Nowe posty

Autor Wątek: Linux na laptopie ADVENT 9115  (Przeczytany 6574 razy)

wund3k

  • Gość
Linux na laptopie ADVENT 9115
« dnia: 2009-05-23, 20:09:21 »
pomocy! nie wiem już gdzie się zgłosić z tym problemem, a nikt nie może mi udzielić odpowiedzi...wiem że są tu myślący ludzie, więc może ktoś mi pomoże:

Specs: advent 9115, 2gb RAM, 1,46Ghz Dual Core, Realtek Audio, SIS chipset 672 series.
a więc: problem jest ten sam z każdą dystrybucją (próbowałem Ubuntu, OpenSUSE i Debian) a wygląda zawsze tak samo:
płyta się bootuje, wybieram instalację i zonk. pojawia się czarny ekran lub pasek instalacji staje w miejscu (zależy od dystrybucji), płytka się zatrzymuje i nic więcej.
na angielskim forum przeczytałem że to kwestia chipsetu SIS 672, bo podobno nie ma sterowników na linuxa, ale nie wiem czy to sensowna odpowiedź. proszę o wyrozumiałość i jakieś pomysły.

lukaszn

  • Gość
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-05-24, 09:07:12 »
Nie daję głowy ale na Twoim miejscu spróbował bym dystrybucji SABAYON 4.1. Z tego co wiem posiada ona bardzo dużo sterowników (co do posiadania wymienionego przez Ciebie wyżej odpowiadam - nie wiem) Ale warto spróbować myślę, że nie zaszkodzi a może pomóc. Pozdrawiam.

cytrynek

  • Gość
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-05-29, 23:19:42 »
Spróbuj może zainstalować w trybie bezpiecznym, W Ubuntu bodajże pod F4.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-05-30, 03:28:20 »
O ile się nie mylę, tryb bezpieczny uruchamia chyba tylko konsolę inaczej tryb single (?)

Pozdrawiam!

wund3k

  • Gość
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-05-30, 07:44:49 »
Cytat: roobal
O ile się nie mylę, tryb bezpieczny uruchamia chyba tylko konsolę inaczej tryb single (?)Pozdrawiam!
dokładnie. jest to samo. myślałem że tu znajdzie się jakiś mózg, który będzie wiedział o co chodzi..trzeba zmienić laptopa chyba :)

arctgx

  • Gość
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-05-30, 14:35:41 »
Spróbuj na początek standardowo dodać na starcie (klawisz F6) parametry
noapic acpi=off nolapic
, jednocześnie kasując quiet splash --, byś widział komunikaty o błędach.

Najpierw odpal na próbę jako live. Potem sprawdź czy któryś tych parametrów jest niepotrzebny.

Czasem pomaga to przy niektórych czipsetach.

P.S. Zobacz tu: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?p=477951

quejinho

  • Gość
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-05-30, 18:03:34 »
To i ja dopiszę się do tego tematu.
wund3k a próbowałeś puppy linux?
Sprawdzałem na google twój problem i ktoś pisał że puppy linux działa na tym czy podobnym egzemplarzu.
Ale oczywiście wykotłował się firefox :P i nie podam linka by to potwierdzić.
Jednak skłaniam się do wypróbowania tej dystrybucji i tej co podaje lukaszn.

wund3k

  • Gość
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-06-02, 07:17:42 »
dzięki arctgx i quejinho. już sprawdzam obie opcje. dam znać :)

[edit]
zdaję raport i czekam na Wasze wnioski:

noapic acpi=off nolapic - blisko, blisko. wszystko staruje jak trzeba, tyle że ekran wygląda jak zepsuty kineskop. latają paski z góry na dół, wszystko rozmazane i generalnie nic z tego. grafika?

noapic acpi=off - zatrzymanie z błędem ohci_hcd 000:00:03.1 Unlink after no-IRQ? Controller is probably using the wrong IRQ

noapic nolapic - jak wyżej.

acpi=off nolapic - 75:844870 TIMER: vector=0x31 apic1=0 apic2=0 pin2=0

nolapic - jak wyżej

acpi=off - jak wyżej

noapic - 6 wyjątków takich samych typu Processor device not found i Starting system log daemon: syslog, klogd i umiera.

wund3k

  • Gość
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-06-02, 10:47:08 »
@quehinjo. działa ten Puppy, jest dźwięk, wideo etc. ale nie wiem jak skonfigurować internet. mam bezprzewodowy w Play, a to już wyższa szkoła jazdy chyba co?
próbowałem programu Global3 do łączenia ale nic z tego :( a Ubuntu podobno nie ma problemu ehhh....

norbert_ramzes

  • Gość
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-06-02, 10:51:31 »

wund3k

  • Gość
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-06-02, 13:51:07 »
korzystając z komend które podał arctgx, ruszyła mi instalacja OpenSUSE :) juhuu..wszystko ładnie pięknie, ale jak przeprowadzić partycjonowanie, żeby nie stracić danych? instalator tuż przed rozpoczęciem instalacji poinformował że sformatuje wszystkie wybrane partycje..ale chcę zachować Windowsa (na razie) a na wolnej partycji 40GB zainstalować SUSE. jak?

[edit]
ok, już zrobione. prawie. instalacja przebiegła bardzo sprawnie AŻ do momentu (och słodka ironio!) ostatniego czyli konfiguracji systemu. Pojawia się napis Analiza systemu trwa, kursor myśli i myśli i nic się już nie dzieje. wytrzymałem 20 minut, dysk zamruga raz na jakiś czas ale to chyba tak sam z siebie. poradźcie coś proszę, bo już miałem nadzieję że wszystko się uda..nie chcę znowu zaczynać od nowa! dzięki z góry.
[/edit]

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Linux na laptopie ADVENT 9115
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-06-11, 14:07:32 »
Witaj. Ja mam laptopa hasee na tej samej grafice co Twój i po wielu próbach mam zainstalowanego PCLinuxOS 2009.1 gdzie karta pracuje pod sterownikiem sis 771/671 PCIE VGA Display Adapter. Druga dystrybucja,która z powodzeniem będzie u Ciebie działała to mandriva 2009. Pozdrawiam