Nowe posty

Autor Wątek: Instalacja Fedory przy XP i Mandrivie  (Przeczytany 2469 razy)

elifras@gmail.com

  • Gość
Instalacja Fedory przy XP i Mandrivie
« dnia: 2009-05-28, 10:41:56 »
Witam. Mój problem jest dość skomplikowany dla mnie, postaram się go dokładnie opisać. Otóż chcę (a właściwie muszę) zainstalować linuxa (konkretnie Fedorę). Niestety mam dziwną sytuację: na dysku znajduje się XP (instalowany jako pierwszy) i uszkodzona Mandriva (instalowana jaka druga, podczas ładowania wyświetla się błąd - uszkodzony jest system plików). Boot Manager jest Mandrivy. Moim problemem jest to, że nie potrafię sobie poradzić z instalacją Fedory. Mimo, że czytałem o tym dość sporo. Konkretnie chcę usunąć Mandrivę i zainstalować Fedorę. Czy powinieinem skorzystać z polecenia FIX MBR które doprowadzi MBR to stanu przed instalacją Mandrivy a poźniej ręcznie usunąć partycję z Mandrivą jakimś programem? Instalacja Fedory to już potem będzie mniejszy problem. Najwiekszym jest brak pomysłu jak tu odinstalować bezboleśnie Mandrivę. Oczywiście chciałbym zachować wszystkie dane na XP.

byłbym wdzięczny za odpowiedzi, bo po prostu jeszcze nie ogarniam tematu.

mandriva jest uszkodzona być może dlatego, że miałem przez pewien okres rootkita w sektorze MBR (już podobno go nie ma)

  • Gość
Instalacja Fedory przy XP i Mandrivie
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-05-28, 15:40:39 »
Zanim cokolwiek zrobisz, weź sobie zabezpiecz potrzebne dane. Najlepiej wypal sobie płytki DVD lub CD z potrzebnymi danymi.
A kiedy już Twoje dane będą bezpieczne to możesz sobie eksperymentować do woli :-)
Programy do partycjowania dysku uruchamiane z bootowalnych płyt to np.:
* Paragon Partition Manager
* GParted
* PMagic
Powodzenia :-)

addos2

  • Gość
Instalacja Fedory przy XP i Mandrivie
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-05-28, 15:48:39 »
Zrób tak jak piszesz, czyli:
1. FIX MBR
2. Pousuwaj partycje z niepotrzebnej Mandrivy podczas instalcji Fedory (jeśli jest taka możliwość - nie używam Fedory)
3. Jeśli nie ma możliwości zrobić tego podczas instalacji Fedory, to zrób tak jak pisze Pawel.

norbert_ramzes

  • Gość
Instalacja Fedory przy XP i Mandrivie
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-05-28, 16:58:34 »
Po mojemu:

Usuń (albo sformatuj) partycję z Mandrivą (po tej operacji przez chwilę nic nie uruchomisz).
Włóż płytkę z xp, wybierz instalację - pojawi się coś w stylu: znaleziono zainstalowany system xp, czy chcesz go naprawić? - Po akceptacji tej "naprawy" wszystko będzie wyglądać jak normalna instalacja ale na końcu będzie tak samo jak przedtem (ta sama konfiguracja i zainstalowany soft).

Zainstaluj Fedorę w miejsce Mandrivy.

Zawsze tak robiłem w takich przypadkach i nigdy nie było problemów - no poza tym jak raz pomyliłem numer partycji i sformatowałem duuuuużą zapchaną partycję i musiałem odzyskiwać dane przez tydzień czasu.