Nowe posty

Autor Wątek: bc i zaokrąglanie wyniku prosze o rade  (Przeczytany 9840 razy)

localghost

  • Gość
bc i zaokrąglanie wyniku prosze o rade
« dnia: 2005-09-19, 17:59:51 »
Witam,
ktoś się orientuje jak można dodać nowe pozycje do menu pulpitu w GNOME (tego które pojawia się przy nciśnięciu prawego przycisku myszy nad pulpitem).
Cholernie chciałbym tam dodać pozycje uruchamiającą terminal a nigdzie nie moge znaleźć na to przepisu.

Z góry dzięki za odp.

lanczer

  • Gość
bc i zaokrąglanie wyniku prosze o rade
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-09-19, 17:09:42 »
Witam mam następujący problem z którym nie moge sobie poradzic a nic wiecej w manualu nie moge wyczytac ani w google znalezc, chodzi o proste dzieleni powiedzmy ze dziele 9 przez 10 wynik powinien byc 0,9 i tak jest , ale teraz gdy wykonam to polecenie ze scale=0 to wyswietla mi wynik 0 dlaczego tak sie dzieje, jak zrobic zaokraglanie tak ze powyzej polowy daje 1 a ponizej 0, chodzi mi o proste rozwiazanie wiadome ze moglbym zrobic petle warunkowa ktora by sprawdzala i rozstrzygala ale nie uwierze ze nie ma prostszej metody w samym bc Z gory dzieki za odpowiedz i wszelka pomoc oto przyklad:

#/bin/bash
x=`echo "scale=1;(9/10)" | bc -l`
echo wynik pierwszy to $x
y=`echo "scale=0;(9/10)" | bc -l`
echo wynik drugi to $y



xis

  • Gość
bc i zaokrąglanie wyniku prosze o rade
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-09-19, 17:34:05 »
Scale nie złuży do zaokrąglania, a jedynie do 'przycięcia' długości liczb (ilości cyfr, z jakich się składają). Myślę, że w bc nie ma sposobu na zaokrąglanie liczb, więc będziesz musiał chyba samemu coś doskrobać. (to nie powinno być trudne - możesz użyć np. cut).


lanczer

  • Gość
bc i zaokrąglanie wyniku prosze o rade
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-09-20, 14:10:32 »
Oto najprostsze rozwiazanie:

NUMX=2.5 #dowolna cyfra lub rownanie w postaci np "9/10"
echo "scale=1;i=$NUMX/1;scale=0;j=$NUMX/1;j +(i-j>=.5)"|bc