Xp Pro
2. Ubuntu Studio

i mam następujący problem chciałbym zamienić ubuntu studio na JackLab gdyż jest dla mnie bardziej funkcjionalny. Nistety nie mogę zbootowac płyty Z Jacklab na moim kompie, na siostry notebooku płyta elegancko się butuje (dodam że ma tam zainstalowany tylko win xp pro). Co mam zrobić aby zainstalować JAD.
Proszę o pomoc.

pozdrawiam

arctgx

  • Gość
Problemy z JackLab
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-06-13, 16:24:12 »
Najprawdopodobniej Twoim obecnym programem rozruchowym (dla wyboru systemów) jest GRUB w starej wersji. Ogólnie rzecz biorąc, w jego pliku konfiguracyjnym (/boot/grub/menu.lst) mógłbyś spróbować dodać nowy wpis. Dane na temat położenia parametrów jądra oraz ramdysku zaczerpnąłbyś z odpowiednika na płycie (isolinux.cfg być może), z tą różnicą że w GRUB-ie układasz je w trochę inny sposób oraz że położenia mogą zależeć od tego dokąd wcześniej wypakujesz zawartość płytki instalacyjnej.

Chciałem podsunąć Ci konkretne próbne rozwiązanie (montując znaleziony w sieci obraz płytki za pomocą httpfs, później fuseiso9660), ale stronka JackLaba stała się nekrologiem tego projektu. Przy okazji: czy warto instalować coś, co już się nie rozwija?

Swoją drogą, możesz spróbować do instalacji użyć emulatora (np. QEMU) lub wirtualnej maszyny. Dla początkującego użytkownika może to być łatwiejsze niż przeróbka konfigów programów rozruchowych.

lukaszn

  • Gość
Problemy z JackLab
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-06-13, 17:05:50 »
Nie podważam decyzji kolegi powyżej ale skorzystaj z prostszej metody instalacji. Przywróć domyślny sektor rozruchowy Windows za pomocą płyty Windows XP i opcji "napraw system" odwołaj się w niej do instalacji XP i wykonaj polecenie FIXMBR i nie zaszkodzi FIXBOOT w ten sposób usuniesz GRUBA i pozostawisz sam bootloader Windowsa, kolejno już tylko instalacja JackLab`a na partycjach Ubuntu.

arctgx

  • Gość
Problemy z JackLab
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-06-13, 19:05:40 »
Cytat: lukaszn
Nie podważam decyzji kolegi powyżej ale skorzystaj z prostszej metody instalacji.
To tylko propozycja, jakże mogę decydować za kogoś w tym zakresie ;) Swoją drogą, od tego jest forum, by móc uzupełniać czyjeś wypowiedzi lub je podważać :)
Cytat: lukaszn
Przywróć domyślny sektor rozruchowy Windows za pomocą płyty Windows XP i opcji "napraw system" odwołaj się w niej do instalacji XP i wykonaj polecenie FIXMBR i nie zaszkodzi FIXBOOT w ten sposób usuniesz GRUBA i pozostawisz sam bootloader Windowsa, kolejno już tylko instalacja JackLab`a na partycjach Ubuntu.
Pytanie tylko, dlaczego możliwość odpalenia JackLaba miałaby zależeć od rodzaju programu rozruchowego na dysku. Przecież to najpierw w BIOS-ie wybieramy urządzenie, z którego chcemy uruchomić system, czyli np. płytkę CD. Jeśli wybierzemy ją, BIOS nie interesuje się w tym momencie dyskiem.

pawels

  • Gość
Problemy z JackLab
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-06-13, 20:04:31 »
Spróbowałem komend fixboot i fixmbr i niestety nie pomogły :( , płytka z Jacklab-em nie odpala się przy starcie może jakieś inne sposoby znacie bo zależy mi na tym systemie ze względu na szybkie przetwarzanie dźwięku z urządzeń midi.

lukaszn

  • Gość
Problemy z JackLab
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-06-14, 08:27:20 »
Cytat: arctgx
Pytanie tylko, dlaczego możliwość odpalenia JackLaba miałaby zależeć od rodzaju programu rozruchowego na dysku. Przecież to najpierw w BIOS-ie wybieramy urządzenie, z którego chcemy uruchomić system, czyli np. płytkę CD. Jeśli wybierzemy ją, BIOS nie interesuje się w tym momencie dyskiem.
Napisałem o FIXMBR i FIXBOOT bo bardzo często spotykałem się z problemem bootowania płyty gdy na dysku posiadałem Fedore (szczególnie wcześniejsze wersje) Nie wiem co było powodem wpływania bootloadera Linuksa na odczyt płyt. Fakt jest taki, że w 99% przypadków sposób opisany prze zemnie wyżej anulował problem.

Aha jeszcze dodam pewną myśl zainteresuj się tablicami alokacji partycji.

Pozdrawiam.