Nowe posty

Autor Wątek: Korzystanie z zasobów Windows  (Przeczytany 2764 razy)

Krastley

  • Gość
Korzystanie z zasobów Windows
« dnia: 2009-05-13, 13:03:11 »
Witam!
Jestem nowym użytkownikiem Linuxa (kilka dni temu przesiadłem się na Fedorę 10). Mam w domu dwa kompy stacjonarne i laptopa, wszystko podpięte pod router (laptop przez wi-fi). Chciałbym korzystać z zasobów innych kompów, które są w grupie roboczej windowsa. Zainstalowałem Sambę (z dodaj/usuń programy to co mi wyszukało, niczego nie ściągałem), zmieniłem plik config według instrukcji, ale nie mogę wystartować smbd i nmbd. Nie mam takich plików! Czy któs mógłby mi w miarę łopatologicznie wytłumaczyć, jak wszystko zorganizować, żeby z laptopa połączyć się z grupą roboczą windowsów? Będę wdzięczny za każdą pomoc.

TheUsh

  • Gość
Korzystanie z zasobów Windows
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-05-13, 13:13:24 »
Próbowałeś po prostu wpisać w przeglądarce plików smb:\\\\ip_komputera_z_ktorego_chcesz_korzystać ?
Nie wiem z jakiego środowiska graficznego korzystasz, ale i w gnome i w kde zawsze występował w menu jakiś folder o nazwie sieć lub coś w tym stylu i to wystarczało do przeglądania plików na windzie. Nie trzeba było nigdy instalować samby, która jest potrzebna do tego gdybyś ty chciał coś udostępniać.

Krastley

  • Gość
Korzystanie z zasobów Windows
« Odpowiedź #2 dnia: 2009-05-13, 13:21:25 »
Whodzę w Miejsca > Sieć i tam jest ikona sieć windows, ale jak na nią klikam, otrzymuję informację "Failed to retrieve shared list from server". Korzystam z Gnome.

TheUsh

  • Gość
Korzystanie z zasobów Windows
« Odpowiedź #3 dnia: 2009-05-13, 13:32:35 »
Hmm dziwne, ale z tego co wyszukałem w google, to potrzebna może być instalacja pakietu smbclient i po tym już przeglądanie powinno działać. Dziwne, że nie ładują tego w standardzie...

Krastley

  • Gość
Korzystanie z zasobów Windows
« Odpowiedź #4 dnia: 2009-05-13, 13:46:52 »
Mam to zainstalowane. Nie działało od początku, więc doinstalowałem wszystkie pakiety samby, jakie znalazłem. Niestety, nadal nie działa.

Krastley

  • Gość
Korzystanie z zasobów Windows
« Odpowiedź #5 dnia: 2009-05-13, 14:24:29 »
OK, zrobiłem po raz kolejny to samo (w sensie otworzyłem przeglądarkę plików i wpisałem smb://ip_kompa) i zadziałało. Nie wiem, dlaczego nie chciało wcześniej. Dzięki za pomoc.