Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Jaki linux i iksy dla największej prędkości.  (Przeczytany 8914 razy)

virnik

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« dnia: 2009-05-14, 15:31:21 »
Cześć
Obecnie mam Debiana Sqeze testing i Xfce. Jest ok ale chciałbym czegoś więcej tj. prędkości. Chodzi dość wolno.
Jaka dystrybucja i jakie iksy by były najlepsze tak żeby wszystko szybko śmigało. Wiem ,że nie będzie wyglądał jak Gnome - pogodziłem się z tym.

TheUsh

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-05-14, 16:33:03 »
Jeżeli to chodzi wolno, to znaczy, że powinieneś raczej zainwestować w lepszy sprzęt ;)

virnik

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-05-14, 16:44:50 »
A słabsze iksy nic nie pomogą ? Np. Fluxbox ?  Jaka dystrybucja najlepiej działa z najgorszymi iksami w sensie wyglądu, mało używają komputer ... ?

quejinho

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-05-14, 16:48:22 »
Kolega powinien na początek się przedstawić i podać chociażby co tam w środku komputera jeszcze dycha.
Co do dystrybucji to zależy też od twoich umiejętności.
Slackware, Arch  + xfce , lxde , openbox ?

Może spróbuj Crunchbang, Puppy linux :P.

Zależy np. jakich programów używasz jeżeli  opere  to polecę Midori.
Trzeba szukać na słaby komputer programów które nie będą mieć sporych wymagań.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-05-14, 17:54:59 »
Virnik - mylisz pojęcia. Iksy to - niezbyt poprawnie, ale obrazowo - sterownik do grafiki, myszy i klawiatury. Iksy odpowiadają m. in. za wyświetlanie czcionek, rysowanie figur geometrycznych na ekranie, i temu podobna brudna robota.

Fluxbox, Gnome i tak dalej to menadżery okien. Korzystają z Iksów do nasmarowania na ekranie ładnych okienek, ramek itd.

To teraz make up your mind co ci wolno działa. I jak quejinho sigerował, podaj na jakim sprzęcie działasz (niektóre karty działają syfiasto pod Linuksem by design, np Unichromy)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

virnik

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-05-14, 19:49:39 »
Mój sprzęt:
AMD Duron 901 mhz , 256 ram , geforce 2 (ale chyba nie działa), sieciowa realtek

Co do moich umiejętności to na Debianie dawałem radę , to co potrzebowałem to zrobiłem. Swoje umiejętności oceniam nam początkujący +.

norbert_ramzes

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #6 dnia: 2009-05-14, 19:59:31 »
Cytat: virnik
Mój sprzęt:
AMD Duron 901 mhz , 256 ram , geforce 2 (ale chyba nie działa), sieciowa realtek

Co do moich umiejętności to na Debianie dawałem radę , to co potrzebowałem to zrobiłem. Swoje umiejętności oceniam nam początkujący +.
Na takim kompie Debian Etch + Gnome musi działać płynnie.

PS. Kope lat wszystkim.

quejinho

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #7 dnia: 2009-05-14, 20:14:13 »
pkraszewski tak się składa że gnome to nie menadżer okien a środowisko graficzne.

virnik twój komputer jest o 100mhz lepszy od mojego :)  radziłbym zainwestować w ram niestety na linux 256 to jest trochę za mało.Zakup tak by min. było 512. GF 4 mx do zakupu jeszcze polecam na tego staruszka. Spróbuj tych dystrybucji i tych menadżerów okien, środowisk graficznych które ci podałem.

norbert_ramzes  albo nie pracowałeś na takim komputerze z jakim tu virnik ma do czynienia  albo nie rozumiesz pojęcia płynnie bez obrazy. Debian z gnome 900 mhz i 256 ram? To nie ma nic wspólnego z płynnością i nikt mi tego nie wciśnie. Taki komputer to max XFCE. Chyba że ktoś lubi się męczyć to powodzenia z gnome i kde.

norbert_ramzes

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #8 dnia: 2009-05-14, 20:23:37 »
Cytat: quejinho
norbert_ramzes  albo nie pracowałeś na takim komputerze z jakim tu virnik ma do czynienia  albo nie rozumiesz pojęcia płynnie bez obrazy. Debian z gnome 900 mhz i 256 ram? To nie ma nic wspólnego z płynnością i nikt mi tego nie wciśnie. Taki komputer to max XFCE. Chyba że ktoś lubi się męczyć to powodzenia z gnome i kde.
Po pierwsze używałem Etch'a na słabszym sprzęcie (i używam nadal) a po drugie powiedziałem ETCH - instalowałem go na tylu kompach i serwerach że sam nie mogę sobie wyobrazić ile ich było.

matulik

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #9 dnia: 2009-05-14, 20:45:07 »
Slackware z kde 3.x nawet będzie chodziło dobrze. A z xfce to już wogóle pewnie superowo ;- ]

chmooreck

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #10 dnia: 2009-05-14, 21:02:26 »
Cytat: virnik
geforce 2 (ale chyba nie działa)
Zacznij od tego, żeby zaczęła działać... najlepiej chyba na zamkniętych sterownikach nvidii.
sprawdź na jakim sterowniku chodzą obecnie X'y (/etc/X11/xorg.conf)

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #11 dnia: 2009-05-15, 02:53:52 »
Cytat: virnik
Cześć
Obecnie mam Debiana Sqeze testing i Xfce. Jest ok ale chciałbym czegoś więcej tj. prędkości. Chodzi dość wolno.
Jaka dystrybucja i jakie iksy by były najlepsze tak żeby wszystko szybko śmigało. Wiem ,że nie będzie wyglądał jak Gnome - pogodziłem się z tym.
Debian + Twm (standardowo instaluje się z Xserverem, przynajmniej w Debianie), Fluxbox, IceWM (przypomina trochę win98) do tego lekkie menedżery plików, np. Rox Filer ewentualnie PCManFM, edytor tekstu Leafpad, przeglądarka obrazów Gqview, Abiword (pewnie są i lżejsze) i wiele innych lekkich programów.

Jeśli chcesz jednak coś szybszego od Debiana, to polecam Archa z wyżej wymionymi programami, ewentualnie Gentoo, Slackware.

Pozdrawiam!

freerider

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-05-15, 11:50:27 »
Jeżeli o szybkość chodzi to znajomy na gentoo + fluxbox osiągnął czas uruchamiania systemu w 19 sekund ;)

dowód: http://img269.imageshack.us/img269/6812/boot.jpg

zonk386

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #13 dnia: 2009-05-15, 13:19:50 »
Cytat: virnik
Mój sprzęt:
AMD Duron 901 mhz , 256 ram , geforce 2 (ale chyba nie działa), sieciowa realtek

Co do moich umiejętności to na Debianie dawałem radę , to co potrzebowałem to zrobiłem. Swoje umiejętności oceniam nam początkujący +.
na podobnym sprzęcie (tylko grafika GF4 MX 460)udało mi się zainstalowć Kubuntu 8.04 LTS i jakoś mi działało, więz nie ma sensu dziabać się o kilka MB na RAM. Poza tym można kupić kość RAM za niewielkie pieniądze a przyjemność jest dużo większa. Mimo to szukanie lżejszych aplikacji jest zawsze tym lepszym rozwiązaniem. co do systemu fraficznego to może xfce albo fluxbox.

  • Gość
Jaki linux i iksy dla największej prędkości.
« Odpowiedź #14 dnia: 2009-05-15, 15:14:11 »
Hej, ja mam Core 2 Duo, GB ramu i niezłego Intela, a mimo to tak mi zależy na prędkości że zredukowałem co nieco =)

Jak przyśpieszyć system? Wbrew pozorom nie menedżer okien (choć polecam Openboxa) zużywa tak najwięcej pamięci, a na przykład menedżer woluminów (thunar-daemon, gnome-volume-manager), GDM, serwer bluetooth, czy inne nie zawsze potrzebne rzeczy. U mnie sporo tego chamstwa usunąłem, i jest lepiej, choć np. firefoxa (mistrza w zżeraniu zasobów) nie odstawię.. Nie mam nawet pulpitu. Tylko xsetbg mam w autostarcie Openboksa. Muszę też sam montować pendrajwy, albo, jak mi się nie chce, włączam, a potem wyłączam thunara. Bluetootha z kolei nie mam.

Jest parę innych usług, których się pozbyłem - ogółem, popatrz na listę procesów, sprawdź co jest co, i zastanów się - czy to wszystko jest potrzebne do sprawdzania naszej-klasy?